• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Terim'in şansı onda yoktu!

  28.07.2009 07:45
  5 saatte 5 hastane gezdi,hiçbiri parmağını dikemedi!
  Terimin şansı onda yoktu!
  Terim'in şansı onda yoktu! Terim'in şansı onda yoktu! Terim'in şansı onda yoktu!

  Sultangazi"de çatıdan düşen 12 yaşındaki Doğan Ay"ın sağ el serçe parmağı koptu. Parmağı poşete koyan baba Nurettin Ay, aralarında Çapa, Cerrahpaşa ve Vakıf Gureba gibi İstanbul"un en büyük devlet hastanelerinin de olduğu 5 hastane gezdi. Ancak 5"i de çeşitli nedenlerle parmağı dikmedi...

  Sultangazi Esentepe Mahallesi"nde önceki akşam saat 21:00 sıralarında, oturdukları iki katlı evin çatısına çıkan 12 yaşındaki Doğan Ay, dengesini kaybederek merdiven boşluğuna düşünce serçe parmağı korkulukların arasına sıkışarak koptu.

  "Ameliyathane tadilatta"

  Babası hemen kopan parmağı bir poşetin içine koydu. Komşularıyla birlikte küçük Doğan"ı kaptığı gibi soluğu Çapa"daki İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi"nde aldı. Ancak babanın iddiasına göre hastane küçük çocuğun parmağını, ameliyathanenin tadilatta olduğu gerekçesiyle dikmedi.

  "Parmağı dikecek donanım yok"

  Bunun üzerine Doğan, babası ve komşuları ellerinde kopan parmakla, Aksaray"daki Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi"ne geldi. Hasta yakınlarının iddiasına göre, bu hastane de parmağı dikecek donanıma sahip olmadığı gerekçesiyle hastayı İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi"ne sevk etti.

  "Dikmeyip pansuman yaptılar"

  Kopan parmak bu defa bir bez içinde Cerrahpaşa Hastanesi"ne götürüldü. Doğan"ın parmağı burada da dikilemedi. Ve küçük çocuğun pansuman yapıldıktan sonra hastaneden gönderildiği öne sürüldü.

  "Özel hastane 12 bin TL istedi"

  Devlet hastanelerinden sonuç alamayan aile, bu kez özel hastaneleri denedi. İlk olarak Fatih"teki bir hastaneye başvuruldu. Kopan parmağı doktorlara gösteren aile yakınları, hastanenin kendilerinden parmağı yaşatmak için 8 bin TL, normal tedavi için ise 4.500 TL istediğini iddia etti. İstenen ücreti ödeyemeyeceğini söyleyen baba Ay, çocuğunu da alarak kopan parmakla birlikte hastanenin bahçesinde çaresizce beklemeye başladı. Bu sırada küçük çocuğun başına gelenleri haberleştirmek isteyen gazeteciler, hastanenin güvenik görevlilerince engellenmeye çalışıldı.

  "Artık dikilmesi mümkün değil"

  Daha sonra saat 02.00 sıralarında Gaziosmanpaşa"da başka bir özel hastaneye giden Nurettin Ay, burada doktorlardan kopan parmağın dikilmesinin artık mümkün olmayacağı cevabını aldı. Çok üzgün görünen acılı baba, parmağın koptuğu yerin tedavisi için bile hastanenin bin TL istediğini ileri sürdü. Çaresizce kapıda bekleyen üzgün baba, söylenen rakamı kabul ederek çocuğunun ameliyata alınmasını istedi. Dün akşam işlemleri biten küçük çocuk taburcu edildi.

  "Sorumlusu Sağlık Bakanlığı"

  Gitmedikleri hastane kalmadığını söyleyen Nurettin Ay olaya isyan etti:“Bizi oradan oraya dolaştırdılar. Nereye gidelim? Avrupa"ya gidecek durumumuz yok ki. Şaşırdık. Çocuğumun serçe parmağının yerine dikilememesinin en büyük sorumlusu devlet hastanelerini bu kadar başı boş bırakan Sağlık Bakanlığı"dır.”

  DOĞAN, FATİH HOCA KADAR ŞANSLI DEĞİLDİ

  Dalgıçlar çıkardı parmak dikildi

  PARMAĞINI kaybeden Doğan Ay, Mayıs ayında Bodrum"da parmağı kopan Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim kadar şanslı değildi. Terim"in sağ el orta parmağı, Bodrum"da teknesinin halatını çözerken halatla tonoz arasına sıkışıp koptu. Bu dakikadan sonra Terim için alarma geçildi.

  SOĞUK MUHAFAZAYA ALINDI: Terim hemen hastaneye kaldırıldı. Hiç vakit kaybedilmeden çevredeki tüm dalgıçlara ulaşıldı. Çok sayıda dalgıç imkansızı başararak deniz dibinde taşların arasında 1 santimetrelik parmak ucunu buldu. Terim"e ilk müdahale Bodrum"daki hastanede yapıldı. Kopan parça da doktorların tavsiyesine göre buzla temas etmeden soğuk muhafa za içine alındı.

  İSTANBUL"A GÖTÜRÜLDÜ: Bu arada İstanbul"da çok sayıda uzman doktorla kontak kuruldu, uygun hastane araştırıldı. Terim için Bodrum"da Bilen Air"e ait bir uçak hazırlandı. Bodrum Havaalanı"nda VIP"den geçerek uçağı binen Terim, İstanbul"da da yine özel terminalden çıkarıldı. Terim kazadan 6 saat sonra İstanbul"daydı. İlk gittiği Amerikan Hastanesi"nde yapılan inceleme sonu “Dikemeyiz, çok riskli” denilerek geri çevrildi.

  HASTANE DİKEMEYİZ DEDİ AMA...: Terim daha sonra gittiği Acıbadem Hastanesi"nde de olumsuz yanıt aldı. Ancak, “O parmak denizden bulunduysa, dikilebilir de...” diyerek ısrar edince operasyona alındı. Operasyon çok başarılı geçti. parmağın yeniden fonksiyonunu kazanabilmesi için operasyon kadar bakım da çok önemliydi. Terim, hastanede 10 gün çok özel şartlarda bakıldı. Odası sürekli 30 derece sabit sıcaklıkta tutuldu. Bu sayede kılcal damarların daha kolay kaynaması için en uygun ortam sağlanmış oldu. Tüm bu yoğun ve özel bakımın sonunda Terim"in kopan parmağı yerine dikildi ve eski fonksiyonuna kavuştu.

  100 BİNDE 1 İHTİMAL DENENDİ: Terim"in ameliyatını yapan Doç. Dr. Ufuk Nalbantoğlu"nu şu sözleri Doğan Ay"a müdahale etmekten kaçınanlara örnek olacak nitelikte: “Ben literatürde böyle bir yaralanma görmedim. Terim, 100 binde bir şansı alarak ameliyata girmiştir. Mevcut imkanların zorlandığı 4,5-5 saat süren bir ameliyat geçirmiştir. Parmak koptuğu şekilde dikildi. Fonksiyon açısından eskisi gibi olacak.”

  KOPAN PARMAK NASIL SAKLANMALI?

  Soğuk muhafa edin ama buza değmesin

  EL ve mikro cerrahi uzmanı Dr. Bülent Özçelik, kopan bir parmağın tekrar dikilebilmesi için nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini anlattı: “Kopmuş parça temiz su ile yıkanır, ıslak temiz bir bezle sarılı ve su geçirmez bir torbaya konulur. Bu torba buz üstüne yerleştirilerek hastayla birlikte hastaneye yollanır. Kas dokusu oksijensizliğe en az dayanabilen dokudur ve bu sebeple kopma düzeyi vücuda ne kadar yakınsa, yerine dikme öncesinde geçmesine izin verilebilecek müddet de o kadar azdır. İdeal koruma ve soğutma ile vücuda yakın kopmalarda 8 saatlik bekleme müddeti kabul edilebilir, parmaklarda ise bu müddet 12 saat ve daha fazla olabilir. Kopan parçanın sağlık merkezine ulaştırılması sırasında yapılan en büyük hata parçanın doğrudan buz içine konulmasıdır. Bu parçanın donarak ölmesine neden olmakta ve tekrar yerine dikilmesini imkansız hale getirmektedir. Bu nedenle kopan parçayı temiz ve nemli bir beze sardıktan sonra bir poşet içerisine, buzu ise içinde su bulunan başka bir poşete koyup her iki poşeti de tek bir poşet içine yerleştirmek gerekir.” - vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim