• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  Tırpancı'dan hijyen uyarısı

  23.02.2009 12:21
  Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı yaptığı açıklamada kişisel hijyenin önemine değindi. Tırpancı “En basit ve etkili hijyen aracı su ve sabundur” dedi.
  Tırpancıdan hijyen uyarısı
  Tırpancı'dan hijyen uyarısı Tırpancı'dan hijyen uyarısı Tırpancı'dan hijyen uyarısı

  İnsanların tüm dış ortam kirleticilerinin sürekli etkisi altında olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı “Kişi eliyle dış ortamdaki bir çok kirletici etmene dokunur. Ayakkabılarıyla gezerken kirletici bir takım öğelere basar. Tozlar vücuda ve saçlara konar. Kirli eller ağza götürüldüğünde kirletici etmenlerin vücuda girmesine neden olabilir. İnsan derisi bir dereceye kadar dışardan gelen kirleticilere karşı koruyucu bir engel oluşturmaktadır. Ancak derideki çatlaklar, yaralar bir takım hastalık etkenlerinin kolayca vücuda girmesine neden olabilir. Deri terleme yoluyla bir takım zararlı etkenleri vücut dışına atarken, vücut ısısının düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Derinin sağlığıyla temizliğin yakından ilişkisi bulunmaktadır. Temizlik vücudun hastalıklardan korunması açısından en önemli uygulamalardan birisidir” şeklinde konuştu.
  Temizliğin kişisel bir konu olduğu vurgusunu yapan Tırpancı “ Rutini kişiden kişiye değişir. Tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması gerekir. Günlük etkinlikler dikkatli yıkanmayı gerektirir. Her türlü spor etkinliğinden sonra saçlar dahil tüm vücudun yıkanması gerekir. Çocuklara küçük yaştan başlayarak sabun kullanmaya alıştırmak zorunluluğu vardır.Temizlik sadece kirlilik belirtilerinin ortaya çıktığı durumlarda yapılması gereken bir uygulama olarak ele alınmamalıdır. Bazı temizlik uygulamaları sürekli ve düzenli olarak yapılmak zorundadır. Sabahları yüzün yıkanması, dişlerin fırçalanması, düzenli banyo yapılması, iç çamaşırı değiştirilmesi gibi uygulamalar buna örnek verilebilir. Su ve sabun en önemli temizlik araçlarıdır. Basit bir işlem olan el yıkamanın insan sağlığı ve hastalıklardan korunmada çok önemli işlevi vardır. Basit bir işlem olan el yıkama doğru yapılmazsa istenilen etkinliği sağlamaz” ifadelerini kullandı.
  Su ve sabun ile el yıkamanın inceliklerini anlatan Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı sözlerini şöyle sürdürdü; “ Yemekten önce ve sonrası, tuvalet sonrası, eller kirlenince 10 saniye kadar sabunla köpürtülerek yıkanır. Önce eldeki tüm takılar çıkarılır. Takılar çıkartılamıyorsa yerlerinden oynatılarak elin tamamının yıkanması sağlanmalıdır. Fotoselli musluklar ve sıvı sabun idealdir. Ellerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, parmak araları, avuç içi, bilekler sırayla temizlenir. Her bölgede 5'e kadar sayılmalıdır. Eller yıkama sonrası mutlaka (tercihen) kağıt havlu ile kurulanır. Musluk kağıt havlu ile kapatılır. Kumaş havlu ve hava üflemeli el kurutma sistemleri önerilmez”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim