• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  TOBB'un sabrı taştı

  29.10.2008 10:28
  Uzun zamandan beri küresel krizle ilgili konularda ‘yüksek sesle’ konuşmaktan kaçınan ve sessiz kalan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) de sabrı taştı.
  TOBBun sabrı taştı
  TOBB'un sabrı taştı TOBB'un sabrı taştı TOBB'un sabrı taştı

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, isim vermeden özel sektörün dış borçlanmasının devleti ilgilendirmeyeceğini belirten ve "kimselere verecek beş kuruşumuz yok" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan"ı yanıtlayarak, “Dış borcu alıp da hovardalıkta mı yedik, kumarda mı yedik? Dış borçla yatırım yaptık, istihdam yarattık” diye konuştu.

  ASO"da konuştu

  Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Sanayi Odası"nın (ASO) aylık meclis toplantısının konuğu oldu. Küresel krize karşı alınacak önlemler çerçevesinde hükümetle ve bürokrasiyle 11 saat, 7 saat, 4.5 saat süren üç toplantı yaptıklarını, bu toplantılarda özel sektörün sorunlarına ve çözüm önerilerine ilişkin her şeyi anlattıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, bunu kamuoyunun önünde tekrarlamayacağını söyledi.

  "Konuşma günü değil"

  Hisarcıklıoğlu, “Bugün her şeyi, herkesin konuşma günü değil. Bizlere düşen neyi, nerede, ne zaman konuşacağını bilmek. Mühim olan işin farkında olmak, bu işin tedavisi için neler yapılması, pansumanın nereye yapılması gerektiğini, biz bunu iletiriz, kararı siyasiler verir” dedi.
  Hisarcıklıoğlu, toplantıdan ayrılırken, IMF ile anlaşma yapılması konusundaki görüşünün sorulması üzerine, hükümetle yaptıkları toplantılarda görüşlerini anlattıklarını, kararı hükümetin vereceğini belirterek soruyu yanıtlamaktan kaçındı.

  Söyleme dikkat

  Bu tür dönemlerde söylemin çok önemli olduğunu vurgulayan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Öldük, bittik, yandık dersek hepimiz zarar görürüz, kendi ayağımıza kurşun sıkmış oluruz” derken, hiçbir şey yok denildiğinde de inandırıcı olunamayacağını dile getirdi.
  Bugün şov zamanı olmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Dikkatli olmak lazım. Bu tür dönemlerde söylem önemli. Bugünler kırk kere yutkunup, bir kere konuşma zamanı” diye konuştu.

  "Bankalar koşuyordu"

  Bankaların yakın zamana kadar reel sektörün peşinde koştuğunu, yüzde 1-2 faizle döviz kredisi kullandırmaya çalıştığını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, konuşmasında sık sık reel sektörle finans sektörünün çıkarlarının ortak olduğuna dikkat çekti. Cari işlemlerdeki 47 milyar dolarlık açığın 31 milyar dolarını reel sektörün finanse ettiğini kaydeden Rifat Hisarcıklıoğlu, isim vermeden “özel sektörün dış borçlanması devleti ilgilendirmez” diyen Başbakan Erdoğan ile hükümet üyelerine şöyle yanıt verdi:

  "Mecburen kullandık"

  “(Devletin borcu yok, devlet iyi, siz de borçlanmasaydınız. Biz mi dedik size borçlanın, dövizle borç yaptınız) diyenler var. Türk Lirası ile uzun vadeli kredi veren vardı da biz mi almadık. Türkiye"de tasarruf yok, başkalarının tasarruflarını kullanıyoruz. Peki kullandık da ne yaptık? Bunu hovardalıkta mı yedik, kumarda mı yedik? Yatırım yaptık Türkiye"ye. Eğer Türkiye 2002"den itibaren yılda yüzde 6-7 büyüdüyse, özel sektör sayesinde büyüdü. Bunun gerçek kahramanı iş adamları oldu. Yatırım yapmasaydık bu aç insanları nasıl doyuracaktık?
  Türkiye"de bugün 2.5 milyon umutsuz, 2.5 milyon işsiz var. Her yıl da 700 bin genç geliyor. Bunlara işi kim verecek, biz vereceğiz. İhracatımız bugün 132 milyar dolara çıktı. Yatırım yapmasaydık çıkar mıydı?”

  “Borç, hepimizin”

  Hisarcıklıoğlu, özel sektörün toplam borçlarının 191 milyar dolar olduğunu, bunun 66 milyarının mali sektöre, 125 milyar dolarının da reel sektöre ait göründüğünü, ama aslında mali sektör ile reel sektörün birbirinin ayrılmaz parçası olduğunu söyledi. Borcun iyi tarafının uzun zamana yayılması olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, özel sektörün 2009"da 47 milyar dolar, 2010"da 24 milyar, 2011"de de 22 milyar dolar dış borç anapara ve faizi ödeyeceğini belirtti.

  Kredi maliyeti yükselecek

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların daha önce sendikasyon kredisi sağladığı yabancı finans kurumlarının bugün yarısının ortadan kalktığını, geri kalan yarısının da kendini kurtarmaya çalıştığını belirtti. TOBB Başkanı, dolayısıyla önümüzdeki dönemde bankaların ve de reel sektörün kredi bulmakta zorlanacağını, kredinin maliyetinin yükseleceğini kaydetti. (Radikal)

  "Bütçe gözden geçirilmeli"

  Önümüzdeki dönemde küresel ekonomide yaşanacak daralma dolayısıyla finansman sorunlarının yanı sıra dış ticaretin daralacağını, bütün bunların kamu maliyesini de olumsuz etkileyeceğini vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: “Devletin vergi gelirleri önümüzdeki dönemde azalacak.
  Vergi gelirleri azalınca ortaya çıkan bütçe açığını kapatmak için ya yeni vergi konulacak, ya da borçlanmaya gidilecek.
  O zaman da faizler artacak. Bu nedenle 2009 yılı bütçesini yeniden gözden geçirmeliyiz. Harcama kalemlerini yeniden gözden geçirmeliyiz.”

  Anketten karamsarlık çıktı

  Hisarcıklıoğlu, 2004"ten beri Türkiye çapındaki oda ve borsa meclisi üyesi 9 bin 200 kişi arasında 6 ayda bir yaptıkları anketin sonuçları hakkında bilgi verdi. 2008"in 2. altı aylık dönemine ilişkin beklentilerini sordukları meclis üyelerinin yüzde 22"sinin "daha olumlu", yüzde 34"ünün "aynı kalacak", yüzde 44"ünün de "daha olumsuz" yanıtını verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “2004"ten beri ilk defa geleceğe olumsuz bakanların oranı olumluları geçti” dedi.
  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim