Tüketici ve konut kredilerinde yapılan yeni düzenlemeye göre; kredi sözleşmeleri sigortalı ve sigortasız olarak hazırlanacak. Uygulama 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmeleri ile ilgili yeni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Tüketici kredisi sözleşmeleri ile konut finansmanı sözleşmeleri sigortalı ve sigortasız olarak hazırlanacak ödeme planıyla teklif sunulabilecek.

Tüketici ve konut kredisi sözleşmeleri yönetmeliklerine ‘yan finansal ürün’ adı altında yer alan ve tüketiciye sunulan her türlü ürün veya hizmet ile kredi bağlantılı sigorta hariç olmak üzere sigortayı tanımlayan yeni maddeler eklendi.

Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında yeni düzenleme ile ilgili detaylar yer aldı. Buna göre, kredi veren kurumlar, tüketicinin talep ettiği kredi tutarı ve süresi esas alınarak hazırlanacak. Hazırlanan sözleşmede, örnek ödeme planı ile sigortalı ve sigortasız kredi teklifleri sunulması halinde, her iki teklife ilişkin örnek ödeme planları, kredi taksit tutarlarının eşit olması halinde örnek ödeme planı yerine taksit tutarı ve toplam geri ödeme tutarına ilişkin karşılaştırmalı bilgilendirmeyi karşı tarafa sunmak zorunda olacak.