Sürücüler için yapılan uyarılara bir yenisi daha eklendi. Yapılan son uyarı ile birlikte 2023 senesi için trafik cezalarının miktarlarında artış görüldüğü öğrenildi. Yaşanan bu artış sonucunda Karayolları Trafik Kanunu'na göre trafik cezalarının artırıldığı, sürücülerin de trafikte dikkat etmesi gerekenlerin de bulunduğu ifade edildi. 

Uyulması gereken bazı durumların bulunduğu ifade edilirken, trafikte dikkat edilmesi gerekenler konusunda Karayolları Trafik Kanunu'na göre özellikle de yayalar için bazı düzenlemelerin sıklaştırıldığı ifade edildi. Sürücülerin yayaların da öncelik haklarına saygı duyması gerektiği, aksi halde bazı cezaların işleneceğini ifade ederek, olumsuz durumlara yol açılmaması için 2023 yılında bu kurallara getirilen cezaların da sürücülere duyurulduğu ifade edildi. 

TRAFİKTE BU KURALLARA DİKKAT ETMEYENLER YANDI! 

Trafik kazalarının en önemli sebeplerinden biri olarak göre yaya önceliği hakkında geeln bilgilere göre sürücülerin yayalara mutlaka doğru yerde ve zamanda yer vermelerinin gerektiği ifade edildi. Aksi halde trafik kazalarının pek çoğunun göz ardı edilen bu noktalarda yayalara gerekli yolun verilmediği, gerekli imkanların da tanınmadığından kaynaklanabileceğinden bahsedildi. 

Özellikle de kanun çerçevesinde belirlenen yerlerde yayalara öncelik tanımayan sürücülere idari para cezası verileceği öğrenildi. Bu cezanın 2023 yılı için miktarı ise belirlendi. 

İDARİ PARA CEZASI VERİLECEK! 

2023 senesine girilmesi ile birlikte Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde cezaların güncellendiği öğrenildi. Belirlenen kurallara uymayan sürücülere belirlenen tutarda ceza verileceğini açıklayan Karayolları Genel Müdürlüğü yapılan açıklamalarında yayalara öncelik tanınmaması halinde de belirli bir para cezasının ödenmesi gerektiğini ifade etti. Konu hakkında yapılan açıklamalara göre ise kişilere verilecek olan cezanın tutarının 2023 yılı için 1917 TL olduğu ifade edildi.

İkinci el otoda orta segment patlaması İkinci el otoda orta segment patlaması

HANGİ DURUMLARDA KİŞİLER CEZA ALACAK? 

Yapılan bu açıklamanın ardından pek çok sürücü tarafından en çok merak edilen konular arasında kişilere hangi durumlarda ceza verileceği merak edildi. Yayalara öncelik tanınması gereken noktaların ise "yayalara yeşil ışık yanması, kavşak giriş ve çıkılşarı, okul ya da yaya geçitleri" olduğu ifade edildi. Belirlenen bu noktalarda yayalara gerekli önceliğin tanınmaması sürücülerin belirlenen tutarda ceza almalarına neden olabileceği öğrenildi.