• BIST 109.166
 • Altın 153,787
 • Dolar 3,8247
 • Euro 4,5082

  Teziç'ten veda konuşması

  06.12.2007 16:07
  8 Aralık'ta görevinden ayrılacak olan YÖK Başkanı Teziç son basın toplantısında da hükümete yüklendi
  Teziçten veda konuşması
  Teziç'ten veda konuşması Teziç'ten veda konuşması Teziç'ten veda konuşması

  8 Aralık'ta görevinden ayrılacak olan YÖK Başkanı Teziç, merakla beklenen veda konuşmasına başladı.

  HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

  "Zaman içinde karşılaştığımız sorunların aşılması için hükümetin gereken serbestliği sağlaması gerekirdi.
  Bu konuda bazı sıkıntılarımız oldu. Bunları dile getirdik. Geleceğin iyi yetişmiş kadrolarda olduğunu söyledik. Konuyu barışçı yollardan çözebilmek için yargıya başvurduk. Bunu bu yolla sağlayabildik. Ama bu zaman içinde 5-6 bin kişiyi kaybettik. Bu kayıp zamanında kadroların verilmemesinden kaynaklanıyordu. Umarım bundan sonra daha barışçı bir bakış açısı gerçekleşir."

  ÜNİVERSİTELERİ KAOS ORTAMI OLARAK GÖRÜRÜM

  Üniversiteleri ben kaos ortamı olarak görürüm. Toplumu sarsacak görüşlerin dile getirilmesini bile normal karşılamak lazım. Şiddete çağrı yapmadığı sürece bunların uzun vadede yararı olacaktır. Sorun olarak görülen şeyler günü geldiğinde çözüm olur.

  Buradaki donanımlı bilgili arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ayrıca üniversitelerin bize ödünç verdiği arkadaşlar için de minnet borçluyum. Kurumun geleceği için çok faydalı işler yaptılar..

  Zaman zaman ortaya çıkan sorunlar için kamuoyuna açıklama zorunluluğumuzu yerine getirdik. Bunları aktif politikaya karışmak için yapılmadı. Bunları üniversite olmamızdan kaynaklanan görevimizi yerine getirmek için yaptık.

  SORU: Gül"e veda ziyaretinde bulunacak mısınız?

  - Böyle bir başvuruda bulunduk yarın veya öbür gün ziyarette bulunacağım. Bu devlet adabıdır yerine getirilmelidir. Vedada görevinde düşüncelerimi açıklayacağım.

  Şüphem var çünkü sıkışık bir takvimimiz var. Ama bizi buraya atayan makam olarak Cumhurbaşkanımıza yapacğımız ziyaret onu da kapsayacaktır diye düşünüyorum.

  SORU: döneminizde sizi en çok üzen olaylar hangileriydi?

  - Ben üzüntü kelimesini kullanmak istemem. Çünkü bir çözüm bulunması önemlidir. Ancak biraz önce bahsettiğim kadro sorunu önemliydi. Bu devlet hepimizin bunun sorunlarını çözmek hepimizin görevi. Bir kamu görevi yüklendiyse bundan şikayet edilmemeli.

  SORU: Görevli personelin devamlılığına yaptığınız vurgu bir endişeden mi kaynaklanıyor?

  - Bir toplumda değişiklikler tamamlandı dediğinizde hata etmiş olursunuz. Gelişme döneminde olan bir toplumun duraksama yapamaz. Bu geriye dönüş zaafı yaratır. Buradaki personel varlığını korumalı ve yenileri eklenmeli.

  HİÇ PİŞMANLIK DUYMADIM

  SORU: Herhangi bir pişmanlık yaşadınız mı? Başkanlık döneminizde toplanmayan Başkanlık Yürütme Kurulu"nun maaşların alındığı suçlaması var?

  - Pişmanlık hiç duymadım. Çünkü bireysel kararlardan kaçınarak ortak kararlar aldık. Yürütme organı kanunun öngördüğü organlardan. Ancak içinde yer almak için tam gün çalışmak gerekiyor. Yeni çalışacak arkadaşların gönüllü olması lazım.
  9 kişilik ekibi toplayamadığımız için Genel Kurul"da alma yolunu seçtik. Yani 21 kişilik kurulda karar almaya ne dersiniz diye sordum arkadaşlara onlar da isabetli buldu. Ayrıca Yürütme Kurulu"nda alınan kararlar Genel Kurula geldiğinde gerginlik oluyordu. Diploma denklikleri gecikiyor deniyor. Hayır bilgisayar sisteminde aksaklık yaşanıyordu. Bu sorun halledildikten sonra bir, bir buçuk ayda kararlar alınabildi. Sonuç olarak dar bir kurulda mı alınan kararlar tatmin edicidir yoksa kapsamlı bir kurulda alınan kararlar tamin edicidir.

  MASON MUSUNUZ?

  SORU: Sizin mason olduğunuz yönünde bazı iddialar var ne diyeceksiniz?

  - Ben ne isem oyum olsa söylerim. Aksini iddia ediyorsanız, ispatlamakla sorumlusunuz. Ayrıca bu tür yerlere üye olmuş insanları da kınamam.

  Diğer Haberler
 • Yazıcıoğlu hakkında yeni iddia 21 Mayıs 2009 Perşembe 07:18
 • Çankaya Köşkünden açıklama 18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:38
 • Değişiklik yetkisi sınırlı11 Mayıs 2009 Pazartesi 06:13
 • Özkök’ün tedirgin saatleri 10 Mayıs 2009 Pazar 12:11
 • Selçuktan ilginç iddia10 Mayıs 2009 Pazar 08:27
 • Erken uyarı MİTçiden 09 Mayıs 2009 Cumartesi 08:20
 • 27 Nisan’ın arkasında durdu08 Mayıs 2009 Cuma 07:19
 • Tanımadıklarıyla görüşmüş! 07 Mayıs 2009 Perşembe 12:24
 • İlginç plan07 Mayıs 2009 Perşembe 08:11
 • Kızlar ayrı okulda okutulsun07 Mayıs 2009 Perşembe 07:11
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim