• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Toros’un esrarı çözüldü

  17.07.2009 07:42
  Diyarbakır’da açılan davada, Kayseri eski İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz’ün oluşturduğu ekibin, 1993-1995’te beyaz Toros’la onlarca kişiyi usulsüz gözaltına aldığı, 6 kişiyi infaz ettiği öne sürüldü
  Toros’un esrarı çözüldü
  Toros’un esrarı çözüldü Toros’un esrarı çözüldü Toros’un esrarı çözüldü

  Kayserİ eski İl Jandarma Alay Komutanı Cemal Temizöz"ün ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ"ın da aralarında bulunduğu 6"sı tutuklu 7 kişi hakkında "suç örgütü kurarak" 1993 -1995arasında Cizre"de 20 kişiyi öldürdükleri iddiasıyla açılan davada ilginç ayrıntılara yer verildi. İddianamede, öldürüldükten sonra araziye atılan 6 kişinin "beyaz Toros"la görev yapan itirafçı sanıklarca kaçırılıp sorgulandığı anlatıldı. Aracı Temizöz"ün komutanlığı yaptığı Cizre ilçe Jandarma Komutanlığı"nın kullandığı bölge halkı tarafından öne sürülmüştü.

  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı"nın hazırladığı 104 sayfalık iddianamede, askerlerle birlikte "farklı konumda" görev yapan eski PKK"lı itirafçıların çok sayıda kişiyi bizzat sorguladıkları anlatıldı. Bu timin gözaltına aldıkları kişiyi, beyaz Toros"a bindirdikleri ve jandarma karakolu ya da özel yerlerde sorguladıkları tanık anlatımlarına dayanılarak aktarıldı.

  İddianamede, Cizre"de 1993-1995 yılları arasında 55 faili meçhul cinayet işlendiği belirtildi. Soruşturmada, 20 öldürme olayının sanıklarla bağlantılı olduğunun ortaya çıkarıldığı öne sürüldü. Tanık anlatımlarına göre, bölgede o dönem büyük panik yaşanmasına neden Renault beyaz Toros ekibin faaliyetlerinde önemli rol oynadı.

  "Tükenmez Kalem" adlı gizli tanık, PKK"dan koptuktan sonra bir süre Cizre"de devlet için faaliyet yürüttüğünü ve ilçede olup bitenlere tanık olduğunu söylüyor. Ve gizli tanığın anlattıklarında Toros önemli yer tutuyor:

  Elçi de Toros"a bindirildi

  “1994 yılı yaz aylarında Ramazan Elçi için "örgüte yardım ediyor" raporu verildi. Yavuz isimli uzman ile Tuna isimli uzman çavuş talimat üzerine beyaz renkli bir Toros marka araçla yola çıktı. Köprü üzerinde Elçi"yi otoya aldılar. Silopi"ye doğru yola çıktık. Ramazan"ın kimliğini aldı. Terk edilmiş bir yerde durduk. Tuna araçtan inip Ramazan"ı kolundan çekip aşağıya indirdi. Duvarın kenarına götürdü. Bir el silah sesi geldi, Tuna tek başına aracın önüne bindi, "Pezevenk gitti" dedi. Sonra jandarma komutanlığına gittik, Yavuz, İlçe Jandarma Komutanı Cemal Temizöz"ün odasına çıktı, kimlik de elindeydi...”

  Öldürülen 4 kişi de...

  Bozalan köyünün yakınında 4 kişinin öldürülerek gömülmesi olayında da Toros yer alıyor. Gizli tanık şöyle anlatıyor: “Yavuz, "Hadi görev var" dedi. İki beyaz Toros marka araca bindik. Tuna bizim aracı, Adem Yakın diğerini kullanıyordu. Silopi yolunda bir aracı durdurduk, 4-5 kişiyi araçlarımıza aldık. Adem"in aracındaki kişi kendisini aşağıya attı, Adem ateş ederek bu şahsı yaralayıp; aracın bagajına attı. Bozalan köyüne yakın küçük mezrayı geçtikte sonra, dere yatağında araçları durdurduk. Yavuz ile Adem, bu 4-5 kişiyi bizden 50 metre kadar uzaklaştıktan sonra Kaleş"le tarayarak öldürdü. Cesetleri öldükleri yerde üzerlerine toprak attık. Yavuz kimlikleri Temizöz"e teslim ett.”

  VATAN"IN NOTU: Savcılık, öldürülen dört kişinin adını soruşturma sırasında şöyle belirledi: Süleyman Gasyak (25), Abdulaziz Gasyak (13), Ömer Candoruk( 38) Yahya Akman (17).

  Toros"tan ateş açıldı

  22 Şubat 1994"te Nusaybin"de Ramazan Uykur"un vurulmasını akrabaları şöyle anlattı: “Plakasız beyaz Renault marka bir araç amcamı kolundan çekerek aracın içine çekmeye çalıştı. Amcam direndi. Araçtan ateş ettiler. Birisinin elinde tabanca diğerinde Kalaşnikof vardı. Amcam yere düştü, araç hızla kaçtı.”

  CİZRE"DEKİ SUSURLUK

  DİyarbakIr Savcısı Ergün Tokgöz, ididanamesinde "Mafya-polis şefi-politikacı" ittifakı olarak bilinen Susurluk Çetesi"ne de göndermede bulundu. Yargıtay"ın Susurluk davasındaki mahkumiyet kararını onaylarken belirttiği şu değerlendirmeyi iddianamesine aldı: “Terörle mücadele adı altında da olsa hukuk dışı bir örgütlenme ile devletin meşru güçleri gibi güç kullanarak yürürlükteki yasalar yerine kendi kuralları ile sözde yasalar oluşturmanın, devleti, hukuk devleti olmaktan çıkaracağı, bu koşullarda da güçlünün sözünün geçtiği, nerede başlayıp nerede sona ereceği belli olmayan her türlü yasadışılığın egemen olduğu bir sistem oluşacağı, sonuçta yurttaş-devlet ilişkisinde hukuk kuralları yerine korku ve kaygının geçerli olacağı, bunun da bir Anayasa ve yasa ihlalinin ötesinde tam bir hukuk ihlali niteliği taşıyacağı ve hukuk devletinin bütünü ile ortadan kalkması sonuçunu doğuracağı göz önüne alındığında sanıkların eylemler TCK"nın 313. maddesine uyar niteliktedir.” Savcı, Cizre"deki "suç örgütünü" Susurluk"taki yapıya benzetirken şöyle dedi: “Yukarıda açıklanan tespitlerin gerek yapılanma gerekse kullanılan yöntemler açısından, tamamının olayımızda şüphelilerin oluşturduğu teşekkül açısından da büyük benzerlikler göstermekte.”

  Vatan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim