Tesla, iş dünyasında sıkça görülmeyen bir uygulamaya imza attı ve çalışanlarının pozisyonlarının kritik olup olmadığını sormak için yöneticilerine bir adım attı. Gerşekleşen durum şirket genelinde işten çıkarma korkusu yarattı.

Belirlenen bazı kaynaklara göre, Tesla'nın geleneksel iki yılda bir yapılan performans değerlendirmelerini iptal etmesinin ardından, şirket yöneticilerine her bir iş için sadece tek satırlık bir soru gönderdiği belirtildi. Mevcut adım, çalışanlar arasında endişe ve belirsizlik yarattı.

Tesla'nın bu hamlesi, şirketin iş gücü planlaması ve verimlilik stratejilerinde benzersiz bir yaklaşım sergilediğini gösteriyor. Uygulamanın çalışanlar arasında nasıl bir etki yaratacağı ve iş yerindeki atmosferi nasıl etkileyeceği henüz netlik kazanmış değil. 

 Tesla CEO'su Elon Musk'ın, fiyat indirimlerine rağmen bu yıl satış büyümesinin yavaşlayabileceği yönündeki uyarısının ardından, Çin'in önde gelen otomotiv pazarında araç satışları, talebin azalmasıyla Ocak ayında düşüş yaşadı. Tesla, yeni indirim hamlesiyle öncülük etse de, ABD'li otomobil üreticisi aynı zamanda Çin'in önde gelen elektrikli otomobil üreticisi BYD'ye olan satışlarda lider konumunu kaybetti.

Mevcut durum, piyasadaki rekabetin artması ve tüketicilerin elektrikli araçlara olan talebindeki değişimlerin bir yansıması olarak yorumlanabilir. Tesla'nın fiyat indirimleriyle müşteri çekme stratejisinin, beklenenin aksine, satış büyümesini hızlandırmak yerine yavaşlatıcı bir etkisi olduğu görülüyor.