• BIST 109.330
 • Altın 155,771
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  TEMA'dan ağaçladırma çağrısı

  20.03.2008 20:13
  TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, “Orman Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamasında ormanlara ve doğal bitki örtüsüne sahip çıkılması için çağrıda bulundu.
  TEMAdan ağaçladırma çağrısı
  TEMA'dan ağaçladırma çağrısı TEMA'dan ağaçladırma çağrısı TEMA'dan ağaçladırma çağrısı

  Türkiye"nin eşsiz coğrafyası, orman türleri ve biyolojik çeşitliliğiyle çok önemli bir zenginliğe sahip olduğunu ifade eden Özdemir, Akdeniz iklim kuşağında bulunan ülkemizin her türlü bitki örtüsü ve ağacın yetişmesine müsait olduğuna dikkat çekti.
  Türkiye"nin yüzde 26"sının orman sayılabilecek alanlarla kaplı olduğuna işaret eden TEMA İl Temsilcisi Özdemir; bu önemli zenginliğin gelecek kuşaklara aktarılmasının ancak milli park, tabiat koruma alanları, tabii sit alanları, tabiat parkı gibi koruma alanları oluşturulması ve genişletilmesiyle bağlı olduğunu söyledi. Buna rağmen ülkemizdeki bu alanların orman alanlarının yüzde 2"si kadar olduğunu belirten Özdemir, “Ormanların kolektif faydaları sayılamayacak kadar fazla. Ülkemizde orman yönetiminin etkin ve sürekli olacak şekilde yapılması; iklimin, ekosistemin, su kaynaklarımızın, toprağın ve toprağın üretim gücünün sürekliliği için gereklidir. Bu alanda uygun politikaların yürütülmesi, mevcut orman alanlarında her türlü kesimin durdurulması, orman alanlarının gece gündüz çalışarak genişletilmesi, neslimize karşı bir vicdan borcu olmalı ve mutlaka yerine getirilmelidir.
  2007 yılı sonu itibariyle son beş yılda, ormanı olmayan; Ağrı, Iğdır, Muş, Nevşehir, Van illerimiz dışında 76 ilimizde orman yangınları meydana gelmiş, toplam 32 bin 808 hektarlık alan kül oldu. Yanan alanları derhal ağaçlandırsanız bile, yanan alandan yanmadan önce aldığınız faydaları almanız yıllar alacaktır. Önemli olan mevcudu iyi korumaktır” dedi.
  Geçen yıllarda yaşanan büyük yangınların ardından ülke genelinde ek önlemlerin alındığı hatırlatan Mehmet Özdemir; Ege ve Akdeniz bölgelerinde çabuk tutuşan kızıl çam yerine, yangına dayanıklı karışık ormanların yetiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Yangınlara karşı önlem almada ve çevre bilincini oluşturması konusunda vatandaşların sürekli olarak bilgilendirilmesi gerektiğine değinen Özdemir, “Unutulmamalıdır ki; ormanlarımızı ve topraklarımızı erozyondan korumak "terörle mücadele" kadar önemli. Son bir iki yıl içinde artış gösteren taş, çakıl. mermer ocakları ve maden sahaları ilgililerce düzeltilmeli ve acilen ağaçlandırılmalı. Çocuklarımız ve gelecek neslimiz renk zevkinden mahrum edilmemeli” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim