Türkiye’de e-ticaret sektörünü büyük anlamda yeniden şekillendirecek olan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, temmuz ayında TBMM’de kabul edilmişti. Yasanın pek çok maddesi 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecekken, bugün bir e-ticaret devinden önemli bir haber geldi.

Türkiye’nin ilk decacorn’u olan Trendyol, yeni kanun nedeniyle Trendyol Cüzdan hizmetini durduracağını açıkladı. Webrazzi’nin iletişime geçtiği müşteri hizmetleri temsilcisi, konu hakkında şu açıklamada bulundu:

“7416 sayılı Kanun ile değiştirilen 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” pazarlama/indirim bütçelerimize ve sunmak istediğimiz bazı ekstra hizmetlere çeşitli kısıtlamalar getirdi. Bu kapsamda Kanun gereği Trendyol Cüzdan hizmetlerine devam etmemiz mümkün olmadığından, üzülerek son verdiğimizi belirtmek isteriz. Buna bağlı olarak platformumuzdaki alışverişlerinize sadece banka ve kredi kartlarınızla devam edebilirsiniz.”

Trendyol, henüz kullanıcıların Cüzdan'daki bakiyelerinin akıbetini açıklamadı.

Webrazzi tarafından aktarılan bilgilere göre platform, Cüzdan hizmetinde yakın zamanda bazı değişikliklere imza atmıştı. Trendyol Market’ten yapılan alışverişler için artık yalnızca kredi kartı kabul etmeye başlamıştı. Cüzdan seçeneği, Market alışverişlerinden kaldırılmıştı.