Günümüzde birçok sosyal medya uygulaması insanları farklı işlevler sunarak eğlendirmeyi başarabiliyor. Örneğin Instagram kullanıcılarının sadece fotoğraf paylaşmalarına izin veren bir sosyal medya uygulaması olarak yola çıkmıştı. Twitter ise sosyal medya macerasına insanların düşüncelerini veya bazı önemli haberleri 140 karakter kullanarak tweetleyebilmelerini sağlayan bir platform olarak başladı. TikTok da aslında benzer bir konsepte sahip ve nispeten daha yeni bir sosyal ağ olarak yaşantımıza girdi. Kısa süre içerisinde de 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip sayılı sosyal ağlardan birisi olabilmeyi başardı. TikTok platformunun konsepti, kullanıcıların 60 saniyelik kısa videolar paylaşmalarına ve diğer insanların bu videolarla etkileşime girmelerine dayalı. Yani kullanıcılar hem video yükleyebiliyor hem de diğerlerinin yüklediği videoları izleyerek onları beğenebiliyor ve yorumlar yapabiliyorlar.

TikTok’un diğer sosyal ağlarla benzerlik taşıyan en önemli özelliği ise etkileşimin burada da çok önemli olması. Takipçi sayınız, videolarınızın izlenme sayısı, videolarınıza gelen yorumlar ve en önemlisi de videolarınızın ne kadar beğeni aldığı. İşte tüm bunlar sizin TikTok’ta ne kadar popüler olduğunuzu ispatlayan en önemli dinamikler. Yani hesabınızı büyütmek için ihtiyacınız olan en önemli şeyin TikTok’ta da etkileşim olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz.

TikTok videolarınızın beğenilerini artırmak aslında izlenme sayısı ve yorumları da artırmaya doğrudan etki ediyor. O halde hesabınızı büyütmek için daha fazla TikTok beğenisi alacak videolar hazırlamaya odaklanmak yerinde bir strateji olacaktır. Peki nasıl?

Hedef Kitlenizi Belirleyin

YouTube’un yaşantımıza girmesinden bu yana içerik üreticileri kanallarını büyütmek için çeşitli yollar arıyor. Bu uzun süreçte keşfedilen en etkili yolların başında ise bir hedef kitle belirlemek ve bu hedef kitleyi doğru bir şekilde anlamak yer alıyor. TikTok kullanan kitlenin en öne çıkan özelliği sadece orijinal içerikleri takdir etmeleridir. Dolayısıyla hedef kitlenizin TikTok’tan bekledikleri şeyi onlara özgün bir biçimde sunmalısınız. Son olarak hedef kitlenizi analiz ederken onların en çok hangi saatlerde aktif olduklarını da muhakkak belirleyin. Böylece videolarınızı daha fazla insanın gördüğünden emin olabilirsiniz.

TikTok Trendlerini Takip Edin

Her içerik üreticisi orijinal içerik fikirleri bulma konusunda zorluklar yaşayabilir. Evet, orjinallik her zaman ödüllendirilir! Sosyal ağların en güzel yanlarından birisi de budur. Fakat bazı zamanlarda da trendlere ayak uydurarak takipçi kitlenizde güncelliği yakalama hissi uyandırmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda TikTok’ta hangi konuların trend olduğunu araştırmalısınız. Mesela mevsimlik fotoğraf çekimleri veya dans yarışmaları platformda trend haline gelmiş olabilir. Yeni fikirler yaratma konusuna ayıracak zamanınız yoksa ara sıra bu tür trendlerle ilgili videolar paylaşmayı düşünebilirsiniz.

“For You” Sayfasının Nasıl Çalıştığını Anlamaya Çalışın

“For You” sayfası videolarınızın yüzbinlerce TikTok beğenisi kazanabilmesini sağlayabilir. Bu sayfa aslında hemen hemen her sosyal ağda bulunan ve kullanıcıların ilgilenebilecekleri özel gönderilerden oluşan “Keşfet” sayfaları ile aynı işleve sahiptir. Yani sizin videonuz da kitleniz arasında viral hale gelirse videonuz bu sayfada gösterilebilir. Bu da videonuzun sadece bir gün içerisinde milyonlarca izlenme sayısına ve yüzbinlerce beğeniye ulaşabileceği anlamına geliyor. Peki videolarınızı “For You” sayfasına çıkarmayı nasıl başarabilirsiniz? Bunun için öncelikle videonuzun gerçekten kaliteli ve ilgi çekici olması gerekiyor. Videonuzun belirli bir kitle tarafından izlendiğini ve beğenildiğini göstermek için TikTok beğeni satın al hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. InstaTakipçi gibi güvenilir web sitelerinden bu ve birçok sosyal medya servisine ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte doğru anahtar kelimeler ve hashtag’lerle videonuzun daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada videolarınızın “For You” sayfasına düşmesi için bir kartopu etkisine ihtiyacınız olacak. Doğru videoyu doğru zamanda ve doğru etiketlerle paylaşırsanız neden olmasın?

Zoom kullanıcıları için virüs tehdidi! Zoom kullanıcıları için virüs tehdidi!

TikTok Influencer’larını Analiz Edin

TikTok’ta başarılı olabilmenin en kestirme yollarından birisi de daha önce sizin geçtiğiniz yollardan geçerek artık başarılı olmuş influencer’ları analiz etmektir. Sizlere ilham veren bu influencer’lar bulundukları konuma gelebilmek için neler yapmışlar ve hala neler yapmaktalar? Mesela videosunu hazırlamak istediğiniz bir konuyla ilgili daha derin içgörüler edinebilmek adına favori TikTok influencer’larınızın sayfalarını ziyaret edin. Burada konunuzla alakalı olan herhangi bir videonun aldığı etkileşimlerin izlenme sayısına oranını analiz edin. Birkaç farklı influencer’ın da bu konu ile ilgili videolarını analiz ederek konu ile ilgili daha büyük ölçekte içgörüler edinebilirsiniz.

Etkileşim Kurun

Sosyal ağlarda başarıyı getirecek en önemli dinamik hiç şüphesiz ki etkileşimdir. Siz de TikTok’taki videolarınızın daha fazla etkileşim almasını sağlamak için bu etkileşimi körüklemelisiniz. Bunu başarabilmenin en iyi yolu etkileşime bizzat dahil olmaktır. İşe takipçilerinizin videolarınıza yaptıkları yorumları beğenerek başlayın. Çok zekice olduğunu düşündüğünüz veya bir eleştiriyi dile getiren yorumlara nazikçe cevap vermeye de devam edin. Böylece takipçileriniz onları dikkate aldığınızı düşünecek. Neticede ise videolarınızla etkileşime girme ve beğeni bırakma konusunda daha cesur davrandıklarına kendi gözlerinizle şahit olacaksınız.

Gönderilerinizi Periyodik Bir Düzende Paylaşın

Sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak daha fazla TikTok beğenisi kazanabilmenin etkili bir yoludur. Takipçi kitleniz videolarınızı ne zaman paylaşacağınızı bilirse onları görme olasılıkları da o kadar yüksek olur. Bunun için öncelikle hedef kitlenizin günün hangi saatlarinde en fazla aktif olduklarını belirleyin. Mesela takipçilerinizin büyük çoğunluğu TikTok’ta öğleden sonra 12:30 ve akşam 20:00 saatlerinde aktif oluyorsa siz de paylaşımlarınızı bu saatlere denk getirmeye özen gösterin ve bu saatlere her zaman sadık kalın. Böylece takipçilerinizin paylaştığınız herbir videoyu gördüklerinden emin olabilirsiniz.

Kitlenizden Beğeni İstemekten Çekinmeyin

Sosyal ağların en önemli yazılı olmayan kurallarından birisi hesabınızı takip eden insanların sizi veya gönderilerinizi içten içe beğeniyor olmalarıdır. Sizin bu konuda yapmanız gereken şey takipçilerinizin bu beğenilerini fiziki bir şekilde sergilemelerini istemek. TikTok’ta bunu yapmak için kullanılan en yaygın tekniklerden birisi iki parça halinde hazırlanan videolardır. Bu videoların ilk kısmını beğenen takipçiler hikayenin nasıl bittiğini öğrenebilme ayrıcalığına da sahip olur. Bununla birlikte siz de kendi yaratıcılığınızı kullanarak daha esprili ve zekice yöntemlerle takipçilerinizden videolarınızı beğenmelerini isteyebilirsiniz.