• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  TEMA'dan saygı yürüyüşü

  30.11.2010 10:11
  TEMA gönülleri 2010 yılı Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Toprağa Saygı Yürüyüşü’ gerçekleştirecek.
  TEMAdan saygı yürüyüşü
  TEMA'dan saygı yürüyüşü TEMA'dan saygı yürüyüşü TEMA'dan saygı yürüyüşü

  TEMA gönülleri 2010 yılı Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında "Toprağa Saygı Yürüyüşü" gerçekleştirecek.
  Erozyonla Mücadele Haftası, 2010 yılında “Bereketli Topraklar Yaşam Üretir” sloganıyla ülke genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. 1 Aralık"ta Ankara"da Mera ve Toprak Yasaları"nın çıkarılmasına emeği geçen Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker"e şükran plaketi verecek olan TEMA Gönüllüleri, 2 Aralık"ta tüm Türkiye"de “Toprağa Saygı” için yürüyecek ve ayrıca “Ülkemizdeki Tarım Arazilerine Birlikte Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla yeni bir imza kampanyası başlatacak.
  Aydın"da de gerçekleştirilecek olan Erozyonla Mücadele Haftası etkinlikleri hakkında bilgi veren TEMA İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, “Dünya nüfusu 7 milyara, ülke nüfusu 75 milyona yaklaşırken artan nüfusla doğru orantılı olarak; açlık yayılıyor, çevresel mülteciler artıyor, verimli tarım toprakları, orman, su ve doğal kaynaklar üzerindeki nüfus baskısı artıyor. Isı yükseliyor, buzullar eriyor, deniz seviyeleri yükseliyor, afetler sıklaşıyor, taban suyu seviyeleri düşüyor, su kirliliği yayılıyor, karbon emisyonları artıyor, balık yatakları çöküyor, ormanlar azalıyor, meralar tahrip oluyor, erozyon şiddetleniyor, canlı türleri sayısı azalıyor, balık yatakları çöküyor, göller ve nehirler kuruyor. Ülke topraklarımızın yüzde 80"inden fazlası erozyon tehdidi altında olup, 67 milyon hektar arazide erozyon yaşanmaktadır. Her saniye 16 ton, her yıl 500 milyon ton verimli tarım toprağı olmak üzere, toplamda 1.4 milyar ton vatan toprağımızı erozyonla kaybediyoruz. Türkiye"nin tarım topraklarının sadece yüzde 5"i verimlidir. O halde; yerine konulamaz bir değer olan topraklarımızın korunması, sürdürülebilir kullanılması gerekir” dedi.
  İMZA KAMPANYASINA DESTEK ÇAĞRISI
  “Ülkemizdeki Tarım Arazilerine Birlikte Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla hazırlanan imza kampanyasına destek talep eden Özdemir, “Çünkü, insanlarımızı, hayvanlarımızı besleyen bereketli topraklarımız, suyumuz, ormanımız, tarımsal gıda ürünlerimiz; Ege Bölgesi"ndeki Gediz Ovası örneğinde olduğu gibi; zararlı kimyasalların, fabrika ve evsel atıkların, fosil yakıtlarla çalışan ve hızla artan otomobillerin egzoz gazlarının tehdidi altında. Gediz Ovası"nın bereketli toprağında yetişen üzüm, erik, kiraz, zeytin, domates, incir, şeftali ve envai çeşit tarımsal ürün, Manisa Turgutlu Çaldağ"da açık liç yöntemiyle nikel madeni çıkarılmak istenmesi yüzünden bir daha hiç yetişmeyebilir. Bu yöntem Dünya"da ilk kez Türkiye"de etrafı ormanlarla ve bereketli tarım toprakları ile kaplı Manisa Turgutlu Çaldağ"da uygulanacak. Bereketli tarım alanlarına sahip Gediz Ovası"nı, bölgenin yer altı ve yer üstü su varlığını, havasını, ormanlarını, halkın sağlığını etkileyecek maden faaliyeti gerçekleşirse; açık havada 15 ila 18 milyon ton sülfürik asit kullanılacak. Sülfürik asit, Gediz Ovası"ndaki illerin, ilçelerin, köylerin toprağına, suyuna, havasına karışacak. Maden işletmesi için kesilen ağaçlar ve oyulan araziler, erozyonu hızlandırmasının yanında, orman ekosisteminde yaşayan yüz binlerce canlı zarar görecek, üreyemeyecek ve gelişemeyecektir” şeklinde konuştu.
  (MB-İK)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim