Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği Başkanı Sebastian Coe, trans kadın sporcuların uluslararası müsabakalardan men edildiğini açıkladı.

Yönetim, trans kadın sporcuların, cinsiyet gelişimindeki farklılıklar ve ergenlik dönemindeki vücut gelişiminden dolayı diğer kadın yarışmacılardan ayrıldığını belirtti.

31 Mart tarihinden itibaren söz konusu kararın işleme alınacağını belirten Coe, “Zor bir karar aldık. Bu yıl 31 Mart’tan itibaren kadın trans sporcular uluslararası müsabakalarda yer alamayacak" dedi.

Erdoğan nasıl kazanıyor sorusuna çarpıcı yanıt! Zaferin formülünü madde madde açıkladı Erdoğan nasıl kazanıyor sorusuna çarpıcı yanıt! Zaferin formülünü madde madde açıkladı

Söz konusu kararın “kadın kategorisini korumaya yönelik” olduğunu ifade eden Coe, “Bu karar ihtiyaca ve öncelikli ilkeye dayalı bir karardır. Spor alanımızda da bunu yapmak zorundaydık. Kadın sporcular için adaleti tüm hususlar üzerinde tutmamız gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

YÜZME FEDERASYONU YASAKLAMIŞTI

Geçtiğimiz yaz, Uluslararası Yüzme Federasyonu, trabs sporcuların kadınlar kategorisinde yarışmasına kısıtlama getirmişti.