• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  TOKİ'den alıp halka verecek

  24.05.2011 21:46
  Bahçeli, Muğla'da TOKİ'yi 'miting düzenleme kurumu' sözleriyle eleştirdi.
  TOKİden alıp halka verecek
  TOKİ'den alıp halka verecek TOKİ'den alıp halka verecek TOKİ'den alıp halka verecek

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''12 Haziran'da alacağınız bir kararla 'durmak yok yola devam yerine', 'yeter artık ayrıl başımızdan' demeniz lazım'' dedi.

  Bahçeli, Kışla Parkı'nda düzenlenen mitingde, 9 yıla yakın bir süredir Türkiye'yi Adalet ve Kalkınma Partisinin yönettiğini hatırlattı.

  Bahçeli, şöyle konuştu:

  ''Adalet ve Kalkınma Partisi, bu süre içinde üç hükümet kurmuş ve iki dönem iktidar olmuştur. Ayrıca, yakın siyasi tarihimizde hiçbir siyasi partiye nasip olmayan bir milletvekili çoğunluğu ile iktidar olmuştur. Milletvekilliği sayısı 330 ile 341 arasında değişmiştir. Bu sayıda tek başına bir iktidar seçim beyannamesinde siz değerli vatandaşlarımıza nasıl bir söz vermişse, hangi vaatlerde bulunmuşsa yapmaya muktedir olan bir iktidardır. Ancak bu iktidarın Mecliste yine sizin mutluluk ve refahınız için alamayacağı bir karar, çıkartamayacağı bir yasa, uygulamayacağı bir sosyoekonomik politika yoktur. Fakat geçen 9 içerisine baktığımızda bu imkanı ve fırsatı Adalet ve Kalkınma Partisi değerlendirememiş, milletimizin kendisine ani yüklenişi, teveccühü karşısında mahcup ve ezik kalmış.''

  Hükümeti eleştiren Bahçeli, şöyle devam etti:

  ''Sadece ve sadece yaptıkları kendi yandaşları, işbirlikçileri, yakınlarının mutluluk ve refahını düne göre kat kat artırmak olmuştur. 2002 ile 2011 yılları arasında eğer evinizde aşınız kaynıyor, çocuklarınız işe girmiş, gelir seviyeniz artmış, hayat standardınız yükselmiş ve ülkemiz mutluluk ve huzur içinde bir ülke olarak, hepimizin canla yaşamayı arzuladığımız bir durumda ise Sayın Başbakanın 'durmak yok yola devam', sözüne inanarak onu tekrar üçüncü dönem iktidar yapabilirsiniz. Bu sizin iradenizle olacaktır. Gerçek bu değilse, sizin önünüze bir fırsat, bir imkan doğmaktadır. 12 Haziran'da alacağınız bir kararla 'durmak yok yola devam yerine', 'yeter artık ayrıl başımızdan' demeniz lazım.

  -''6 MİLYONA YAKIN İNSANIMIZ İŞSİZ''-

  Türkiye'nin en önemli sorunlarının işsizlikle başladığına işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

  ''Bugün 6 milyona yakın insanımız işsiz. Özellikle üniversite mezunu olan, liseye kadar okuyabilmiş veya maddi nedenlerle okuyamadığı için işsiz olan milyonlarca gencimiz var. Yaşanan ani ekonomik bir krizle işten çıkarılmak durumunda kalan binlerce insanımız var. Bu ülkede 4 kişiden birisinin işsiz olduğunu görüyorsunuz. İşsizlik ekonomik bir sorun ve önemli bir sosyal yaradır ve tesir alanı çok geniştir. İşsizlik aşama aşama toplumsal huzursuzluğun kaynağı haline geliyor. Artan ve her yıl önemli bir sayıda işsizlik ordusuna katılacak olan genç bir nüfusu bulunan Türkiye'de, bunun mutlaka çözülmesi gerekmektedir.''

  Bahçeli, MHP'nin meseleye bu açından yaklaştığını anlatarak, şöyle dedi:

  ''9 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının 100 tane önemli sorununu tespit ettik ve buna 100 çözüm üreterek başa işsizliği aldık. Milliyetçi Hareket Partisi, vatandaşlarımıza bir namus sözü olarak yüzde 7 kalkınma hızıyla her yıl 700 bin kardeşimize iş bulmak şartıyla kademe kademe işsizlik sorunun çözümüne çaba göstereceğini ifade etmektedir. Bu ülke, bu sorunlarını çözemezse bu ülkede barış olmaz, bu ülkede kardeşlik olmaz. Bu ülkede her türlü sıkıntıyı yaşayacak bir sosyal ortam doğar. İşte nitekim, işsizliği tamamlayan önemli bir konu yoksulluk olmuştur. Bugün nüfusumuzun yüzde 18,08'i yoksullaşmıştır. Gıda ve gıda dışı harcamalarını karşılayamayan bir gelir seviyesinin altında kalan 13 milyona yakın insanımız bulunmaktadır ve bu her sene artmaktadır.''

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''TOKİ'nin bütün evlerini inceleteceğim. Arsadan tutun müteahhidin haksız kazancına kadar, kuruş kuruş hesabını soracağım. Orada bulduğum ne kadar ne kadar yolsuzluk varsa, yolsuzluğun bedelini TOKİ evlerinde oturanlara kardeş payı yapmazsam namussuzum'' dedi.

  Muğla'da Kışla Parkı'nda düzenlenen mitingde halka seslenen Bahçeli, AK Parti iktidarının değişmesinin zamanının geldiğini savundu. Türkiye'de ''etnik temelli bölücü faaliyetlerin tırmandığını'' savunan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Nitekim Sayın Başbakan şimdi kalkmış 'Çıraklık, kalfalık dönemini yaşadım, şimdi ustalık dönemine geçmek istiyorum ve üçüncü dönem iktidar olmak istiyorum' diyor. Aziz vatandaşlarım bunların ne çıraklığı var, ne kalfalığı var. Bunlara millet bir yol vermiş, bunlar şaşırmış. Ayaklarını yerden kesmiş ve bir gaflet dönemi yaşatmış. İkinci dönemi delalet olmuş, şimdi ise anayasa değişikliği ile memlekete hıyanet dönemini yaşatmak istiyor. Sayın Başbakan ülkeyi yönetemiyor. Sayın Başbakanın bu ülkeye getireceği bir şey kalmamıştır. Bu ülkede bazı çevrelerin rant ekonomisiyle desteklenmesi olmuştur, palazlanması olmuştur.''

  Partisinin iktidar olduğunda yolsuzluklara ilişkin ''toplu iğne kadar kusur bırakmaksızın araştırma yaptıracağını'' belirten Bahçeli, ''Yolsuzluk başını almış gidiyor. Özellikleştirme, bak altına yolsuzluk var. İhale, bak altına yolsuzluk var. Her alanda rüşvet ve iltimas var. Türkiye'de haksız kazançla, sıcak parayla servetine servet katanlar var. TOKİ'nin bütün evlerini inceleteceğim. Arsadan tutun müteahhidin haksız kazancına kadar kuruş kuruş hesabını soracağım. Orada bulduğum ne kadar ne kadar yolsuzluk varsa yolsuzluğun bedelini TOKİ evlerinde oturanlara kardeş payı yapmazsam namussuzum'' diye konuştu.

  -''YOLSUZLUĞA BULAŞANLARI YÜCE DİVANA YOLLAYACAĞIM''-

  Toplu Konut İdaresinin, ''Başbakanın miting düzenleme kurumu haline geldiğini'' iddia eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Kim yolsuzluğa bulaşmışsa Yüce Divana, yargıya, hiç gözümü kırpmadan yollayacağım. Buradan TOKİ yöneticilerine sesleniyorum; siz milletin ve devletin arsasını alıyorsunuz. Bildiğiniz müteahhitlere peşkeş çekiyorsunuz. Onlara sözde kalitesi düşük evler yaptırıyorsunuz, maliyeti çok düşük olmakla beraber oradan ev sahibi olanlara pahalıya veriyorsunuz. Güya taksitle, güya düşük faizle diyorsun ama öyle bir taksit ve ana para ile öyle bir faiz yükleniyor ki bugün için ödeyememekten dolayı alınan evler artık el değiştirmeye başlamış. Ama öbür taraftan bir sürü müteahhit ortaya çıkmış televizyonlarda gösteriş yapıyorlar. TOKİ'nin evlerinde akan damlarıyla, patlayan borularıyla, su kaçıran, hava alan, yağmur alan pencereleriyle aldığına alacağına pişman olmuş masum, yoksul, dar ve sabit gelirlilerin, yıllardan beri ödedikleri paranın üzerinden servet yapanların servetlerini yolsuzluk bölümüne kadar alacağım ve o TOKİ'de oturan kardeşlerime pay yapıp onların faizlerinden ve ana paralarından daha kolay ev sahibi almalarına imkan sağlayacağım.''

  -''PAKET DEMOKRASİSİYLE YOKSULLARIMIZ SÖMÜRÜLÜYOR''-

  Konuşmasında ''paket demokrasisiyle yoksul vatandaşlar üzerinde kirli siyaset yapıldığını'' ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

  ''Onlara göre yoksulluk kalıcı olursa, sürekli olursa, kendilerinin, palazlanan yakınlarının palazlanması, yoksulların oylarıyla çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle yoksulun kökünü kazımak istemiyorlar. Aynen terörün kökünü kazımak istemedikleri gibi. Yoksul ne kadar vatandaşımız olursa, ekmeğe ne kadar muhtaç varsa seçimlerde veya bayramlarda onlara bir küçük paket göndererek onların oyunu gasp etmeye Adalet ve Kalkınma Partisine verdirmeye mahkum ve mecbur bırakmaya çalışıyorlar. Şimdi bu paketler yine başlayacak. Bu paketler sizindir. Bu paketler geldiği zaman sağa sola bakıp üzülmeyin, ezilmeyin, incinmeyin. Sakın birisi görür diye utanmayın. Bu paketlerin aslı sizindir. Paketi alıp Adalet ve Kalkınma Partisine oy vermeye mecbur değilsiniz, mahkum da değilsiniz. Size bunları getiren siyaset simsarlarına sakın aldanmayın. Bu siyaset simsarları sizin üzerlerinizden asalak ve sülük gibi toplumda geçinen zavallılardır. Öyleyse ne yapacağız efendim dediğinizde işte söylüyorum, alın paketi 'niye eksik getirdin' diye de iyice azarlayın. 'Niye zamanında getirmedin' diye de kızın. Paketi alın çoluğunuza çocuğunuza da götürün. O akşam huzur içerisinde ne varsa onlardan bir aş pişirin yiyin, için keyfinize bakın. Ama sizi bu yönüyle istismar edenlere de bir ders verin. Onun için her tarafta da söylüyorum, alın paketi vurun tokadı gitsinler.''

  Partisinin, 9 yıllık tahribatı ortadan kaldırmak için toparlanma ve onarım hükümetini kurma kararlığında olduğunu, AK Parti iktidarında 100 sorunu tespit ettiğini ve 100 çözüm getirdiğini söyleyen Bahçeli, ''Çiftçiden esnafa, çalışandan işverene, kimsesiz, öksüz, yoksuldan emekli vatandaşımıza, çaresizlere kadar, MHP çözüm getiriyor'' dedi.

  ''Hilal Kart Projesi millet ve devlet olarak yoksullara sahip çıkmak ve Türkiye'yi yoksulluktan kurtarmanın da bir başlangıç hareket noktasıdır'' diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

  ''Bu, kendi tarihi kültürümüzden gelen yaşa ve yaşat ilkesine, Milliyetçi Hareketin toplumculuk ilkesine, Anayasamızın sosyal devlet anlayışına dayalı bir sacayağının üzerine oturmuş olan Hilal Kart sosyal projesidir. Bu Hilal Kart, bir tüketici kredi kartı değildir. Bu Hilal Kart geri ödemesi faizi olan değildir. Hilal Kart tüketici kredisi gibi ana para ve faiz ödemediğiniz takdirde, kapınıza icracı getirecek bir kart değildir, faizi yoktur, ödemesi yoktur. Bu Hilal Kart, bir harcama kartıdır. Hiç bir karşılık beklemeksizin devlet ve millet bütünleşmesi, dayanışmasıyla var olan aziz milletimizin yoksul evlatlarına devletin ve milletin yanında olduğunu gösteren bir helal karttır.''

  Mitingde Özel Harekat timleri ile çok sayıda güvenlik görevlisinin görev yaptığı gözlendi. Konuşmasının sonunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz tarafından Muğlaspor atkısı takıldı. Bahçeli Denizli mitingine katılmak için Muğla'dan ayrıldı.

  A.A.  

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim