Az ama öz kavramı özellikle pandemiden sonra hayatımızın merkezine yerleşti. Tüketim alışkanlıklarımızı değiştiren bu kavram şimdi cilt bakım rutinlerimizi değiştirmeyi hedefliyor. İşte detaylar…

Tıpkı moda dünyasında büyük bir kesim tarafından benimsenen “az ama öz” kavramında olduğu gibi, söz cilt bakımına geldiğinde de bu anlayıştan çok sapmamak gerekli. Zira yoğun bir şekilde art arda kullanılan ürünler, çoğunlukla faydadan çok zarara yol açıyor. Tam da bu sebeple uzmanlar, cilt tipine uygun bir temizleyici, serum, nemlendirici ve gün içinde kullanmak üzere güneş kreminin yeterli olduğunu savunuyor. Peki, bunları bile kullanmadan cildinize bakım yapma fikri sizce kulağa nasıl geliyor?

TikTok’ta 1.4 milyon takipçisi olan Glowwithava bu yöntemi deneyip önerenler arasında. Water cleansing yani sadece suyla yapılan bu temizliğin esas amacı ise ciltteki doğal nemi korumak. Sabahları kalktığınızda otomatik olarak yaptığınız yüz yıkama işlemi de bu trendi temsil ediyor. Ancak bunu sadece sabah yapmak ve akşam olduğunda bakım rutinindeki adımları atlamamak gerekli. Bununla birlikte yağlı veya karma bir cildiniz varsa, water cleansing sizin için yeterli olmayabilir. O aşamada ise temizleme jeli ya da tonikten destek alabilmeniz mümkün.

Kaynak: Vogue Türkiye