• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  TMMOB'den kentleşme uyarısı

  12.02.2009 11:43
  TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı; Aydın’ın, kendine özgü özellikleri, değerleri ve olanakları bulunan aynı zamanda kendine özgü sorunlarla karşı karşıya olan bir kent olduğunu belirtti.
  TMMOBden kentleşme uyarısı
  TMMOB'den kentleşme uyarısı TMMOB'den kentleşme uyarısı TMMOB'den kentleşme uyarısı

  Aydın"ın kentsel hizmetler yönünden, ekonomik, sosyal ve fiziki olarak değerlendirildiğinde dünyadaki benzer kentlerin gerisinde olduğunu iddia eden Soğancı, “Aydın"ı İspanya"daki, Almanya"daki, Latin Amerika"daki, Çin"deki ve Kore"deki kentlerle kıyasladığımızda hangi hizmetlerin çağdaş dünya normlarına uygun olduğunu, sosyal, ekonomik ve fiziksel olarak ne düzeyde geliştiği konusunda bazı yargılara varabiliriz. Böylece Aydın"ı çağdaş dünyanın ulaştığı kentsel yaşam normlarının altında bırakan nedenleri daha iyi anlayabiliriz. Ne kaynak yetersizliği ne de teknolojik olanaksızlıklar bu durumu açıklamak için gerekçe olarak kabul edilemez” dedi.
  Ekonomik gelişmişlik düzeyi olarak bizden daha iyi durumda olmayan Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Doğu Asya"daki ülkelerde kent yaşamının daha canlı, kentsel kalitenin daha yüksek ve hizmet sunumunun daha eşitlikçi olduğunu iddia eden Soğancı, “Bu ülkelerde yerel yönetimlerin uygulamaları teknik temellere ve toplumsal faydaya dayanmaktadır. Dünyada bazı istisnalar dışında belediyeler artık lüks konut üretmek, katlı kavşak yapmak, sel ve deprem risklerini göz ardı etmek, içme suyu ihtiyacını göz ardı etmek, ısınma için kömür dağıtmak gibi yaklaşımları terk etmiştir. Ülkemizde ise bu tür uygulamalar yaygınlaşmaktadır” diye konuştu.
  TMMOB olarak alışılagelen yönetim ve uygulama anlayışının değiştirilmesi gerektiğini vurgulamaya devam edeceklerini kaydeden Soğancı, kentlere ilişkin önerilerinin sadece mevcut uygulamaları eleştirmek olmadığını savundu. Soğancı, uluslar arası düzeyde kabul gören yaklaşım, ilke ve uygulamaların Türkiye"deki kentler içinde yorumlanması ve ülkeye özgü modellerin geliştirilmesi yönünde gayretleri olduğunu sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim