• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Trafik eğitimi anaokuluna inecek

  30.05.2012 17:12
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, karayollarında trafik kazaları nedeniyle ölenlerin sayısını yarıya indirecek 10 yıllık eylem planı için çalıştıklarını belirtti.
  Trafik eğitimi anaokuluna inecek
  Trafik eğitimi anaokuluna inecek Trafik eğitimi anaokuluna inecek Trafik eğitimi anaokuluna inecek

  Gölbaşı'ndaki Vilayetlerevi'nde toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, toplantının amacının trafik güvenliğine ve özellikle de kazalardaki ölümlerin azaltılmasına ilişkin temel politikaların görüşüp karara bağlanması olduğunu söyledi.

  -TÜRK'TE AT, ARAP'TA DEVE-

  Türkiye'de bugün itibariyle 23 milyon üzerinde sürücü, 16 milyonun üzerinde kayıtlı araç bulunduğunu belirten Erdoğan, ülkenin zenginleşmesine paralel olarak sürücü ve araç sayısının yıllık ortalama birer milyon arttığını kaydetti. Türkiye'de araç sayısı ve kullanma konusunda giderek artan bir eğilim olduğunu ifade den Erdoğan, insanların canlı veya cansız ulaşım araçlarıyla kendileri arasında bağ kurduğuna dikkat çekerek, "İnsanlar kendilerine yoldaş olarak gördüğü bu araçlarla bir aralarında daima özel bir bağ kurmuşlardır. Türk dilinde at, Arap dilinde deve konusunda yüzlerce binlerce farklı deyim, ifade, kelime bulunması bu ilginin sonucudur" diye konuştu.

  -"DEMOKRASİ VE EKONOMİNİN KURALLARINA UYULMADI" VURGUSU-

  Gelişen teknolojiyle birlikte at ve deve gibi ulaşım araçlarının yerini motorlu araçların aldığını kaydeden Erdoğan, bu araçların Recaizade Mahmut Ekrem'in "Araba Sevdası" adlı eserinden bu yana hayatın içinde önemli bir yeri de olduğunu söyledi. Erdoğan, "Kamyonların otomobillerin arkalarına önlerine yazılan yazılar bile kendi çağında külliyat oluşturacak düzeyde" dedi. Buna rağmen karayolu güvenliği konusunda "insan merkezli bir kültür" geliştirilemediğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Türkiye sadece demokrasi ve ekonominin kurallarına uyulmamasından doğan sıkıntılar ve krizler yaşamadı. Bir çok alanla birlikte karayolu güvenliği konusunda da aynı çarpık anlayışın tehdidi altında kaldı" ifadelerini kullandı.

  -ARAÇ SAYISI ARTTI ÖLÜM SAYISI AZALDI-

  Kurallara uymama ve alt yapı yetersizlikleri yüzünden ülken yollarının yıllarca kan gölüne dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, son 22 yıllık dönemde araç sayısı ve ölümlü trafik kazalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
  "1990'da ülkemizde 3 milyon 750 bin taşıt varken, bir yılda trafik kazalarında ölenlerin sayısı 6 bin 300'ü geçiyordu. 2000 yılında ülkemizdeki araç sayısı 8 milyon 300 bine çıkarken trafik kazarlında ölü sayısı 5 bin 500'ler düzeyindeydi. Araç kullanma artmasına rağmen ölüm sayısın da düşüş görüldü. Geçtiğimiz yıl, 2011'de ülkemizdeki araç sayısı 16 milyona ulaşmasına rağmen ölü sayısı 3 bin 800'e geriledi."

  -"BİZ YAPACAĞIZ, HALK KURALLARA UYACAK"-

  Araç sayısındaki artışa rağmen kazalardaki ölüm sayısını azaltmanın kolay olmadığını belirten Erdoğan, AKP hükümetleri döneminde her alanda olduğu gibi bu konuda da pek çok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Erdoğan, özellikle bölünmüş yol yapımında rekora imza attıklarını, ulaşımı süratli ve güvenli hale getirdiklerini belirttiği konuşmasında, en küçük yerleşim birimlerine kadar asfalt ve stabilize yollar yaptıklarını, böylece süreci ülkede araç sürme altyapısını hazırlama bakımından başarıyla devam ettirdiklerini belirtti. Erdoğan, devletin bu konuda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğini söyledi ve "Daha yapacağımız çok iş var. Biz devlet olarak yapacağız sonra halktan kurallara uymasını isteyeceğiz" dedi. Hükümete geldikleri tarihte 6 bin 101 kilometre olan bölünmüş yolların bugün itibariyle 21 bin 227'ye geldiğini belirten Erdoğan, "Daha önce 6 ilimiz bölünmüş yol ile birbirine bağlı iken bugün 74 ilimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlı durumda. İnşallah önümüzdeki dönemde tüm illerimiz arasında bölünmüş yol ağını kurmuş olacağız" diye konuştu.

  -TRAFİK EĞİTİMİ ANA OKULUNA İNECEK-

  Karayolu güvenliği için sürücü ve yaya eğitimi alanında da çalışmalar yaptıklarını belirten Erdoğan, bu çerçevede ilkokulların 5. sınıflarına trafik güvenliği, liselerin 12. sınıflarına ise trafik ve ilk yardım dersleri koyduklarını, önümüzdeki yıllarda trafik eğitimini ana sınıfından başlatmayı planladıklarını kaydetti. Erdoğan, sürücü eğitimini ve sınav sistemini de daha usta sürücüler yetiştirmek için yeniden yapılandırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

  -ŞEHİR İÇİNDE 10 DAKİKADA, KIRSALDA 30 DAKİKADA MÜDAHALE-

  Erdoğan, diğer taraftan sürücülere ve araçlara yönelik etkin denetleme için elektronik sistemler kurulduğunu, bu istemleri şehirler arası yollarda yaygınlaştırdıklarını, tüm denetimler içinde yüzde 13'lük paya sahip bu denetimlerin şehir içi yollarda belediyelere tarafından yapılması için yetki verdiklerini hatırlattı. Fahri trafik müfettişliğinin de genişletildiğine değinen Erdoğan, yollarda meydana gelen kazalara acil yardım hizmetlerini süratle ulaştıracak bir sistemi de hayata geçirdiklerini, trafiğin yoğun olduğu kara yollarında pek çok ilk yardım ve acil yardım istasyonu kurduklarını belirtti. kara, hava ve deniz ambulansı sayısını artırdıklarını kaydeden Erdoğan, "Böylece, şehir merkezlerinde meydana gelen kazalarda ilk 10 dakikada, kırsal alanlardaki kazalarda ilk 30 dakikada acil yardım müdahalesi yapılacak bir sistemi büyük ölçüde işler hale getirdik" dedi.

  -TRAFİK KAZALARINDA ÖLÜMLER YÜZDE 50 AZALTILACAK-

  Yapılan çalışmalar sonucu trafik kazalarında ölüm olaylarının yüzde 23 azaldığını, buna karşın bunun daha da azaltılması gerektiğini, dünya genelinde kayıpları yüzde 50 azaltmaya dönük çalışmalar olduğunu söyleyen Erdoğan, kendilerinin de bu amaca dönük eylem planının hazırlandığını ifade etti. Dünyadaki örnekleri yakından takip ettiklerini kaydeden Erdoğan, artık eskimiş araçları trafikten çıkması ve bunların yerini daha yeni araçların alması için maliye bakanlığını da devreye sokarak teşvik için adımlar attıklarını belirtti. "Dikkat ederseniz 9.5 yıl önce caddeler, trafik eski araçlarla doluydu. Yeni araçlar hak getire" diyen Erdoğan araç satış sayılarında da önemli bir artış olduğunu ifade etti.

  -KARAYOLLARININ GÜVENLİĞİ İÇİN 10 YILLIK EYLEM PLANI-

  Atılan tüm adımlara rağmen trafik kazalarının ne büyük bir felaket olduğu konusunda yeterli bir bilincin oluşmadığından yakınan Erdoğan, şunları söyledi:

  "Eğitim faaliyetleri ve bilgilendirme kampanyalarıyla bu felaketi bütün boyutlarıyla kamuoyuna anlatarak karayolu güvenliği konusunda yaygın ve derin bir bilinç oluşmasını sağlamak istiyoruz. Bugünkü toplantımızda trafik kazaları nedeniyle yaşanan ölümleri yüzde 50 oranında düşürmek için 10 yıllık eylem planını görüşecek ve karara bağlayacağız. STK'ların, medyamızın ve teker teker tüm bireylerin üzerlerine düşen sorumluluğu titizlikle yerine getirilmesini bekliyoruz. Bugün Türkiye her konuda olduğu gibi kara yolu güvenliği ve trafik işleyişi konusunda da hukuk devleti ilkesine uygun yeniden yapılanma süreci içerisindedir. Hukuk devletinde kimse kurallarından azade değildir. İstisnasız herkes trafik kurallarına uymak mecburiyetinde. İster bakan olsun ister herhangi vatandaş, trafik kuralları karşısında herkesin hükmü aynıdır. Herkes kurallara saygı göstermek ve uymak mecburiyetindedir. Buradan açıkça ifade ediyorum. Bu konuda hiç kimsenin istisnası yoktur. Aksi yönde davranış içinde olanlara da asla müsamaha gösterilmez."(
  Kaynak: ANKA 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim