Popüler sosyal medya uygulaması TikTok hakkında şaşırtıcı bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre uygulama verileri topluyor.

Apple çalışanlarda aradıkları 4 özelliği açıkladı! Apple çalışanlarda aradıkları 4 özelliği açıkladı!
TikTok'un kişisel verilerinizi çaldığı iddiasıyla ilgili çeşitli söylentiler ara ara karşımıza çıkıyordu. Ancak şimdi bu durum daha net bir şekilde onaylandı. Şimdi, yeni bir rapor, platformun kişisel verilerinizi uygulama klavyesi aracılığıyla da topladığını ortaya koydu.

InAppBrowser.com'dan popüler sosyal medya platformlarındaki uygulama içi klavyenin göre veri çalabildiğini belirten raporlar geldi. Rapor, TikTok, Facebook ve Instagram gibi büyük sosyal medya uygulamalarının, iOS'ta izniniz olmadan kredi kartı verilerinizi, adresinizi, şifrelerinizi ve daha fazlasını almak için JavaScript kullanma potansiyeline sahip olduğunu ekliyor.

Rapor, bu sosyal medya uygulamalarının (Facebook Messenger dahil), uygulama klavyelerini kullanırsanız tuş vuruşlarınızı izleyebileceğini belirtti. Tüm bu sosyal medya uygulamaları arasında, kullanıcılara varsayılan QWERTY klavyenizi kullanma seçeneği sunmayan tek şirket TikTok.

Ulusal güvenlik konusunda endişe duyan bir ABD başkanı da uygulamayı tam olarak bu sebeplerle eleştirmişti. Şirket ise savunmasında “Raporun TikTok ile ilgili sonuçları yanlış ve yanıltıcı. İddialarının aksine, yalnızca hata ayıklama, sorun giderme ve performans izleme için kullanılan bu kod aracılığıyla bilgi toplamıyoruz" ifadeleri yer aldı. Her ne kadar ayrı raporlar, uygulama içi tarayıcısının da oldukça tehlikeli olduğunu iddia etse de, şirket bunları yalanlıyor. FCC komiseri Brendan Carr, bu uygulamanın “çok miktarda kişisel ve hassas veri toplayan gelişmiş bir gözetim aracı” olduğunu söyledi.