Eskişehir’de Toplu Konut İdaresi Başkanlığının başlattığı uygun fiyatlı evler için kuraya giren vatandaş, dolandırıcılar tarafından mağdur edildi. Dolandırıcılar mağdurları kurra size çıktı diyerek tapu verme karşılığı para talep ettiler.

Vicdanları sızlatan olay: Cami avlusuna bırakılan yeni doğmuş bebek yaşam mücadelesi veriyor Vicdanları sızlatan olay: Cami avlusuna bırakılan yeni doğmuş bebek yaşam mücadelesi veriyor

Eskişehir ilimizde yaşanan mağduriyet sonrasında edinilen bilgilere göre, Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalarda ilde gerçekleşen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın yani (TOKİ) yapmış olduğu konut çekilişleri ile katılan vatandaşlar  veya çekiliş sonucu isimleri çıkan ve arsa almaya hak kazanan vatandaşları arayarak TOKİ’de görevli olduklarını anlatarak insanların güvenlerini kazanarak S.O. isimli şahıs “Şanslı çekilişte arsanızın tapusu çıktı, tapunuzu verebilmemi  için 10 bin TL ücret talep ediyoruz” diyerek kurraları çıkan vatandaşların usta bir şekilde dolandırdığı bilgisi verildi. Tapu Müdürlüğü tarafından verilen bilgilerde böyle bir işlemin gerçekleşmediği ve doğru olmadığını öğrenen vatandaşları kandıran şüpheli, 43 olayda toplamda ele geçirilen para 430 bin TL olduğu belirtildi ve 43 adet dolandırıcılık gerçekleştirildiği kayda geçti. Polis ekipleri tarafından şüphelilerin yakalanması hakkında çalışma başlatıldı.

Binbir zorluk ve maddi sıkıntılar içerisinde iken konut sahibi olmak için toki çekilişlerine giren vatandaşlar acımasızca dolandırıldı. Heyacanlar katıldıkları ev sahibi olmak isteyen çiftlerin kazandığı kuralar sonrasında şüpheliler vatandaşı arayarak duygularını sömürdüler. Kura da konut sahibi olmaya hak kazandıklarını ve tapularının artık alabileceklerini söyleyen dolandırıcılar, tapu karşılığında 10 bin TL ücret almaları gerektiğini de utanmadan söylediler. Evlerine kavuşmak isteyen tam 43 vatandaş tapularını alacakları zannederek dolandırıcılara 10 bin TL’yi teslim ettiler. Bu yaşanan kötü talihsizlik sonrası emniyet müdürlüğü harekete geçti ve polisler hızlı bir arama başlattı. Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yakalanan dolandırıcılar yani S.O., çıkarıldıkları adli makamlar tarafından mahkemeye çıkarılarak tutuklandılar.