• BIST 103.378
 • Altın 162,713
 • Dolar 3,9500
 • Euro 4,6400

  TL kredi faizleri düşecek

  25.02.2009 17:08
  Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, takipteki kredilerin arttığını belirterek, KOBİ düzeyinde çok var, büyük firma düzeyinde yok dedi
  TL kredi faizleri düşecek
  TL kredi faizleri düşecek TL kredi faizleri düşecek TL kredi faizleri düşecek

  Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, takipteki kredilerin arttığını belirterek, ''KOBİ düzeyinde çok var, büyük firma düzeyinde yok'' dedi.

  Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneğince (TOKKDER) düzenlenen, ''Araç Kiralamada Büyümenin Anahtarı'' konulu panelde yaptığı konuşmada küresel ekonomik krize değinen Özen, ''Krizden kamu harcamazsa çıkamayız. Açık ekonomilerde para politikaları daha etkili. Para politikalarını doğru ayarlamak lazım'' şeklinde konuştu.

  Özen, krizin boyutunun çok büyük olduğunu ve hiçbir şirket veya hiçbir sektörün kendi başına bu krizden çıkamayacağını belirtti.

  Takipteki kredilerinin arttığını, sorunlu kredi oranının ciddi şekilde başladığını kaydeden Özen, ''KOBİ düzeyinde çok var, büyük firma düzeyinde yok. KOBİ düzeyinde gerek adette, gerek miktarda ciddi şekilde artıyor ve bu trend devam edecek'' diye konuştu.

  Özen, dolar tahmininin ''yukarıya doğru'' olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

  ''Model değişiyor. Türkiye'de yüksek faiz, kuvvetli yerel para birimi, TL modeli değişiyor mu değişmiyor mu? 2009 yılında böyle olmadığını biliyoruz. Şu anda ileriye doğru baktığımız zaman, yüzde 10-10,5 Merkez Bankası faizi, enflasyon da 6,5-7 olacak derseniz; yüzde 3 reel faiz, tarihimizin en düşük reel faizlerinden bir tanesi. Dolayısıyla yüksek reel faiz, kuvvetli yerel para birimi modeli şu anda 2009 için geçerli değil. Geri dönecek miyiz o modele 2010 yılında, bilmiyorum. Bakacağız. Herkesin çok yakın takip etmesi gereken bir şey. Eğer dönmeyeceksek, kur çok daha yukarı gidebilir.''

  Sendikasyon kredilerinde çok ciddi problemler bulunduğunu vurgulayan Özen, ''25 senelik bankacıyım, hiç bu kadar zorlandığımızı hatırlamıyorum'' dedi.

  -BANKACILARIN ŞU ANDA ''EN SEVMEDİĞİ ŞEY''...-

  Ergun Özen, kredilerin azaldığını ve bu gibi ortamlarda Türk bankacılık sektöründe kredilerin artmasını kimsenin beklememesi gerektiğini belirterek, otomobil kredisi satamadıklarını bildirdi.

  Garanti Bankasının 2008'de Türkiye'de en fazla kredi veren banka olduğunu kaydeden Özen, bankacı olarak kredilerde önem verdikleri konulara değinerek, bankaların kredi verme şartlarını 2008'in ikinci yarısından itibaren gözden geçirmeye başladığını söyledi.

  Özen, sektörlerde finansman zorlukları oluşmaya başladığını gördüklerine işaret ederek, kredi kullanımı için bilançolarda daha yüksek özkaynak ve ilave teminatlar görmek istediklerini çünkü riskin arttığını anlattı.

  Bankacıların şu anda en sevmediği şeyin havuza kredi vermek olduğunu ve paranın nereye gideceğini bilmek istediklerini ifade eden Özen, ''Başka bankaların kredisinin kapanması ödümüzü koparıyor bizim. O parayı ben havuza verip de başka bankanın kredisini kapatırsam olmaz'' dedi.

  -''HER FAİZ İNDİRİLİŞİNDE İNDİRDİK AMA...''-

  Garanti Bankası Genel Müdür Özen, panelin ardından soruları yanıtlarken, sektördeki yabancı payına ilişkin bir soru üzerine, şu karşılığı verdi:

  ''Birleşmeleri destekliyorum. Yabancı bankaların Türkiye'ye gelmelerini destekliyordum ama yabancı bankalarda garip bir durum oldu. Onun için şu anda bilemiyorum. Dolayısıyla ezber bozuldu bu konuda... 'Yabancı banka gelir buraya çok uzun vadeli kaynak verir, hem de bunu çok ucuza verir' hiç böyle bir şey yok. Önümüzdeki 3 sene, 5 sene böyle bir şey yok.''

  ''Sektörde gerçekten sorun yok mu?'' sorusu üzerine Özen, ''Bankacılık sektöründe sorun yok ama reel sektörde sorun var. Reel sektördeki sorun yansır mı bankacılık sektörüne? Yansır. Kriz, bankacılık sektöründen de çıkabilirdi, reel sektörü altüst edebilirdi. Türkiye'de olduğu gibi şu anda reel sektör daha fazla etkilendi ama bu eninde sonunda bankacılık sektörün de içine alır'' dedi.

  Özen, Merkez Bankasının faiz indirimlerinin yansımasına ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:

  ''Bankacılık sektörünü eleştirecekseniz bu konudan başlayabilirsiniz. Bu konuda risk primi arttı diye fiyatları oldukça yukarıda tutuyoruz, ciddi pazarlıklara başlayabilirsiniz. Burada yeri var bankacılık sektörünün ve yavaş yavaş aşağıya getirmeye başladık. Her faiz indirilişinde indirdik ama gerçekleşen faiz indiriminden daha az indirdik. Dolayısıyla evet, kredi faizleri, TL kredi faizleri daha hızlı aşağı gelebilir. Burada bankacılık sektörünün yeri var diye düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bunu yansıtacaktır.''

  Özen, krizi çok inatçı gördüğünü ifade ederek, ''Mayıs ayında, haziran ayında bu iş bitecek gibi hesap yapmayın'' dedi.

  -''IMF ANLAŞMASININ İMZALANMAMASI MALİYETİNE HAZIR MIYIZ?''-

  Prof. Dr. Kerem Alkin ise, ''hissedebildiğim kadarıyla biz, IMF ile anlaşamayacağız gibi gözüküyor'' ifadesini dile getirerek, şunları söyledi:

  ''IMF ile niye anlaşmayacağız? Bilmenizi isterim ki, Ankara'da Türkiye ekonomisini önemli ölçüde ayakta tutan büyük gruplarla, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler arasında AK Parti'yi etkilemek anlamında müthiş bir mücadele başladı. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler diyorlar ki, 'sakın IMF anlaşmasını imzalamayalım, anlaşma imzalanırsa kur düşer, bizim dengelerimiz bozulur. Hazır kurlar yükselmişken biz bundan yararlanıyoruz.''

  Uzun soluklu olarak bakıldığında, dünyada büyük finansal daralmanın söz konusu olduğunu anlatan Alkin, ''Bu finansal daralma sürecinde Türkiye yurt dışından ne kadarlık imkan bulacak ve bu imkanlar bulunmadığı zaman acaba Türkiye bu işin içinden nasıl çıkacak? Dolayısıyla IMF anlaşmasının imzalanmaması maliyetine hazır mıyız? Bunlarını sorgulamak gerekiyor. Hükümet giderek çok daha ciddi baskıyla karşı karşıya, IMF anlaşmasının imzalanmamasıyla alakalı...'' şeklinde konuştu.

  -SEKTÖRDEKİ KÜÇÜLME-

  Hyundai Assan A.Ş Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu ise operasyonel kiralamanın 2010 ve sonrası büyüyecek bir pazar olduğunu belirterek, mevcut araç parkının 2010 yılına kadar 300 bin olabileceğini kaydetti.

  Derindere Filo Kiralama Murahhas Üyesi Aytekinhan Yıldırıcı, son 10 yılda 250 bin aracın sektöre satıldığı, yatırımların büyüklüğünün 5 milyon avro olduğu ve 2 milyar avro vergi verildiği bilgisini verirken, sektörün 2008'de 1 milyar avroluk ciro elde ederken bunun 650 milyon avrosunun kira gelirlerinden oluştuğunu anlattı.

  Yıldırıcı, 2009-2010'da sektörün yüzde 10-15 oranında daha küçüleceğini düşündüğünü ifade etti.

  TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem de operasyonel kiralamanın son 5 yıl içinde yüzde 42'lik oranda büyürken, günlük kiralamanın ilerisi için çok şey vaat ettiğini söyledi.

  HABERTÜRK

  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim