• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  TŞOF Başkanı Aydın'da

  10.05.2009 10:13
  Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Aydın İstişare Toplantısı, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın’ın başkanlığında yapıldı.
  TŞOF Başkanı Aydında
  TŞOF Başkanı Aydın'da TŞOF Başkanı Aydın'da TŞOF Başkanı Aydın'da

  Ay-Mendo Tesisleri"nde yapılan toplantıya Apaydın"ın yanı sıra Aydın Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hulusi Akşit, TŞOF Başkan Vekili Bekir Deveci, TŞOF Genel Sekreteri Hidayet Manavoğlu, TŞOF Muhasebe Müdürü Taner Bayram, Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Tuncal, ilçe oda başkanları ve oda üyesi şoförler katıldı.
  Açılışta konuşan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Afyonkarahisar"dan başlayan istişare toplantılarında şoförlük mesleği ve eğitimi, yük ve yolcu taşımacılığı ile ilgili düzenlemeler, şoför ve nakliyeci esnafının içinde bulunduğu sorunları tartışacaklarını belirtti. Yıllardır yapılan plansız ve programsız yolcu ve yük taşımacılığının esnafı zor durumda bıraktığını belirten Apaydın, bu sebeple her biri ayrı bir servet olan araçların takoza çekildiğini veya yakıt parasına servise gönderildiğini vurguladı.
  Türkiye'de karayollarında yapılan yolcu ve yük taşımacılığının yaklaşık yüzde 90'lar seviyesinde olduğunu, AB ülkelerinde ise bunun yüzde 45-60 seviyesinde olduğunu ifade eden Apaydın, "Ülkemizde toplam ağır vasıta sayısı tüm AB ülkelerinin 10 katına eşdeğerdir. Her ne kadar devlet karayolları ağı yeniden inşa edilmekte ve ilave yollar yapılmaktaysa da maalesef fiziki ve geometrik yapısı Avrupa standartlarında değildir. Daha çok bölünmüş yol yapılmalı ve otoyollara yenileri eklenmelidir. Biliyoruz ki, ülkemizde her bin kişiye düşen otomobil sayısı 100 civarında ise AB ülkelerinde bu rakam 500'ün üzerindedir. Ülkemiz insanı henüz gelişmemiş ülke insanları kadar trafik, yaşam ortak kurallarına yeterince riayet etmemekte, bildiğini sandığı şeyleri çok iyi bilmediği ve gereklerini de yerine getirmediği anlaşılmaktadır" dedi.
  Şoför esnafının çok önem bir yere sahip olduğunu, şehir içi, şehirlerarası, uluslararası yolcu ve yük taşımasında, öğrenci ve personel servis araçlarının kullanımında çalışan şoförlerin oranının yüzde 80, yüzde 20'sinin ise araç mal sahipleri olduğunu hatırlatan Fevzi Apaydın, 2005 yılında yürürlüğe giren yasa ile kayıtlı şoför sayısının azaltıldığına dikkat çekerek, "2005 yılında yürürlüğe giren yasa ile federasyonumuza bağlı meslek odalarında 2 milyon 10 bin 528 olan üye sayımızdan vergi mükellefi olmadıkları gerekçesiyle 1 milyon 616 bin 29 kişinin üyeliği odadan silinerek, üye sayımız 394 bin 499 kişiye düşmüştür. Bu düzenleme ile şoförlerimiz esnaflıktan çıkarılarak sosyal güvencesiz ve eğitimsiz bırakılmıştır. İstatistiki olarak, 2005 yılından sonra trafik kazalarında meydana gelen artışların bu uygulamadan kaynaklandığını ileri sürmek yanlış olmaz. Zira odalarımız mensuplarına trafikle işbirliği içerisinde devamlı eğitimler vermekteydi. Bu eğitimler şimdi yok oldu" diye konuştu.
  Kamyon ve otobüs şoförlerinden farklı olarak şoför esnafının belediyelerin yaptığı yolları kullandığının altını çizen Apaydın, şoför esnafının belediyeye kendini kabul ettirmesi gerektiğine işaret etti. Küçük esnaftan farklı olarak önemli bir sermayeyi halkın hizmetine sunan şoförlerin haklarının korunması için tedbirler alınması gerektiğini savunan Apaydın, şunları söyledi: "Esnafımızın ülke istihdamına etkisi ön planda tutulmalı, vergilendirme ve sosyal güvenliğe ilişkin primlerin alınmasında istihdam odaklı öncelik ön planda tutulmalı, esnafın tabi olduğu vergi sayısı azaltılmalı, vergi oranları düşürülmelidir. Basit usulde vergilendirmeye devam edilmeli, çeşitli nedenlerle basit usulden çıkmış olan esnafın zorunlu şartları taşımaları halinde yeniden basit usule dönmelerini sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Taksici esnafı için üretilmesi düşünülen güvenlik bölmeli taksilerden KDV ve ÖTV alınmamalıdır. Özel güvenlik bölmeli taksi alarak araçlarını yenilemek isteyen esnafa, uzun vadeli düşük faizli kredi imkanı sağlanmalıdır. Meslek sahibi şoförlerin esnaf odalarına kayıtlarında vergi mükellefiyeti aranmamalıdır. Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren meslek gruplarının hizmet tarifelerini belediyeler değil meslek kuruluşları yapmalıdır"
  Toplantıda yapılan konuşmaların ardından katılımcı oda başkanları ve şoför esnafının soruları Başkan Apaydın ve diğer yetkililer tarafından cevaplandırıldı. Çözüme kavuşmayan soruları Sanayi ve Ticaret Bakanlığına ileteceklerini açıklayan Başkan Apaydın, esnafın sorunlarını yakından bilen Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Zafer Çağlayan"ın başka bir görece verilmesinden dolayı üzgün olduklarını ancak şoför esnafının sorunlarını göreve yeni başlayan Bakan"a da ileteceklerini sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim