• BIST 106.991
 • Altın 152,004
 • Dolar 3,6781
 • Euro 4,3218

  Tüm hayvanları öldürüyor

  13.08.2009 15:27
  Galapagos adalarında bulunan hayvanların nesli bu sivrisinek türünün tehdidi altında
  Tüm hayvanları öldürüyor
  Tüm hayvanları öldürüyor Tüm hayvanları öldürüyor Tüm hayvanları öldürüyor

  Büyük Okyanus'taki Galapagos adalarında bulunan hayvanların neslinin, turistlerin özellikle Güney Amerika'dan farkında olmadan getirdiği bir sivrisinek türünün tehdidi altında olduğu bildirildi.

  İngiltere'nin Leeds Üniversitesi, Londra'daki Zooloji Derneği, Ekvador'daki Guayaquil Üniversitesi, Galapagos Ulusal Parkı ve Charles Darwin Derneğinden bilim adamları ve yetkililerin yaptığı araştırmada, Batı Nil humması ve sıtma gibi hastalıkları taşıyan "culex quinquefasciatus" sivrisineğinin turistlerin uçağına ya da gemisine "kaçak yolcu olarak bindiği" belirtildi.

  Dolayısıyla turistlerin istemeden Ekvador'a bağlı adaya adını veren ve bölgeye özgü Galapagos kaplumbağlarının, deniz iguanalarının, deniz aslanlarının ya da farklı kuş türlerinin neslini tehlikeye attığı vurgulandı.

  Leeds Üniversitesinden Simon Goodman, pek az turistin Galapagos'a yaptığı yolculuğun çevresel felaket riskini artırabileceğinin farkında olduğuna dikkati çekerek, hastalıkların ciddi etkisine henüz rastlanmamış olmasının şans olduğunu belirtti.

  Araştırmaya imza atanlardan Arnaud Bataille da, uçakla "taşınan" sivrisinek sayısının az olmasına rağmen her gün çok sayıda uçağın bölgeye geldiğine dikkati çekti.

  Makalede, Ekvador'un kısa zaman önce, Galapagos seferini yapan tüm uçaklarda böcek ilacı kullanılması zorunluluğu getirdiği, ancak bu önlemin etkilerinin henüz ölçülemediği, ayrıca gemilerde de önlem alınması gerektiği kaydedildi.

  Turizmin hızla büyümesi nedeniyle Galapagos'un geleceğinin, Ekvador hükümetinin çevreyi koruma konusunda aldığı önlemlere bağlı olduğu belirtiliyor.

  İngiliz Bilimler Akademisinin dergisinde yayımlanan araştırma, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alıyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim