• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Tüm Gün'e düzenleme

  11.12.2010 18:11
  Anayasa Mahkemesinin, Tam Gün Yasasının kısmi iptaline ilişkin gerekçeli kararının yayımlanmasının ardından, bu konuda yeni bir düzenleme gündeme geldi.
  Tüm Güne düzenleme
  Tüm Gün'e düzenleme Tüm Gün'e düzenleme Tüm Gün'e düzenleme


  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonun gündemindeki bir torba tasarıya iki madde eklenerek yürürlüğe sokulması planlanan düzenleme, Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçeleri dikkate alınarak hazırlandı.

  Düzenleme, tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanların yalnızca şu sağlık kurum ve kuruluşlarından birinde mesleklerini icra edebileceklerini öngörüyor:

  -Kamu kurum ve kuruluşları,

  -Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu kurumları ile sözleşmeli çalışan özel sağlık kurum ve kuruluşları, Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu kurumları ile sözleşmeli çalışan vakıf üniversiteleri,

  -Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu kurumları ile sözleşmesi bulunmayan özel sağlık kurum ve kuruluşları, Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu kurumları ile sözleşmesi bulunmayan vakıf üniversiteleri, serbest meslek icrası.

  Ancak, il ve şube müdürlüğü, baştabiplik, klinik şefliği, sağlık grup başkanlığı ve bunların yardımcılığı gibi herhangi bir idari görevi bulunmamak kaydıyla yükseköğretim kurumları dışındaki çalışmalarında profesörlük unvanı kullanan, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, SGK ve kamu kurumları ile sözleşmesi bulunmayan özel hastanelerde ve vakıf üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde mesai saatleri dışında çalışabilecekler.

  Bu düzenlemenin gerekçesinde, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal kararında sağlık hizmetinin doğrudan yaşam hakkıyla ilgili olması nedeniyle diğer kamu hizmetlerinden farklılığına işaret edildiği anımsatıldı.

  Bu çerçevede, hekimlerin herhangi bir istisnaya yer verilmeksizin çalışma alanlarının sınırlandırılmasının yaşama hakkı ile herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesi ilkesine aykırılık olduğunun da iptal gerekçesinde yer aldığı kaydedilerek, ''Bu gerekçe ışığında ülkemizin şartları ve ihtiyaçlar ile sağlık hizmetlerinin gerekleri dikkate alınarak fıkra ile getirilen sınırlamaların istisnaları belirlenmiştir'' denildi.

  -EK ÖDEMELERDEN YARARLANAMAYACAKLAR-

  Torba yasayla yürürlüğe sokulması planlanan diğer düzenleme ise öğretim elemanlarının üniversitelerdeki bilim özgürlüğü ve bilimsel özerklik çerçevesinde ulusal alanda gelişime ve kalkınmaya destek olmak, ülkeye ve insanlığa hizmet etmek amacıyla serbestçe her türlü bilimsel araştırma ve yayında bulunabilmelerine olanak sağlıyor.

  Öğretim elemanlarının bu kanun ile diğer kanunlarda belirlenen görevler ve telif hakları hariç olmak üzere yüksek öğretim kurumlarından başka yerlerde ücretli olarak herhangi bir iş göremeyeceklerini, ek görev alamayacaklarını ve serbest meslek icra edemeyeceklerini de düzenleyen metin, ancak, rektörlük dekanlık, genel sekreterlik, enstitü ve yüksek okul müdürlüğü, ana bilim dalı başkanlığı gibi herhangi bir idari görevi bulunmamak kaydıyla profesörlerin SGK ve kamu kurumlarıyla sözleşmesi bulunmayan özel hastanelerde mesai saatleri dışında çalışabileceklerini de öngörüyor.

  Bu şekilde çalışan profesörlerin ek ödemelerden yararlanamayacakları hükmüne de yer verilen metinde, öğretim elemanlarının göreviyle bağlantılı olarak verdiği hizmet karşılığında telif ücreti adıyla bir bedel tahsil edilmesi halinde yasal hükümlerin uygulanacağı da belirtildi.

  (aa)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim