Bakan Muş: Türkiye’yi işgal etmek isteyenler rahat uyuyamayacaklar Bakan Muş: Türkiye’yi işgal etmek isteyenler rahat uyuyamayacaklar
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapıldı. Elektrikli araçlar için yeni bir karar alındı. Trafik sigortası yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile elektrikli araçlara prim indirimi imkanı getirildi. Hasarsızlık ve hasar sebebiyle prim artırım oranları da değişirken, hasarsızlık indiriminin yüzde 50'ye kadar yapılabileceği belirtildi. İşte tüm detaylar...

 Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre, hasarın giderilmesinde ve tazminatın ödenmesinde, orijinale eşdeğerliği belgelendirilmiş parçalar veya yeniden kullanılabilir parçaların tercih edilmesi halinde yüzde 20’ye kadar indirim uygulanabilecek.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YÜZDE 10 İNDİRİM

Elektrikli araçlar için ise yüzde 10 zorunlu trafik sigortası prim indirimi uygulanabilecek.

HASARDA PRİM YÜZDE 200 ARTIRILABİLECEK

Trafik sigortası tavan fiyatları 1 Mayıs'ta yüzde 5 artırımlı olacak. Mayıstan itibaren aylık tavan fiyat artışı ise yüzde 2 olacak. Kararla birlikte hasarsızlık ve hasar sebebiyle prim artırım oranları da değişti. Hasarsızlık indirimi yüzde 50'ye kadar yapılabilecek. Buna karşılık hasar nedeniyle primle yüzde 200 artırılabilecek.

HASAR ÖDEMELERİNDE YÜZDE 95’E YAKIN ARTIŞ

Öte yandan Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre, zorunlu trafik sigortasında hasar ödemesi yıllıkta yüzde 94.7 artarak 28.5 milyar lira, üç aylıkta 89 artışla 9.4 milyar lira oldu. Yıllık bazda 2021’de 2.7 milyar lira olan teknik zarar 2022’de 11.7 milyar liraya yükseldi. Üç aylıkta ise 1.8 milyar liralık teknik zarar 3.8 milyar liraya çıktı.

KASKODA YILLIK ARTIŞ YÜZDE 91.1

Kaskoda ise hasar ödemesi yıllık yüzde 91.1 artışla 18.1 milyar lira, Ekim-Aralık 2022’de yüzde 66 artışla 5.5 milyar lira oldu. Teknik kâr ise yıllıkta yüzde 434 artışla 7.1 milyar lira, üç aylıkta yüzde 842 artışla 3.9 milyar lira hesaplandı.

İLK TOGG ERDOĞAN'A

Öte yandan Türkiye'nin yerli ve milli otomobili Togg'un ilk siparişini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a araçları dün teslim edildi. 34 EE 2071 plakalı Togg, Emine Erdoğan adına tescil edildi. Plaka, Emine Erdoğan'ın ad ve soyadının baş harfleri ile Türklerin 1071'de Anadolu'ya girişinin 1000'inci yıldönümü olan 2071 rakam grubunu içeriyor. Erdoğan'ın makam aracı olarak kullanacağı diğer Togg'un önünde ise Cumhurbaşkanlığı Forsu yer alıyor.