• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Temsilciler söke'de

  25.06.2009 18:02
  Almanya Tarım, Gıda ve Tüketici hakları Bakanlığı Uzmanları Söke’ye geldi.
  Temsilciler sökede
  Temsilciler söke'de Temsilciler söke'de Temsilciler söke'de

  Almanya"da gerçekleşen "kırsal kesim gençlerinin eğitim projesi" kapsamında Söke Ziraat Odası ile gelişen diyalog sonrasında Alman Tarım Bakanlığı uzman heyeti gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Söke"ye geldi.
  Alman Tarım Bakanlığı Heyeti"nde Almanya Tarım, Gıda ve Tüketici hakları Bakanlığı tarımsal eğitim programları uzmanı ve tarım danışmanı Roggendorf, Almanya Büyük Elçiliği Tarım Ataşesi Doç Dr. Aschfalk, Wichert, Almanya"da Tarımsal Eğitim Kuruluşunda görevli Ziraat Mühendisi Dr. Meisterjan bulunurken, heyete Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Ziraat Fakültesi"nden Prof. Dr. Mehmet Bülbül eşlik etti.
  Alman Heyet Söke Ziraat Odası toplantı salonunda Sökeli üreticiler ile bir araya gelirken; toplantıya İlçe Kaymakamı İsmail Demirhan, Tarım Bakanlığı Yayım Daire Başkanı Habip Çadırcı, Aydın İl tarım Müdür Vekili Hasan Ünal, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Ali Körlü, AKP İlçe Başkanı Mehmet Uyguntüzel, Söke Ziraat Odası yetkilileri, davetliler ve üreticiler katıldı.
  Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek Alman Heyeti Söke"de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sökeli tarım üreticileri olarak dünya tarımı ile entegre olmak istiyoruz. Söke Ovası"nı dünya ile tanıştırmak istiyoruz. Böylesi ortak girilen projeler bu hedefleri sağlayacağına inanıyorum” dedi.
  İlçe Kaymakamı İsmail Demirhan da, Söke"nin ekonomik ve tarımsal yapısı ile ilgili genel bilgiler vererek, “Milli ekonominin temel taşı olan tarım Türkiye için olduğu gibi Söke içinde önemli. Türk tarımının gelişmesi için teknolojik ve bilgiyi takip etmesi gerekiyor. Söke Ovası bilinçli tarımın gün geçtikçe daha fazla uygulandığı en önemli ovalardan birisidir” diye konuştu.
  Almanya"da "kırsal kesim gençlerinin eğitim projesi"ne katılan genç Sökeli üretici Fahri Tanman; Almanya"da gördükleri eğitimleri ve gözlemlerini paylaştı. Genç çiftçi Fahri Tanman; “Almanya"da proje kapsamında gerçekleşen eğitimlerde tarımsal eğitimlere üniversite eğitimi kadar önem veriyorlar. Topraklarını işleyecek gelecek nesil önemseniyor. Tarım eğitim alanları gençler için çekim merkezleri haline getirilmiş. Ülkemizde de benzer eğitimlerin geliştirilmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
  Alman heyette yer alan uzmanlar hem Bakanlıkları hem de tarımsal alanlardaki uzmanlıkları ile ilgili bilgiler verirlerken; Türkiye"deki tarımsal gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirttiler. Yapılan konuşmalarda tarım sektöründe, tarımsal eğitimlerin ve bilinçli tarım yapmanın önemi vurgulandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim