• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  TRT'den bir ilk

  03.07.2009 09:24
  TRT’nin hazırladığı Türkiye’nin ilk radyo dergisi olan “Radyo Vizyon” piyasaya çıktı.
  TRTden bir ilk
  TRT'den bir ilk TRT'den bir ilk TRT'den bir ilk

  “Hiç radyo okudunuz mu?” başlığıyla yayınlanan 65 sayfalık dergide, “1927"den Günümüze Türkiye"de Radyo Yayıncılığı” konulu geniş bir dosyada da yeralıyor. TRT Radyo Dairesi çalışanları tarafından hazırlanan ve aylık yayınlanacak olan derginin ilk sayısında bilimsel yazıların yanı sıra, radyo dünyasına ilişkin yayınlanmamış anılar ve resimlerde yeralıyor.

  Derginin ilk sayısında Prof. Dr. Naci Bostancı"nın radyo üzerine geniş kapsamlı bir çalışmasına, Rıfat Aras ile yapılan bir söyleşiye, Turgut Özakman"ın da görüşlerinin yer aldığı çalışmalara yer veriliyor.

  TRT Radyo Daire Başkanı Şenol Göka"nın yönetiminde yayınlanan dergide, Genel Yayın Yönetmeni olarak Rıca Ece, Genel Koordinatörü olarak da Birol Uzunay görev yapıyor. Derginin yazı işleri kadrosunda ise şu isimler yeralıyor: Ersa İlkkurşun, Olgu Tokdemir, Kıvanç Nalça, Ersoy Haktanır ve Aysel Koçak.

  TRT Genel Müdürü Şahin"in de dergide, “Sesin Büyüsü, Sözcüklerin Efsunu” başlıklı bir yazısı da yeraldı. Yazıda, medya sektörü içindeki radyo yayıncılığının önemini anlatan Şahin, “Radyoculuk alanında Türkiye"nin en deneyimli isimleri, TRT radyolarıyla milyonlarca kişinin gönlüne taht kurdular, şimdi de dergileriyle binlerce kişiye "radyo dünyasını" anlatıyorlar” dedi. Şahin, yazısında şu görüşlere yer verdi:

  “Radyo Vizyon sayfalarını çevirirken bambaşka bir yolculuğa çıkacak, sesiyle gönlümüzü fetheden bir kutunun "meğer ne kadar seveni, ne kadar düşüneni var" diyeceksiniz. Radyo Vizyon, radyo dünyasını bazen bilimsel bir makaleyle bazen de hoş anılarla okuyucusuna aktarırken, TRT"nin yazılı basındaki yük aklarından biri oldu. Sadece TRT radyoları değil, Türkiye"deki hatta yurtdışındaki radyoları da anlatacak olan Radyo Vizyon, Türkiye"nin radyo dergisi olacak. Avrupa Yayın Birliıi"nin büyük bir merak ve heyecanla beklediği ve radyo dostlarının büyük taktirlerini ilettiği Radyo Vizyon dergisi iddia ediyorum ki çok yakında bütün Türkiye"de tanınacak ve yazılı basınımızın bir klasiği haline gelecek.”

  Anka

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim