• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  TES-İŞ'te eylem

  10.06.2008 19:11
  Tes-İş enerjide özelleştirmelere karşı eylem yaptı.
  TES-İŞte eylem
  TES-İŞ'te eylem TES-İŞ'te eylem TES-İŞ'te eylem

  Tes-İş Aydın İl Temsilciliği tarafından enerjide özelleştirmelere karşı eylem yapıldı. Menderes EDAŞ Aydın İl Müdürlüğü içinde gerçekleştirilmek istenen basın açıklaması, il müdürlüğünün izin vermemesi nedeniyle kurumun kapısı önünde yapıldı. Açıklama öncesi sendika yetkilileri ile Menderes EDAŞ Aydın İl Müdürü Bülent Yüksel ve güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı.
  Türkiye Enerji Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Aydın Temsilciliği üyeleri tarafından, Menderes EDAŞ İl Müdürlüğü önünde enerjide özelleştirmelere karşı eylem gerçekleştirildi. Eyleme TES-İŞ Şube Başkanı Mustafa Aydın, sendika yöneticileri ve sendikaya üye bazı çalışanlar katıldı. Toplam 11 ili içeren Başkent ve Sakarya elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesine yönelik ihale tekliflerinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı"na bugün verileceğini kaydeden Aydın, ülkenin geleceği için özelleştirmeye karşı olduklarını söyledi.
  TES-İŞ Aydın Şube Başkanı Mustafa Aydın, açıklamasında “Dünyada enerji savaşlarının verildiği günümüz koşullarında enerjinin üretim, dağıtım ve iletiminin devletin elinde olması gerektiğini, enerjide özelleştirmenin Türkiye"nin geleceği açısından tehlike arz edeceği düşünmektedir. Bizler, bir an elektrik kesildiğinde bu ülkenin ne hale geleceğini bilen, bu nedenle gece gündüz demeden çalışıp, kimi zaman canımız pahasına ülkemizi aydınlatan enerji işçileriyiz. TES-İş olarak ülkemize her zaman sahip çıkacağız. Bunun içindir ki, TES-İş, enerjide özelleştirmelere hayır demektedir. 9 Ekim 1991 tarihinde 3096 sayılı yasa kapsamında Aydın, Denizli ve Muğla elektrik dağıtımı Aydem şirketine verilmişti. Bu karar 13 Kasım 1996 iptal edildi. 20 Eylülde bakanlık ile şirket arsındaki sözleşme de iptal edildi. Şirket 8 Nisan 2008"de lisans başvurusunda bulundu. Özelleştirmenin en önemli nedenlerinden biri kayıp ve kaçakların önüne geçmek, buna rağmen kayıp ve kaçağın Avrupa standartlarında en az yaşandığı iki bölgeyi öncelikli olarak özelleştiriyor. Kesinlikle özelleştirmenin karşısındayız” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim