• BIST 109.330
 • Altın 155,622
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Temizöz'le aynı yapı içinde

  25.11.2010 00:49
  Hayri Bildik'in, faili meçhul cinayetlere karıştığı imasında bulunduğu iddia ediliyor.
  Temizözle aynı yapı içinde
  Temizöz'le aynı yapı içinde Temizöz'le aynı yapı içinde Temizöz'le aynı yapı içinde

  ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında 8 sanığa ilişkin hazırlanan ve İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıklardan yayıncı Hayri Bildik'in, bir telefon görüşmesinde Albay Cemal Temizöz'ün yargılandığı faili meçhul cinayetlerle ilgili kendisinin de aynı yapılanma içerisinde yer aldığı ve faili meçhul cinayetlere karıştığı imasında bulunduğuna yer verildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Hayri Bildik'in, Bildik Basın Yayın İletişim Şirketi ve Toplumsal Çözüm Yayınları sahibi olduğu, iletişim tutanaklarından ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında bazıları tutuklanan kişilerle irtibatının bulunduğunun anlaşıldığı belirtildi.

  Hayri Bildik ve irtibatlı olduğu kişilerin, ''Toplumsal Dönüşüm Yayınları'', ''www.toplumsalhaber.com'', ''Toplumsal Çözüm'' gibi çok sayıda yayın kuruluşunda görev alarak veya bizzat kurarak faaliyette bulundukları ifade edilen iddianamede, Kemal Aydın'ın bir telefon görüşmesi sırasında ''İnternette şimdi yaz kağıt kalem varsa Serkan, 'toplumsalhaber.com'. Sadece oradaki her şeyi inceliyorsun... Orayı biz, devlet organize ediyor orasını. Esas devlete ait, anladın mı? '' diyerek bu yayın kuruluşunun, ''Ergenekon silahlı terör örgütü'' yapılanması içindeki konumunu anlattığı vurgulandı.

  İddianamede, sanık Neriman Aydın'ın yakalanması sonrasında, Bildik'e hitaben yazılmış ve çok sayıda örgütsel içerikli dijital mektupta sık sık örgüt yöneticisi konumundaki sanık Mehmet Şener Eruygur'dan ve diğer adı geçen kişilerle birlikte yaptıkları gizli toplantılar ile bu toplantılarla ilgili Eruygur'a sunulan bilgilerden bahsedildiğinin görüldüğü ifade edildi.

  İddianamede şöyle denildi:

  ''Sanık Neriman Aydın'ın Hayri Bildik'e, 'Jandarma Genel Komutanlığında Paşa'nın emriyle bir toplantıya çağrıldım... Konuşulan ve paylaşılan konuları ancak karşılaştığımızda size aktarabilirim. Sayın Bildik, sizinle paylaştığım her cümle bir sırdır ve sadece Kemal Bey'le paylaşılır. Karargahın sırları sırlarımızdır.' şeklinde bilgi verdiği, bu nedenle yapılan toplantıların örgütsel içerikli gizli toplantılar olduğu ve sivil olan bu şüphelilerin karargah olarak tabir edilen askeri kanat içinde yer alan kişilerle aralarında örgütsel birlikteliğin bulunduğu ve 'karargahın sırları sırlarımızdır' şeklindeki mektuptan da aralarındaki gizliliğin sivil ve asker kökenli örgüt üyeleri tarafından bilinip uygulandığı anlaşılmaktadır. Ayrıca Neriman Aydın'ın Hayri Bildik'e hitaben, 'her üç ayda bir kurmay heyet olarak bir araya gelip hadiseleri, kat edilen yolları, yapılması gerekenleri görüşmemiz ve bunları zabta geçirmemiz, geleceğe dair yolumuz için son derece faydalı olacaktır' şeklindeki söylemlerden, şüpheli Hayri Bildik'in de bahsi geçen gizli örgüt üyeleri arasındaki toplantılara katıldığı anlaşılmaktadır.''

  Hayri Bildik'in yaptığı birçok telefon görüşmesinde, bazı dergi ve kitapların çıkartılmasıyla ilgili çalışmalar yaptığı, yine bir dernek kurulmasıyla ilgili bazı şahıslarla karar aldıklarını anlattığı, bu işlerin finansmanında kullanılmak üzere özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN'dan alınacak bir paradan bahsettikleri anlatılan iddianamede, bu konuyla ilgili kendilerinin İZELMAN'a kestiği faturaya maliyece el konulduğu, ancak sonraki dönemde yeni bir fatura kesme yoluna giderek parayı aldıkları, bu parayı da kendi üzerine değil, kız arkadaşı Saliha Mazman adına banka hesabına havale ettirdiği kaydedildi.

  -GÖLGE CUMHURBAŞKANLIĞI GİBİ KULLANILACAK DERNEK BİNASI-

  İddianamede, Bildik'in telefon görüşmelerinde, kurmayı kararlaştırdıkları bir dernekle ilgili, derneğin merkezinin Çankaya'da olacağını, buranın 'gölge Cumhurbaşkanlığı' gibi kullanılacağını ve her alanda insan yetiştireceğini anlattığına yer verildi.

  Hayri Bildik'in Saliha Maznan ile yaptığı bir görüşmede, Albay Cemal Temizöz'ün yargılandığı faili meçhul cinayetlerle ilgili, kendisinin de aynı yapılanma içerisinde yer aldığı ve faili meçhul cinayetlere karıştığı imasında bulunarak, mensubu olduğu 'Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün' yaptığı tüm eylemleri tasvip ettiğinin anlaşıldığı belirtilen iddianamede, ''Şüphelinin çevresindeki kişilere de yaptığı işlerin gizli olduğunu, bu işlerle alakalı görüşmelerin şifreli yapılması gerektiğini sürekli anlatması ve örgüt üyelerinden birçoğuyla irtibatlarının bulunması şüpheli Hayri Bildik'in sadece yayıncı olmadığını, Ergenekon silahlı terör örgütü içinde aktif olarak faaliyet yürüten görevli örgüt üyesi olduğunu ve örgütün medya yapılanması içinde yer aldığı açıkça göstermektedir'' denildi.

  -DİĞER SANIKLARIN HUKUKİ DURUMLARI-

  Firari sanık Hakan Arıkan'ın da telefon görüşmelerine yer verilen iddianamede, bu sanığın da görüşme içeriklerinden 'Ergenekon silahlı terör örgütü' yapılanması içinde medya ve internet bölümünde görevli örgüt üyesi olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

  Mevcut deliller ve yazdığı yazılar göz önüne alındığında Arıkan'ın ''Ergenekon silahlı terör örgütü'' içinde aktif olarak yer aldığı belirtilen iddianamede şu görüşlere yer verildi:

  ''Yine örgütün üst düzey yöneticisi olan Ahmet Hurşit Tolon'la da irtibatının bulunmasının yanında, şüphelinin Kuva-i Milliye Derneği üyelerinden Hüseyin Gazi Oğuz'la da irtibatının bulunması ve bu grupla dolaylı irtibatı olan şüpheliler Kemal Aydın ve Neriman Aydın'la da irtibatları yanında, örgütün polis yapılanmasında yer alan sanık Muhterem Bağcı ile irtibatları göz önüne alındığında, şüphelinin Ergenekon silahlı terör örgütü içinde medya grubunda yer aldığı ve örgüt içinde bulunan birçok grup ve kişi ile doğrudan örgütsel irtibat içinde bulunduğu, aşırı Türkçülük yapmak suretiyle Ergenekon silahlı terör örgütünün amaçları arasında bulunan halkı birbirine düşürerek kaos ortamı oluşturulması yönünde yazdığı yazıları değişik kişilere gönderdiği gibi, bu yazıları internet sitesinde de yayınladığı tüm delilerden anlaşılmış olmakla, ayrıca firari şüpheli Hakan Arıkan hakkında yakalama kararı bulunmasına rağmen, şüphelinin aradan geçen bunca zamana rağmen yakalanamamış olması ve kendisinin de teslim olmamış olması da şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğinin bilincinde olduğu ve yakalanmamak için saklandığı açıkça anlaşılmaktadır.''

  -VATAN HAİNİ KİŞİLERİN ORTADAN KALDIRILMASI-

  Aydoğan Aksüngü'nün de ifadelerine ve yaptığı telefon görüşmelerinin içeriklerine yer verilen iddianamede, sanığın Kemal Aydın ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Aydın'ın sözde vatan haini olduğunu iddia ettiği kişilerin ve oluşumların ortadan kaldırılması görevine yardımcı olacağını söyleyip, göreve hazır olduğunu ve örgütün kendisine vereceği görevleri yerine getireceğini bildirdiği kaydedildi.

  Aksüngü'nün yaptığı telefon görüşmelerinden, devlet adına resmi dinleme yapan görevlileri dahi düşman olarak gördükleri ve olası bir darbe sonrası başta yürütme organı olmak üzere yürütme organına bağlı tüm birimlerde çalışan görevlileri öldürmek dahil her türlü planı hazırladıkları belirtilen iddianamede, ''Bu düşüncenin de Ergenekon silahlı terör örgütü tarafından prensip olarak kabul edilen ve sürekli uygulanmaya çalışılan bir metot olduğu ve sürekli Türkiye'de değişik gruplar arasında çatışma ortamı çıkarmaya gayret edip darbeye zemin hazırlamak için her türlü imkanı kullandıklarına'' yer verildi.

  İddianamede, ''Tüm bu deliller göz önüne alındığında şüpheli Aydoğan Aksüngü'nün Ergenekon silahlı terör örgütü içinde sanık Kemal Aydın grubuna bağlı hücrelerde görevli bir örgüt üyesi olduğu açıkça anlaşılmıştır'' denildi.

  İddianamede, emekli Astsubay Maruf Şinik'in de telefon görüşmelerine yer verilerek, sanığın, 'Ergenekon silahlı terör örgütünün' amaçları doğrultusunda sanık İbrahim Özcan'a bağlı olarak faaliyette bulunduğu, örgüt talimatları doğrultusunda örgüt adına yapılacak sivil toplum kuruluşları eylemlerinin düzenlenmesi ve bu sivil toplum kuruluşlarının 'Ergenekon silahlı terör örgütü' adına yaptıkları gösteri ve yürüyüşlerle alakalı yapılacak afiş ve benzeri broşürlerin dağıtılmasıyla ilgili faaliyetlerde bulunduğu, örgütün amacını bilerek ve isteyerek faaliyetlerine yardımcı olduğu anlatıldı.

  -ÖRGÜT ADINA VERİLEN İŞLERİ YAPTI-

  İddianamede, sanık Recep Taylan'ın ''Ergenekon silahlı terör örgütü'' yapılanmasında yer alan Kemal Aydın ve Durmuş Ali Özoğlu grubuna bağlı olarak faaliyet gösteren örgüt üyelerinden Hamza Demir ile bağlantı kurmak suretiyle örgütün talimatlarını alıp buna göre hareket ettiği anlatıldı.

  Taylan'ın örgüt adına verilen işleri yaptığı, bu konularda Hamza Demir'e bilgi verdiği ve verdiği bilgilerin de yukarı iletilmesini istediği kaydedilen iddianamede, sanığın, ''Yeni bir numara. Öteki numaradan konuşalım, bu numara dinlenemez. Normal telefondan arayayım'' gibi ifadelerinden ''Ergenekon silahlı terör örgütünün'' amaçlarını bilerek ve buna inanarak faaliyetlerde bulunduğunun anlaşıldığı ve bu konulardaki çalışmalarını da örgüte Hamza Demir vasıtasıyla yaptığı kaydedildi.

  İddianamede, Hakan Akdoğan'ın da ''Ergenekon silahlı terör örgütü'' yapılanması içinde örgüte ihtiyaç duyulan silah ve mühimmatın illegal yollardan temini işlerinde görevli bir örgüt üyesi olduğu, bu işleri şüpheli Adem Uzun'la birlikte organize ettiği belirtildi.

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim