• BIST 106.991
 • Altın 151,567
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Tuncay'ı gıdıkladıkça konuştu

  16.01.2009 14:51
  Tuncay Güney'in 2001 yılındaki sorgu kasetinin açıklaması ve bunun televizyonlarda yayımlanması tartışma yaratırken, Güney'in sorgusunu yapan polis müdürü Hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "Güney, bu ifadeleri işkence altında verdiğini söylüyor.
  Tuncayı gıdıkladıkça konuştu
  Tuncay'ı gıdıkladıkça konuştu Tuncay'ı gıdıkladıkça konuştu Tuncay'ı gıdıkladıkça konuştu

  Tuncay Güney'in 2001 yılındaki sorgu kasetinin açıklaması ve bunun televizyonlarda yayımlanması tartışma yaratırken, Güney'in sorgusunu yapan polis müdürü Hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "Güney, bu ifadeleri işkence altında verdiğini söylüyor. Bu tamamen yalan. Tuncay Güney'i gıdıkladıkça konuşuyordu. Bizim istediğimizin kat kat fazlasını veriyordu. Bu adam, kurgulanıp bu konuşmaları yapması için bize gönderilmişti. Bizim içinde olduğumuz olayları bile farklı bir biçimde anlatıp, bizi inandırmaya çalışıyordu" dedi.  Tuncay Güney'in gündeme getirdiği her konunun İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Organize Suçlar şubeleri ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi tarafından incelendiğini belirten yetkililer, Güney'in iddialarının gerçeği yansıtmadığı sonucuna varıldığını söylediler.  Yer: Tahkikat Büro Amir odası  Tuncay Güney otomobil kaçakçılığı olayından Asayiş Şubesi Müdürlüğü tarafından gözaltına alındığında, "Biz Ergenekon örgütündeniz, benim arkamda Veli Küçük Paşa var" dedi. Güney'in Asayiş Şubesi'ndeki bu sözlerinden sonra sıralı amirler aracılığıyla konu Emniyet Müdürü'ne intikal ettirildi. Güney'i Organize Şube'nin dinlemesi istendi.
  Saygı Öztürk YAZIYOR

  Tuncay Güney'i Ekipler Amiri Emniyet Amiri Ahmet İhtiyaroğlu, İstihbarat Şubesi'nde görevli Emniyet Amiri Hakan Ünsal Yalçın, Tahkikat Amiri Kemal Karademir, Polis Memuru Harun'un sorgulaması kararlaştırıldı.  Sorgu odası olarak Tahkikat Amiri Kemal Karademir'in odası seçildi. Tuncay Güney'in karşısına Ahmet İhtiyaroğlu oturdu, Kemal karademir masasında, Hakan Ünsal Yalçın ile polis memuru Harun da sol tarafında oturdu. Sorguda daha çok Ahmet İhtiyaroğlu ön plana çıktı.  Güney'in getirilişinin üzerinden 24 saat geçtikten sonra sorgusu yapılmaya başlandı. Güney'in Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilecek sorgusu yazıldı. Savcılık, bu kişinin iddiaları ve çok sayıda üst düzey görevlerde bulunanların adlarını söylemesi nedeniyle sorgunun video kasete alınmasını istedi. Böylece ikinci gün akşam saatlerinde yaklaşık 6 saat süren "mülakat" başladı.  Asla işkence yapılmadı  Tuncay Güney'in ifadesinde kendisinin 9 gün Emniyet'te tutulduğunu, Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan tarafından sorgulandığını öne sürmesine rağmen sorgu kasetinde Saçan'ın sesi duyulmadı. Hürriyet.com.tr'ye konuşan sorgucu, "Adil Serdar Saçan sorgu odasına girmedi, bu kişiyi görmedi. Ancak, bu kişinin ifadeleriyle ilgili bilmesi gereken her makamı ayrıntılı olarak bilgilendirdi" dedi.  Tuncay Güney'in 9 gün değil 4 gün Emniyet'te tutulduğunu kaydeden sorgucu, "Yılların sorgucusuyum. Güney'in yaptıklarına, anlatımlarına inanmadım. Bırakın bu kişinin işkence yapılarak konuşturulmasını, biz sormadan o kendisi anlatıyordu. Sorguda zorlama, yönlendirme yok. Her şeyi doğal akışına bıraktık. Anlattıkları ipe-sapa gelmez bilgiler olduğunu değerlendirmemeze rağmen, söylediği, iddia ettiği her konuyu araştırdık" dedi.  Bu dosyaya bir şube bakmadı  Sorgucu, "Tuncay Güney soruşturmasına sadece Organize Şube bakmış olsaydı, bu dosya kapatıldığı iddiaları olabilirdi. Ama soruşturma tam 4 koldan yürütüldü. Onlar da incelediler. Dosyayı kapatmak diye bir şey olmadı. O dönem iddia iddia ettiği olaylarla ilgili hiç bir delil-belge elde edilemedi" dedi.  Biz onu değil, o bizi sorguluyordu  Güney'in sorgusunda bulunan emniyet mensubu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  "Tuncay Güney'in yaşı itibariyle anlattığı olayları bilmesi mümkün değil. Birileri bunu almış, aylarca-yıllarca kurmuş, sonra bize göndermiş kanaati oluştu. Zaten bize getirilişi de hayli şüpheli. Kendimizin bildiği, operasyonuna, sorgusuna katıldığımız olayları bile bize farklı anlatıyordu. Biz bu adamı değil, sanki bu adam bizi sorguluyordu. Yaşadığımız olaylardan bile bu anlatımlarından sonra biz de şüphelenmeye başladık."  Bazı yerlerde "gıdıkladık"  Tuncay Güney, sorguda son derece rahattı. Sanki hergün sorgudaymış gibi, sanki yıllarca sorgu yapmış gibiydi. Sorgulanan insan yüzde 60-70'ini söyler, gerisini gizlemeye çalışır. Bunda öyle şey yoktu. Bir konuda 10 miligramlık bir şey biliyorsan, o sana 10 tonluk bir şey veriyor. Kat kat fazla şeyler anlatıyordu.  "Şimdi aklıma geldi" diyordu  Güney, söylemek istediklerini 'Şimdi aklıma geldi' deyip siz sormadan, çok acayip bir açılım yaptı. Bu hali normal suçlu psikolojisine uymuyor. Fazlasını veriyor, üstelik rahat veriyor. Ses tonu son derece yumuşak. Üzerinde en küçük bir tedirginlik yok. Hali-tavrı 'ben bunları veriyorum ama bana bir şey olmayacak' gibiydi. Sanki bir anlaşma üzerine bunları söylüyordu.  Gülen konusuna girilince bilgi kesildi  Fethullah Gülen konusuna geldiğinde, bu konuyu yüzeysel geçmeyşe çalıştı. Biz geriye dönüp açtık. Şube Müdürümüz Adil Serdar Saçan, Fethullahçı gruplara yönelik 'proje izni aldığı zaman, Ergenekon ile ilgili bize bilgi kesildi. Sorgucu, sorguladığı kişinin neleri sakladığını onun gözlerkini kaçırmasından, hal ve hareketlerinden, ses tonundan anlar. Onun için 'gıdıklama' dediğimiz soru yöntemlerine geçeriz. Bazı yerlerde Tuncay, Güney'i de gıdıkladık. Gıdıkladıkça o da konuştu.  Ellerinden öperiz  Tuncay Güney'in anlatımlarının üzerine gittik. Bir şey çıkaramadık. Bizim çıkartamadığımız olayları çıkaracak birileri olursa da onların ellerinden öperim. Söyledikleri doğru olsa mutlaka çıkartırdık. Çünkü, operasyon yapıldığı zaman inanılmaz ölçüdte ihbarlar gelir. Bunların yüzde 10'u doğru olsa bile bir sonuca varılır. Ama hiç bir gelişme olmadı.''


  Hürriyet

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim