• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  TOBB Başkanı Aydın'a geldi

  31.01.2008 14:54
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Aydın'da çeşitli programlara katıldı.
  TOBB Başkanı Aydına geldi
  TOBB Başkanı Aydın'a geldi TOBB Başkanı Aydın'a geldi TOBB Başkanı Aydın'a geldi

  TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu Aydın'a geldi. İlk olarak Aydın Valisi Mustafa Malay'ı makamında ziyaret etti.

  Aydın Valisi yaptığı konuşmada, "Sivil Toplum Örgütleri Devlet"e çok hizmet vermektedirler. TOBB ülkenin her toprağına hizmet götürmüştür. Ziyareti sizleri çok mutlu etmiştir" dedi.

  Söz alan Hisarcıklıoğlu, "Öncelikle Aydın Sanayi Odası hayırlı olsun. Beni davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Aydın'ın lobi anlamında çok güçlü bereketli toprakları var ve Aydın sanayisi hizmet verdikçe gelişmeye devam ediyor. Ekonominin iyiye gidebilmesi için bulunması gereken dört unsur da Aydın'da bulunmakta. Ben özel sektöre destek verdiği için Sayın Valimiz Mustafa Malay"a teşekkür ediyorum. Böyle bir valisi olduğu için Aydın diğer illere göre çok şanslı" diye konuştu.

  Hisarcıklıoğlu Vali Mustafa Malay'ın ziyaretinin ardından Sanayi Odası'na geçti. Sanayi Odası'nda yapılan görüşmenin ardından Sanayi Odası restaurantında Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte öğle yemeği yiyen Başkan Hisarcıklıoğlu'nun programı Anemon Hotel'de Aydın Ticaret Odası'nın düzenlediği Ekonomiye Değer Katanlar 2008 ödül törenine katıldı. Programda Hisarcıklıoğlu'na EBSO Başkanı Tamer Taşkın, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da eşlik etti.

  BAŞTUĞ SORUNLARI SIRALADI

  Anemon Hotelde Ticaret Odası tarafından düzenlenen ekonomiye değer katanlar 2008 ödül töreni başladı. Toplantıya TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu, Aydın Valisi Mustafa Malay, daire müdürleri ve çok sayıda işadamı katıldı.

  Ticaret Odası Başkanı Mustafa Baştuğ "Sayın Hisarcıklıoğlu"na teşekkür ediyorum. Yoğun programına rağmen Aydın"a geldi. Vergi mükellefi olmanın gereği 2006 kalkınma hareketi 2007 deki bazı sorunlardan dolayı yavaşladı. Ekonomi geri plana çıktı. 7.4"lük kalkınma hızımız %4"e düştü. Enflasyon istediği gibi tutturulamadı. İthalat ve ihracatta patlama oldu. Menderes kurudu. Bunu nasıl çözeceğimizi düşünmeliyiz. Bunun çaresi Çine barajı ve bu barajın Aydın"a hayat vermesi gerekiyor. Aydın"ın en büyük ikinci sorunu da zincir mağazalar. Bunun için gerekli yasa çıkartılmalı. Jeotermal kaynaklarımız harekete geçirmeliyiz. Bunu Aydın için önem arz ediyoruz. Ayrıca Çine-Aydın demir  yolu yapılmalı bölgesel ve sektörel teşvik yeniden gözden geçirilmeli. Kaldırılan yatırım indirimi yeniden konmalı. İmalatın üzerindeki yükler yeniden gözden geçirilmeli" diye konuştu.

   

  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise, "Şirketlerimizi hızla büyütüyor olmalıyız. Dünkü küçükler bugün dev oldu. Eğer dünya arenasında olacaksak şirketlerimizin de büyük ölçekli olması gerekiyor. Ama kayıt dışı ekonomi sürdükçe bu olmaz. 10 yıl düzgün giden adam sonra bozuluyor. Ben ayağı titremeden defterini getirecek olan var mı? Ben bunu deyince sanki kayıt dışı çalışıyormuşuz gibi geliyor. Fakat herkes de bun atazı gibi. Biz razı değiliz arkadaş giden sizin paralarınız. Vergileri indirin kayıt altına girelim dedik. Yıllarca da tartışma sürecek gibi. Vergide 10 puan düşürdüler vergi ödeme oranı yüzde 23 daha arttı. Defteri hangi maddeye göre tutsan ceza yiyorsun. Cezadan kaçış yok. Kayıt dışı bitmezse başka sıkıntı olacak. Sonra busel II de sorun yaşayacağız. Şimdi dünya değişiklik yaptı. Onu da 2009"a öteledik. Bankalar bilânçoyu getir krediyi götür diyor. Bilançolar gerçek değil ki bizde. Kayıt altına girmek için düzenlemeler yapmak lazım. Artık ülkeleri şirketler yönetmeye başladı. Zenginleşmek için bunu yapmalıyız. Tabi markalaşma da çok önemli. Biz kendi Türk kahvemizi bile markalaştıramadık. Starbucks bizden önde gidiyor. Adamların kahvesini içiyoruz. En güzel örneği de kestanede yaşıyoruz. Esas olan ise ülkenin markalaşması. Bugüne kadar Türk tarihinde müthiş bir başarı kazandık.  Fakat büyümeyi hissetmiyoruz. Neden peki? Vergi oranlarının düşmesi için devlere harcama yaptırmamız gerekiyor. Borç alırsa emir alıyor, vergi alırsa kayıt dışı artıyor.2007 yoğun geçti ekonomi geride kaldı. Diğer ülkelerle yarışabilmek için şartların aynı seviyeye getirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

   

  2006 yılında en fazla kurumlar vergisi ödeyen Kaltun Madencilik, Polat Makine, Alpler Ziraat Aletleri oldu.

  En fazla ihracat yapan üyeler Kaltun Madencilik, Alabanda Madencilik, Gabay Dış Ticaret.

   

  TESCİL YAPTIRANLARA ÖDÜL VERDİ

  Anemon Hoteldeki plaket töreni sona ererken Rifat Hisarcıklıoğlu Ticaret Borsası Konferans Salonunda 2007 yılı tescil ücretleri ödül törenine takdirnamelerini vermek üzere Ticaret Borsasına geçti.

  Ticaret Borsası Başkanı Aydın Ağababaoğlu, kısaca aydın ekonomisiyle ilgili bilgiler aktarmak istiyorum diyerek konuşmasına başladı. "Bizler arkadaşlarımızla olabildiğince üyelerimizi ziyaret ederek piyasanın nabzını tutmaya çalışıyoruz piyasanın gerçekten çok sıkıntılı olduğunu her gittiğimiz yerdeki şikâyet ve yakınmalardan anlıyoruz. Tabi bu sıkıntılar genel ekonomiden kaynaklanan veya sektörel sebeplerden olabilir. İlimiz tarıma dayalı ekonomiden geçimini sağlıyor. Tarımdan ne kadar fazla girdimiz olursa Aydın ekonomisi o kadar hareketleniyor. 2007 yılında yaşadığımız kuraklıktan oldukça etkilendik Türkiye"de tarım sektörü -7.4 oranın küçüldüyse bundan da aydın payına düsene aldı. Ama kendi tablolarımıza baktığımızda çok kötü tablo yok gibi görünüyor ama sor ve sıkıntı var" diye konuştu.

   

   

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasına TOBB Ekonomi Üniversitesi ile ilgili bilgiler vererek başladı.

  Hisarcıklıoğlu "Bizlere verilen aidatlarla kurduğumuz üniversite bu. 2001 krizi sonrası gördük ki Avrupalı bize çok farklı gözle bakıyor, özellikle de özel sektöre. Öyle gençlik yetiştirelim ki insanlara dostça bakabilsinler istedik. Ve ilk 10 yılda Türkiye"nin 1 numaralı üniversitesi olsun hedefini koyduk. 2003 yılında kurulan üniversitemiz 4. yılında 342 puanla 1 numaralı üniversite haline geldi. Üniversitede Türkçe eğitim vermek şartını koştuk nasıl Almanya"da Almanca, Fransa"da Fransızca, Japonya"da Japonca eğitim veriliyorsa Türkiye"de Türkçe eğitim verilmesini ön şart koştuk. 115 üniversite arasında eğitim dili Türkçe olmasına rağmen başarımız ortaya çıktı. Hazırlık sınıfı koyduk böylece de İngilizce"yi öğretiyoruz dedi. Ekonomik gelişmeleri değerlendiren başkan 2007, 2006 da daha iyi değildi. Aydın"ın rakamlarına baktığımızda da bunları görebiliyoruz. Örneğin Aydın"da işyeri açılması hevesi kaybolmuş 2007 de. Allah her şeyi size vermiş tarımda, turizmde, ekonomide, toprak altı zenginliklerde var. Şimdi Menderes kurudu diyorsunuz. Allah"ın verdiği aklı kullanmazsan tabiî ki kuruyacak. Sonrada benden gölet istiyorsunuz. Ben size gölet sözü verirsem 81 vilayete de söz vermem ve yaptırmam gerekir ben devlet miyim? Devletin yapacağını biz yapmayız. Tarihinde Fenerbahçe"yi 6-1 mağlup eden Aydın spor bugün nerede. 3. lig de bile zor tutunuyorsunuz. Bizim toplumumuzda yokluk varken birlik var. Varken de hepimiz ayrı baş çekiyoruz. Bunada en güzel örnek aydın spor olsa gerek. Bugün sabahtan buyana aydında iş aleminde örnek oluşturacak insanlara ödül vermek için toplanmış bulunuyoruz. Salonu dolduran insanlarımızın içerisinde hani nerede milletvekillerimiz. Sadece 1 tane vekilimiz var. Arkadaşlar futbolla siyaseti bırakalım. Onu konuşacak olan başkaları var. Aydınlılardan ricam bütün idareciler özel sektörün yanında. Ayrı bahçe ekmeğe gerek yok. Hepinizin kalbi aydın için çarpması lazım. Bakın aydın ovası 10 tane irsal eder. Bu tip işler moralle olur. İdarecilerinize moral verin. Aydın bugünden kat kat daha iyi olması lazım. Zengin babanın miras yeğen evlatları gibi yaşamayın diye konuştu.

   

  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim