Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, kıdemli bir yetkiliyi görevden aldı. Görevden alma, beklenti altı açıklanan üçüncü çeyrek büyüme verisinin ardından gerçekleşti.

Bloomberg’den Beril Akman’ın ulaştığı kaynaklar, Ulusal Hesaplar Daire Başkanı Cihat Erce İşbaşar'ın geçen ay bu görevden alınarak, Uluslararası Ticaret İstatistikleri Daire Başkanlığı'na atandığı bilgisini verdi.

İşbaşar konu hakkında yorum yapmadı. TÜİK'e yorum talepleri konusunda ilk aşamada ulaşılamadı.

Türkiye ekonomisi tüketimde ikinci çeyreğe göre kısıtlı kalan artış ve dış talepteki azalmanın etkisiyle üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 oranında büyüdü. Beklentinin altındaki bu oran, 2020 ikinci çeyrekten bu yana en düşük seviye oldu.

Bazı ekonomistler ile muhalefet partileri TÜİK istatistiklerinin gerçeği yansıtmadığı ve şeffaf olmadığı eleştirisini yapıyor. 2022'de enflasyon istatistikleri kapsamında yayımladığı bazı verileri duyurmayı bırakan TÜİK hakkında şeffaflık tartışmaları ile bir kez daha alevlenmişti.

DÖRT DAİRE BAŞKANI DEĞİŞTİ

Üç hafta önce kurum içinde duyurulan görev değişiklikleri şöyle sıralandı;

1- Uluslararası Ticaret İstatistikleri Daire Başkanı Tülay Korkmaz görevden alındı ve “TÜİK uzmanı” kadrosuna atandı.

2- Ulusal Hesaplar Daire Başkanı Cihat Erçe İşbaşar görevden alındı ve Uluslararası Ticaret İstatistikleri Daire Başkanı olarak atandı.

3- Veri Toplama Daire Başkanı Ahmet Sarı görevden alındı ve Ulusal Hesaplar Daire Başkanı olarak atandı.

4- Demografi İstatistikleri Daire Başkanı Önder Değirmenci görevden alındı ve Veri Toplama Daire başkanı olarak atandı.

Askerlik er sınıflandırma sonuçları açıklandı Askerlik er sınıflandırma sonuçları açıklandı

5- Demografi İstatistikleri Daire Başkanı koltuğuna ise Metin Aytaç oturdu. Aytaç daha önce bu dairede Nüfus ve Göç İstatistikleri Grup Başkanı olarak görev yapıyordu.

Bloomberg’den Beril Akman’ın bugün yayımlanan haberinde, Ulusal Hesaplar Daire Başkanı Cihat Erçe İşbaşar’ın, üçüncü çeyrek büyüme oranının piyasa beklentilerinin altında açıklanmasının hemen ardından görevden alındığına dikkat çekilmişti.

ENFLASYONU HESAPLAYAN DAİREDE YAPRAK DÖKÜMÜ

Uzun yıllardır Fiyat İstatistikleri Daire Başkanı olarak görev yapan Cem Baş, “sağlık sorunlarını” gerekçe göstererek 2022 yılı Mayıs ayında istifa etmişti.

Konuya yakın kaynaklar, TÜİK'te enflasyon hesaplamasını yapan yönetici ve teknik kadronun büyük oranda değiştiğini, kurumun hafızasının büyük oranda silindiğini öne sürüyor.

TÜİK’te tüketici fiyatlar endeksini hesaplayan birimin başındaki isim olan Mustafa Teke de mayıs ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının hemen öncesinde istifa etmişti.

Baş’ın yerine atanan Furkan Metin'in koltuğa oturmasının hemen ardından TÜİK'in madde sepeti ve ortalama madde fiyatlarının yayınını durdurması, enflasyon hesaplamasıyla ilgili soru işaretlerini artırmıştı.

TÜİK, 2022 yıl sonu enflasyonu yüzde 64,24 açıklarken, İTO İstanbul enflasyonunu yüzde 92,97, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Türkiye enflasyonunu yüzde 137,55 açıklamıştı.

3 YILDA 5 BAŞKAN GÖRDÜ

TÜİK Başkanlığı koltuğunda 18 Nisan 2019 ile 22 Mayıs 2020 tarihleri arasında Yinal Yağan, 22 Mayıs 2020 ile 15 Şubat 2021 tarihleri arasında, Muhammed Cahit Şirin, 15 Şubat 2021 ile 2 Mart 2021 tarihleri arasında Ahmet Kürşad Dosdoğru, 2 Mart 2021 ile 29 Ocak 2022 tarihleri arasında Sait Erdal Dinçer görev almıştı.

29 Ocak 2022 tarihinden bu yana kurumun başında, kurum dışından atanan Erhan Çetinkaya bulunuyor.