• BIST 109.015
 • Altın 154,118
 • Dolar 3,8310
 • Euro 4,5185

  Tuncay Erdemir'den cinsellik hakkında herşey

  01.07.2011 09:27
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar neler? Tedavi yöntemleri neler?
  Tuncay Erdemirden cinsellik hakkında herşey
  Tuncay Erdemir'den cinsellik hakkında herşey Tuncay Erdemir'den cinsellik hakkında herşey Tuncay Erdemir'den cinsellik hakkında herşey

   

  Özellikle yaz aylarında kadınların en büyük sorunu mantar hastalığının tedavisi. Cinsel ilişki sonrasında yaşanan ağrıların sebebi ve çözüm yolları neler? Birçok konuda merak ettiğiniz her şeyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jin. Op. Dr. Tuncay Erdemir ile görüştük.

  Jin. Op. Dr. Tuncay Erdemir, “ Çok eşlilikten uzaklaşılmalı. Tek eşlilik her zaman güvenilir. Ve doğrusu da tek eşlilik.”

   

  Cinsel yolla bulaşan pek çok hastalıklar var. Bu hastalıklardan hangileri çok sık görülüyor?

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, adı üstünde cinsel yolla ve korunmasız ilişkiyle bulaşır. Bu da HPV Virüsü ile bulaşan AIDS, Hepatit B, Bel soğukluğu gibi hastalıklar akla gelir. Bunun ötesinde kadınlarda çok sık görülen vajinal akıntılar vardır. Enfeksiyona bağlı mikrobik akıntılar vardır. Yaz döneminde bunlara daha sık rastlayabiliyoruz. Bunun için korunma çok önemli. Hemen akla cinsel yolla bulaşan hastalıklar diyince havuzdan bulaşır mı sorusu akla geliyor. Mutlaka bulaşacak diye bir şey yok. Ama havuzlarda dezenfeksiyon olayına dikkat etmek gerekiyor. Denizden ve havuzdan hastalıklar bulaşmaz. Islak mayoyla kalındığında nemli ortamda mantar oluşabilir.

  hatice0.20110414095032.jpg

  Peki, mantar hastalığının belirtileri neler?

  Kadınların yüzde 75’i mutlaka hayatlarında 1 kez mantar enfeksiyonu geçirmiş olabiliyorlar. Bir kısmıysa yılda 2 kez ya da daha fazla vajinal mantar geçiriyorlar. Nedenleri arasında gebelik, doğum kontrol hapları, uzun süren antibiyotik kullanımı ve tedavi edilmemiş şeker hastalığı olan kişilerde mantar enfeksiyonu görebiliyoruz. Bunlara mantarı kolaylaştıran etkenlerdir. Mantar hastalığını cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul etmiyoruz. Eşin de tedavisi gerekli mi değil mi diye bu tartışmalı bir konu. Tedavisi için çok fazla seçenek var günümüzde.

   

  Mantar hastalığının tedavisi uygulamaları hakkında bilgi verir misiniz?

   Hafif enfeksiyonlarda vajinal fitil uygulaması yapıyoruz. Vajen dışına krem uygulamasını da öneriyoruz. Fitil kullanamayanlar için de ağızdan mantar hapları kullanımı var. tek dozlu ilaçlar kullanıyoruz. Çoğu durumda bunlarda başarılı oluyoruz. Bazen tekrarlayıcı durumlar olabiliyor. O zaman koruyucu tedbirler gerektiriyor. Hele hele yazın ıslak mayoyla durulmaması gerekiyor. Kuru tutulacak. Böyle bir eğilim varsa, mutlaka hekime gidilmelidir. Çünkü vajinal akıntılarda mantarın dışında parazit enfeksiyonu olabiliyor. Ve ya bakteriyel enfeksiyonlar olabiliyor. Bunlar çok önemli. Gerektiğinde eş tedavisi de gerekiyor. Örneğin bel soğukluğunda.

  Mantar enfeksiyonlarında akıntı beyaz ve peynirimsidir. Parazite bağlı enfeksiyonlarda ise, sarı,yeşil akıntılar olabilir. Bel soğukluğunda da aynı şekilde. Cinsel yolla bulaşan akıntılarda erkek ve kadında ortak belirtiler vardır. Bunlar daha çok cinsel organlarda ağrı olması. Açık yaralar, siğil ve uçuklar olabilir. Hem kadında hem erkekte ağrılı idrar yapma olur. Sık idrara çıkma durumu ortaya çıkar. Cinsel organlarda kaşıntı, yanma gibi bir takım kızarıklıklar olur. Zamanında tedavi olmazsa ilerler. Gecikildiğinde tedavi zorlaşır. Belirtiler olduğunda mutlaka hekime gitmekte fayda var. Bazen de ateş, üşüme gibi belirtilerde olur. Deride altında şişlikler, ağızda yaralar da olabilir. Kol ve bacaklarda kızarıklık ve döküntüler olur.

  Özellikle erkeklerdeki akıntılar yeşil ve sarı renkte geldiyse enfeksiyon belirtisidir. Daha çok cinsel yolla bulaşan hastalıklarda görülür. Kadınlardaki bu enfeksiyonlarda adetle ilgili sorunlarda yaşayabilir. Düzensiz adet görebilirler. Esas olarak da cinsel ilişki sırasında çok fazla ağrı duyabilirler.

   

  Bahsetmiş olduğunuz gibi kadınların kâbusu haline gelen cinsel ilişki sırasındaki ağrıların sebebi nedir? Nasıl önlenebilir?

  Eğer ilişkide ağrı varsa, en sık nedeni vajinal enfeksiyonlardır. Bu daha çok cinsel yaşamın aktif olduğu dönemlerde görülür. Akıntı ve kaşıntı gibi belirtileri vardır. Başka bir nedeni ise vajinal darlıktır. Daha çok ilk ilişki dönemlerinde rastladığımız bir durumdur. Hatta bazen hiç ilişkide bulunamayabilirler. Ayrıca oluşan bu ağrılardan dolayı kasılmalar meydana gelebilir. Ülkemizde oldukça rastladığımız bir durum. Gelişmiş ülkelerde çok yok ama cinsel ilişkiden korku nedeniyle ilk evlenenlerde rastlıyoruz. İlişkide bulunamayan çiftler oluyor. Çiftler önce bir kadın doğum uzmanına ve gerektiğinde de psikologa gitmelilerdir. Bazen ağrılı ilişkide vajinal kuruluk vardır. Cinsel isteksizlikte devamında gelir. Bu konuda ön sevişme uzatılmalıdır. İsteksizlik olursa salgı bezleri çalışmayınca vajende kuruluk olur.

  Buna menopozda çok sık rastlarız. Östrojen eksikliğine bağlı olaraktan cinsel yaşam döneminde genelde isteksizliğe bağlı olarak partnere karşı bir duyarsızlık varsa dolayısıyla vajinal kuruluk kaçınılmazdır. Buna bağlı olarak da ağrı olacak.

  img_4134.jpgPeki, vajinal kuruluk için piyasada birçok ürün bulmak söz konusu. Siz bunları tavsiye ediyor musunuz?

   

  Gerektiğinde kullanılabilir. Ama mutlaka ruhsatlı ve hekimin verdiği ürün olması gerekli. Gelişi güzel kullanılması kötü sonuçlar doğurabilir. Alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Yani böyle bir durumda çiftlerin yapabileceği tek şey kadın doğum uzmanına gitmeleridir.

   

  İnsanların rahatsız olduğu dış genital organlardaki sivilcelerin oluşma sebepleri nelerdir? Ne gibi önlemler alınabilinir?

  Dış genital organlarda oluşan sivilce olarak tanımlanabilecek kabarıklıkların en sık görülen nedenleri şunlardır:

  Kıl kökü iltihabı: Ciltte bulunan bakteriler nedendir. Antibiotikler ve apsenin boşaltılması gereklidir.

  Kondilomlar: HPV virüsü etkendir. Genellikle sivri-keskin köşeli yapıdadırlar. Hızla yayılabilirler. Rahim ağzında da yerleşebilirler. Bazı tipleri kötü huylu olabilir. Lokal kremler veya solüsyonlar hafif lezyonlarda ekilidir. Yaygın lezyonlarda ise cerrahi olarak çıkartılmaları uygundur. Bisturi veya LEEP adı verilen işlemle tedavi edilirler.

  Herpes döküntüsü: Herpes virüs Tip II etkendir. Çok ağrılı içi sıvı dolu kabarcıklar şeklindedir. Bölgesel krem veya ağızdan alınan haplarla tedavi edilirler.

  Bu hastalıkların önemli bir bölümü bulaşıcıdır. Cinsel ilişki bulaşmada en önemli nedendir. Bunun dışında hijyenik olmayan havuz-banyo gibi ortamlar, ortak eşya kullanımı da nedenler arasında sayılabilir.

   

  Genel olarak baktığımızda cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ne gibi önlemler alınmalıdır? Tam olarak cinsel yolla geçen hastalıkların bulaşma nedenleri sıralayacak olursak.

  Vaginal, anal ve oral ilişki konusunda dikkat edilmeli. Mutlaka korunmalıdırlar. Oral ilişkide de bulaşan hastalıklar var. Anal ilişkinin zararı çok fazladır. Anal ilişkiyi hiçbir şekilde doğru bulmuyorum. Çünkü cinsel hastalıkların bulaşmasına çok açık. Çok risklidir. Tavsiye etmediğimiz ve 

  img_4153.jpg

  önermediğimiz bir ilişki şeklidir. Cerrahi aletlerle de kan nakliyle de anneden bebeğe geçen hastalıklar var. Doğum sırasında bebeğe de geçebileceği için çok dikkat edilmelidir. Bazen öpüşmeyle de geçen durumlar olabiliyor. Açık yaralar varsa enfeksiyon kapmaya oldukça açıktır. Kan nakli de birçok hastalığın bulaşmasında etkili oluyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların kimden ne zaman bulaşacağı önceden saptamak tabii ki zor. Bazen farkına varmadan da mikrobu alıp başkasına bulaşır. Tuvaletlerden hastalık bulaşma ihtimalleri var. Özellikle klozet kâğıtları var. Kullanılması gerekiyor. Erkekler bu konuda bayanlara göre biraz daha şanslı ama yine de dikkat etmekte fayda var. Klozet kâğıtlarının kullanılması yabancı tuvaletlerde öneriyorum. Özet olarak prezervatif kullanılmalı. Çok eşlilikten uzaklaşılmalı. Tek eşlilik her zaman güvenilir. Ve doğrusu da 
  tek eşlilik. Tedavi konusunda muhakkak hekim kontrolünde tedavi edilmeli. Ayrıca aşılar var. Aşılarında faydası var. Rahim ağzı kanserinden koruyor. Genital siğillerin önlenmesinde de aşı var. Genital siğillerde çiftler geç kalıyor. Birinden birine geçiyor. Çok yaygınlaşıyor ve tedavisi zorlaşıyor. Bu konuda titiz olsunlar. Ama mutlaka rahim ağzı kanseri için smear testi yaptırılmalı. Bu test önerildiği şekilde yapılırsa rahim ağzı kanseri riski yüzde 70–80 azaltılabilmektedir.

  Röportaj:Hatice Karaarslan 

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim