• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Türban'a danıştay freni

  11.03.2008 18:58
  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan tarafından üniversitelere gönderilen türban ile ilgili yazının yürütmesi Danıştay engeline takıldı.
  Türbana danıştay freni
  Türban'a danıştay freni Türban'a danıştay freni Türban'a danıştay freni

  Danıştay 8'inci Dairesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan tarafından üniversitelere gönderilen "Türban ile ilgili Anayasal değişikliği üniversitelerde uygulayın" genelgesinin yürütmesine aksi yönde karar verdi.

  Bazı öğretim üyesi derneklerinin YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan'ın, 24 Şubat 2008 tarihli rektörlüklere gönderdiği yazısının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davanın ilk aşaması sonuçlandı.


  TEK BAŞINA DÜZENLEME YAPAMAZ!

  Danıştay, Özcan'ın "başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören değişikliklerin yapıldığı Anayasa'nın 10 ve 42'inci maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığına" ilişkin rektörlüklere gönderdiği yazıyı "genelge" olarak kabul ederek, oybirliği ile yürütmesini durdurdu.

  Rektörlüklere gönderilen bildirimi yetki unsuru yönünden kanuna uygun bulmayan Daire, YÖK Başkanı'nın tek başına işlem tesis etmek suretiyle düzenleme yapma yetkisinin bulunmadığına işaret etti.

  Söz konusu karara, itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 22 Şubat'ta yükseköğretimde başörtülü eğitime serbestlik sağlayan anayasa değişikliğini onaylamıştı.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan 24 Şubat'ta üniversitelere bir yazı göndererek, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören değişikliklerin yapıldığı Anayasa'nın 10 ve 42'nci maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığını açıklamıştı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim