• BIST 93.981
 • Altın 284,383
 • Dolar 5,9263
 • Euro 6,5365

  Theresa May'den Suudi Arabistan'a 'Türk yetkililerle tam iş birliği' çağrısı

  01.12.2018 12:17
  İngiltere Başbakanı Theresa May'in Arjantin'de görüştüğü Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'dan, öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla  ilgili soruşturmada Türkiye ile tam iş birliği yapmasını telkin ettiği  bildirildi.
  Theresa May'den Suudi Arabistan'a 'Türk yetkililerle tam iş birliği' çağrısı
  Theresa May'den Suudi Arabistan'a 'Türk yetkililerle tam iş birliği' çağrısı Theresa May'den Suudi Arabistan'a 'Türk yetkililerle tam iş birliği' çağrısı Theresa May'den Suudi Arabistan'a 'Türk yetkililerle tam iş birliği' çağrısı

  İngiltere Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada, May'in dün  Arjantin'de G20 zirvesi kapsamında Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'la  bir araya geldiği duyuruldu.

  "Başbakan, Cemal Kaşıkçı'nın kurban gittiği korkunç cinayetin  sorumlularından hesap sorulmasının sağlanmasının önemini vurguladı." ifadesine  yer verilen açıklamada, May'in Suudi Arabistan'dan böyle "üzücü bir olayın"  yinelenmemesi için gereken adımları atarak güven tesis etmesini istediği  kaydedildi.

  Açıklamada, May'in, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın 12  Kasım'da Suudi Arabistan'a düzenlediği ziyaretin ardından bu ülkenin Kaşıkçı  cinayetiyle ilgili attığı adımlara işaret ettiği belirtilerek, "Başbakan Suudi  Prens bin Selman'ı Türk yetkililerle tam iş birliğine gitmesi ve her iki ülkedeki  soruşturmaların da kabul edilebilir bir sonuca ulaşması için teşvik etti."  ifadeleri kullanıldı.

  "Sorumlulardan tam hesap sorulabilmesi için gerçekte ne olup  bittiğiyle ve kimin sorumlu olduğuyla ilgili tam bir saydamlığa ihtiyaç olduğunu"  vurgulayan May'in, bu beklentisini 24 Ekim'de Kral Selman bin Abdülaziz ile  yaptığı görüşmede de dile getirdiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, May'in bin Selman ile görüşmesinde Yemen'deki çatışmanın  acilen sona erdirilmesi ve açlıkla karşı karşıya olan milyonlarca insanın  durumunun iyileştirilmesi çağrısında bulunduğu da aktarıldı.

  Açıklamada, May'in, Suudi Arabistan'dan Birleşmiş Milletler Özel  Temsilcisi Martin Griffith'e somut destek sağlaması ve Stockholm'de yapılacak  müzakerelerde ilerleme sağlanması çağrısı yaptığı da kaydedildi.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim