• BIST 104.539
 • Altın 163,690
 • Dolar 3,9376
 • Euro 4,6999

  Topbaş Baykal'ı suçladı

  11.09.2009 15:27
  İstanbul'u vuran sel felaketiyle ilgili olarak AKOM'da bir basın açıklaması yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Acımasız olacağız. Birilerinin canı yanacak'' dedi.
  Topbaş Baykalı suçladı
  Topbaş Baykal'ı suçladı Topbaş Baykal'ı suçladı Topbaş Baykal'ı suçladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kentte yaşanan selden dolayı sorumlu, suçlu aramanın doğru olmadığını ifade ederek, ''İşin başında olan birisi olarak bizde de sorumluluk var, bizden önce de vardı, bizden sonra da olacaktır. Tüm yönetimde bulunan herkes bu öz eleştiriyi yapmak zorundadır'' dedi.

  Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ve diğer bürokratlarla birlikte düzenlediği basın toplantısında, kentin 2 gün üst üste sele maruz kaldığını, bu akşam için de uyarılar yapıldığını belirterek, ''Umudumuz, inşallah halkımız, bizler de tedbirli olarak bu sıkıntıları bir daha yaşamayız'' dedi.

  Yaraların sarılacağını vurgulayan Topbaş, İstanbul gibi bir kentte yaşam alanlarının geçmişten günümüze kadar gelen düzenlemelerinde bazı sıkıntı ve problemler olabileceğini bildirdi.

  Topbaş, ''Bu olayda suçlu ve suçlular arama gibi bir tabir kullanmak istemiyorum. İşin başında olan birisi olarak bizde de sorumluluk var, bizden önce de vardı, bizden sonra da olacaktır. Tüm yönetimde bulunan herkes bu öz eleştiriyi yapmak zorundadır. Çünkü halkın önünde yönetimde bulunanlar olarak bizler problemleri daha dikkate almamız gerekiyor'' diye konuştu.

  Topbaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde ilgili bakanlar ve bürokratlarla toplantı yapıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

  ''Toplantı sonucunda kısa, orta ve uzun vadede ve acil önlem planları yapıldı ve karara bağlandı. Bu çerçevede çalışmalar sürdürülmekte. Belki biraz acımasız olacağız, bazılarının canı yanacak, kimse kusura bakmasın. Gereken soruşturmaların başlatılması talimatını verdik. İstimlak gereken yerlerde istimlak, bodrum katlarının etkileneceği noktalarda bodrum katlarının iptaline kadar bütün tedbirler alınacak. Dere yatakları, etkilenme alanlarının üzerindeki bütün çalışmaları sürdüreceğiz ve istimlak gibi gereken çalışmaları yapacağız. Özellikle bu konuda medya ve yargıdan destek bekliyorum. Çünkü istimlak ile ilgili gittiğimiz kararlarda yürütmeyi durdurma kararları alınmakta. Bunu aşmanın yolu seri kararlar alabilmekte.''

  ''AYAMAMA'DAKİ DERE YATAĞININ İSTİKAMETİNİ İŞARETLEYECEĞİZ, BUNU İŞGAL EDEN NE VARSA YIKIP GEÇECEĞİZ''
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ''Ayamama'daki hat üzerine dere yatağının istikametini işaretleyeceğiz, bunu işgal eden ne varsa yıkıp geçeceğiz'' dedi.

  Topbaş, AKOM'da düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'daki olayın benzerinin dünyada da yaşandığını ifade ederek, afet öncesi alınacak tedbirlerin önemini anlattı.

  ''Ekipman konusunda yetersiz kalındı'', ''Çatılarda kalan insanlar kurtarılamadı'' denilemeyeceğini belirten Topbaş, bölgede 1225 personel ve 406 büyük araçla kurtarma işlemi yapıldığını, dün Selimpaşa'da 100 civarında aracın denizden çıkarıldığını ifade etti.

  Bu sıkıntının yaşanmaması veya daha az hasarla nasıl atlatılacağı sorusunu kendilerine sorduklarını dile getiren Topbaş, uyarılarda, konuşlanmada bazı eksiklikleri olduğunu söyledi. Topbaş, ''Basın Ekspres Yolu yapılırken, Ayamama Deresi dikkate alınarak ve yol dere yatağı üzerinden geçirilirken, sağındaki solundaki Bağcılar, Bahçelievler ve Küçükçekmece tepelerinden gelecek yağmurları denize aktaracak kanallar düşünülmedi diye sesli düşünmek istiyorum'' diye konuştu.

  FELAKET AÇIKLAMASINDA BAYKAL'I SUÇLADI
  Siyasetçilerin bu tür olayları siyasi ranta çevirme adına adımlar attıklarını ifade eden Topbaş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile diğer muhalefet partilerinden ''geçmiş olsun'' demelerini ve destek vermelerini beklerken ''siyasi rant sağlama çabasında oldukları''nın görüldüğünü anlattı. Topbaş, ''Biz 16 yıldır görevdeyiz ama kendileri de 44 yıl bu görevde bulundular. 44 yılda yapılanlar ve 44 yıldaki tahribatlarla bizim 16 yıldaki yapılanlar bir değerlendirme yapılsın'' dedi.

  TIR PARKI RUHSATLARINI CHP'Lİ BELEDİYELER VERDİ
  İstanbul'daki tır parklarının 4 tanesinin ruhsatı olduğunu, bunların CHP'li belediye döneminde Küçükçekmece Belediyesi'nce verildiğini, 1 tanesinin de DSP döneminde verildiğini belirten Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nin Osmanlı Parkı'nı ''Burada tır parkı olmaz'' diyerek 19 Şubat 2009 tarihinde mühürlediğini kaydetti.

  SU GÖLETİ SU TOPU GİBİ PATLADI
  Topbaş, TEM Otoyolunun yapıldığı 1985-1986 yıllarında vadinin getireceği yağmur sularını alacak menfezlerin dar yapıldığını ifade ederek, yaşanan olayda bunların yetersiz olduğunun görüldüğünü söyledi. Tır parklarının olmaması gerektiğini, planlarında olmadığını dile getiren Topbaş, ''İSKİ'nin verdiği değerlendirmelere göre 80 bin ton su barındıran su göletinin, su topu gibi patlaması burayı tetikledi'' dedi.

  Bazı örnekler vererek CHP döneminde yapılanları eleştiren Topbaş, ''Aslında onlar da yanlış yaptı, bizim yapmamız normal demek istemiyorum. Burada hepimizin suçları var, eksikleri var ve bunları da gidermek zorundayız ve bununla ilgili ciddi tedbirler alacağız'' diye konuştu.

  PLANI İPTAL ETTİRENLERE DAVA AÇILACAK
  Topbaş, 2005 yılında Silivri merkezindeki Boğluca Deresi'nin şehir içinden geçen kısmının problem olabileceğini ifade ettiğini, derenin ıslahı ve genişletilmesi için çalışma başlattıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

  ''Mimar Sinan bunun üzerine 4 gözlü köprü yapmış, 2 gözünü çıkarmışlar. Sinan'dan daha akıllı bunlar. Geçemeyen su sel olayını oluşturdu. Gidermek adına bu bölgede bir çalışma yapmamız gerektiğine karar verdik. Maliyeti 50 milyon lirayı aşacak bir rakama rağmen düşündük. 1/5000, 1/1000'lik planlara işledik. Bu planları CHP örgütü yargıya götürdü. 2007'de yürütmeyi durdurma aldı, 2008'de planı iptal ettirdiler. Bilirkişinin verdiği İSKİ'nin öngördüğü 25 metrelik koruma bandı yerine 7 metre yeteceğini açıkladı. Şimdi bu bilirkişi oradaki sel baskınının cevabını versin. İSKİ, planları iptal ettirenlere dava açacak. Burası siyasi taleplere kurban gitti. Bu planı hayata geçirseydik, Silivri'deki sel olayı Boğluca Deresi'nden dolayı yaşanmayacaktı.''

  Silivri'de CHP tarafından toplu konut alanı olarak ilan edilen Yenimahalle'nin dere yatağı olduğunu anlatan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  ''Siyaset yapılıyor. Siyasetin de altında insanlarımız eziliyor. Siyasetler bir tarafa bırakılmalı. Siyaset seçim sathında olur ama seçim sathı dışında muhalefet ve diğer siyasi partiler iktidara destek vermeli. Yanlışlar olunca ikaz etmeli. Medeniyet bunu gerektirir, doğrularda da destek olmak lazım. Beklentim şu bugün biz yarın başkaları yönetimdeyiz, sorumluyuz. Bu sorumluluğu kabul ediyorum ve bekliyorum ki, tüm siyasi partiler bu tavırlarını geride bıraksınlar. Burada siyasi rant yoktur, günahtır, yazıktır. Yani dumanlı havayı beklemek hoş değil.''

  ''AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN'' İSTEMİNE TEPKİ
  Kadir Topbaş, bölgenin afet bölgesi ilan edilmesi istemine de tepki göstererek, ''Kalkıyor siyasi partiler 'Bu bölgeleri afet bölgesi ilan edelim' diyorlar. Ne demek afet bölgesi biliyor musunuz? Tamamen yaşamdan arındırmak demek. Söylediğinizi bir duyun bakalım. 'Islah edilsin, düzeltilsin, yasal düzenleme yapılsın, yanınızda oluruz' demiyorlar. Kentsel Dönüşüm Yasası'nın çıkarılmasını istedik, ama halen çıkmadı. Türkiye'de siyaset başka şey. En büyük menfaat. Siyasetin menfaatine bürünenler başka bir şey görmüyorlar'' diye konuştu.

  Topbaş, daha radikal ilerleyeceklerini ifade ederek, yargıdan destek beklediklerini tekrarladı.

  ''Bunları ciddi ikaz olarak alıyoruz, gerekli çalışmaları yapacağız'' diyen Topbaş, DSİ ve İSKİ'nin yoğun dere ıslahı çalışmasına başlayacağını, istimlak ve havzalarla ilgili problemleri çözme adına çalışmaları yürüteceklerini söyledi.

  Ayamama Deresi üzerindeki bazı fabrikalar ve sanayi tesislerinin, derenin bazı yerlerini bahçelerine kattıklarını, dereyi daralttıklarını anlatan Topbaş, ''Dereler ve yağmur suları kendi istediği gibi akarken, insanoğlu 'benim istediğim gibi akacaksın' demiş. Dereler, 'Hayır, ben senin istediğin gibi akmam, dinlemem' diyor'' dedi.

  Topbaş, ''Ayamama'daki hat üzerine dere yatağının istikametini işaretleyeceğiz, bunu işgal eden ne varsa yıkıp, geçeceğiz. Kimse kusura bakmasın. Yargıya gitsinler, yargı da onların lehine karar versin, biz de yargılanalım. Buna biz gönülden razıyız, işimizi net olarak yapacağız'' diye konuştu.

  Kadir Topbaş, meteorolojinin bu gece yarısı yağış dalgasının geleceğini ve yarın daha etkin olacağı yönünde bilgi verdiğini belirterek, bodrum katlarda bulunulmaması, su baskını olan yerlerde şalterlerin indirilmesi uyarısında bulundu.

  Anadolu ve Avrupa yakasında ekiplerin konuşlandığını belirten Topbaş, ''Ümit ediyorum bu sıkıntılar bir daha olmaz'' dedi.

  ''BÜTÜN DERE YATAKLARINI GEREKİRSE TEKRAR AÇACAĞIZ"
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dere yataklarının mülkiye geçmemesi gerektiğini belirterek, ''Maalesef dere yatakları mülkiyette nasıl olmuşsa. Oralardaki mülkiyetleri iptal yönüne gideceğiz'' dedi.

  Topbaş, AKOM'da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

  Bir gazetecinin ''Bu gece yeni bir yağış bekleniyor. Hangi bölgelerde oturan vatandaşlarımız daha dikkatli olsunlar?'' şeklindeki sorusu üzerine Topbaş, yağıştan hangi bölgelerin daha çok etkileneceğini söylemeyeceğini belirterek, meteorolojik hareketlerin saat saat değişebildiğini, ancak uzmanların özellikle Asya yakası ve İstanbul Boğazı üzerinde etkili olabileceğini söylediklerini anlattı.

  İstanbullulardan tedbirli olmalarını isteyen Topbaş, ''(Ben filan yerdeyim. Bana bir şey olmaz) demeyelim. Bir de trafikte topografik yapı olarak alt noktalardaysanız ve arkanızdan sel geliyorsa aracınızla kaçamazsınız. Allah korusun aracınız akıbetinizi getirir, sel sürükler götürür. Önünüzdekini geçip gidemezsiniz. Bu bakımdan mümkün mertebe bu tür olaylara dikkat edelim. Bu bir iki günü sıkıntısız atlatalım'' dedi.

  Topbaş, ''80 bin tonluk bir barajın patlama ihtimalinden bahsettiniz. Bu baraj neden patlamış ve kime ait?'' sorusunu ise şöyle yanıtladı:

  ''Burası belediyeye ait değil. Yukarıda askeri bölge içinde kalıyor. 80 bin ton civarında su hacmi olan ve gelen çok ciddi yağış önündeki toprak yığıntıyı alıp götürmüş. Tır parkının üzerindeki yolları dahi yırtacak kadar dalga hamlesi yaptığı için bu koca tırları altgeçitlere, menfezlere tıkadı. Konunun tüm detayları incelenerek bunların raporları hazırlanıyor. 'Bu konuyla ilgili ihmali olanlarla ilgili bir soruşturma başlatın dedik' arkadaşlarımıza. Diğer sorumluluğu olan noktalarda da gerekli değerlendirmeler yapılacaktır.''

  Helikopterle bölge üzerinde uçarken Bahçeşehir'de bir vadiye kaçak döküm yapıldığını gördüğünü, para ödememek için kaçak dökümler yapıldığını anlatan Topbaş, o bölgeye hemen müdahale edilmesi talimatı verdiğini kaydetti.

  Kamyonların damperlerini kaldırdıkları yerlerin tespit edileceği bir cihaz ürettiklerini belirten Topbaş, ''Bütün toprak taşıyan araçlara bunlar monte ediliyor. Bundan sonra kamyonlar istedikleri yerde döküm yapamayacak. Bu cihazı geliştirdik, icat ettik, İstanbul olarak başardık'' dedi.

  ''BURALARDA TIR GARAJI OLMAZ''
  Topbaş, bir başka soruyu yanıtlarken, ''Osmanlı tır parkının ruhsatı olmadığını'' tekrarlayarak, ''Aslında buralarda tır garajı olmaz. Çünkü buralar ıslah edilmiş alanlar. 2005 yılında bu alan organize sanayi bölgesi dışına çıkartılmış. Burası şu anda bizim planlarımızda plansız saha olarak görünüyor'' diye konuştu.

  Topbaş, ''Veysel Eroğlu'nun İSKİ Genel Müdürü'yken hazırladığı rapor ile mimarlar odasının hazırladığı raporların dikkate alınmadığı için böyle bir sel yaşandığı yönünde haberler var. Bu konudaki görüşünüz nedir?'' sorusunu da şu karşılığı verdi:

  ''Biz Ayamama Deresi'nin Atatürk Havaalanı bölümünden itibaren bir çalışma yapmadık. Daha önceki dönemlerde yapılan çalışmalar var. Ayamama Deresi kollarıyla birlikte 40 kilometre. Bunu etkileyen havzası var. Esasında TIR parkının sel baskınına maruz kalmasının sebebi, TEM yapılırken menfezlerin çok dar bırakılmış olmasıdır. Diğer taraftan Ayamama'nın Basın Ekspres Yolu güzergahındaki yapıların dere yatağını yer yer taciz ettiğini görmekteyiz. Bundan kaynaklanan sıkıntılar var. Biz planlarımızda İSKİ'nin görüşleri doğrultusunda taşkın alanlarını belirleyerek işaretledik. Oralarda istimlakler yapılması da gerekiyor. Ayamama Deresi'nin bu kesiti yetersiz. Basın Ekspres Yolu yapılırken, yolun sağından veya solundan mutlaka ikinci bir dere yatağı da geçirilmesi gerekirdi. Tek yatak diğer taraftaki menfezlerle bir yere ulaşmaya çalışıyor. Papaz Deresi'nin getirdiği sıkıntılar var. Birleşince sıkıntı büyüyor. Yani, demek ki, bizler yönetimdeyken çok iyi irdeleyip çalışma yapmıyoruz. Bunlara dikkat etmemiz gerekiyor, burada hata yapıyoruz.''

  Bütün dere yataklarını gerekirse tekrar açacaklarını ve kazıyacaklarını, bu dereleri denize ulaştıracaklarını belirten Topbaş, ''Suyu denizle buluşturmak zorundayız. Efendim şu sitede, bu sitede olacaksa olacak. Bunu açmak zorundayız'' dedi.

  Kadir Topbaş, bir başka soru üzerine sorumluların cezalandırılacağını vurguladı.

  HATALARIN KARŞILIĞINI VERME ZORUNLULUĞU
  Bir gazetecinin ''KİPTAŞ ve TOKİ'nin de dere yatağında evler yaptığı iddia ediliyor. Doğru mu?'' sorusunu Topbaş, ''Kim yaparsa yapsın, KİPTAŞ olsun, TOKİ olsun, Kadir Topbaş olsun... Bu tip yerleşim yerlerini oluşturan kişiler bu hatalarının karşılığını vermek zorundalar'' diye yanıtladı.

  Yaklaşan sağanak yağmurla ilgili bir tahliye planı ya da dikkat edilmesi gereken yollarla ilgili bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine Topbaş, ''Tahliye planı yok, ekiplerimiz konuşlandı ve ikazlarımızı yapıyoruz'' dedi.

  Topbaş, şu ana kadar zarar tespit çalışması yapılmadığını, maliyetin çok ciddi rakamlara ulaşacağını bildiklerini söyledi.

  Kadir Topbaş, bu dönemde ağırlıklı olarak kentsel dönüşüm ve dere ıslahlarına yöneleceklerini belirtti.

  ''YA YENİ BİR DERE VERİRLER YA DA KALKIP GİDERLER''
  Bir gazetecinin ''Ayamama Deresi'nin üzerinde ne varsa yıkıp geçeceğiz dediniz. Nasıl bir plan yapacaksınız? Ruhsatsız binaları mı yıkacaksınız?'' sorusuna, Topbaş, şu yanıtı verdi:

  ''Dere yataklarının mülkiyete geçmemesi lazım. Maalesef, dere yatakları mülkiyette nasıl olmuşsa. Bayındırlık ve İskan Bakanımızla görüştük. Oralardaki mülkiyetleri iptal yönüne gideceğiz. Diğer taraftan bu dere yatağının kendi asli noktalarına tecavüzler var. Onları da işaretleyerek fazlalıkları yıkacağız. Mimar Sinan Silivri'de Tuzla Deresi üzerine 32 gözlü köprü yapmış. Şu anda o köprünün 4 gözü açık. Mimar Sinan'dan daha iyi biliyorlar ya... Ve o derenin getirdiği akıntılar üzerinde binalar var. CHP döneminde bu ruhsatı nasıl verdiniz? Mimar Sinan'dan daha mı iyi biliyor bu insanlar? Su yükseldiği zaman orada binalar var. Sayın Baykal konuşuyor ama gitsin oraya baksın. Mimar Sinan'ın, 'eserlerimi mahvettiler' diye kemikleri sızlıyordur.''

  HÜRRİYET BİNASI DA TEHLİKEDE
  Bir gazetecinin ''Maltepe Dragos'ta yeni yapılan KİPTAŞ konutlarının dere yatağı üzerinde olduğu söyleniyor. Bir de Hürriyet Gazetesi'nin Basın Ekspres Yolu üzerindeki binasının da dere yatağını daralttığı söyleniyor'' sözleri üzerine Topbaş, ''Hiçbir kurum kuruluş kişiyi ayırt etmiyorum. Ne gerekirse bu yapılacak. Kimi etkilerse... Ya bize yeni bir dere yapıp verirler. Ya da o dereden kalkıp giderler'' dedi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim