Döviz kurundaki ani değişimler, artan maliyetler, rakip ülkelere göre pahalılaşan üretim tekstil sektörünü çıkmaza sürükledi.

Birçok tekstil fabrikasında işten çıkarmalar yaşanıyor. Sendikalar, yaklaşık 1 buçuk milyon işçinin istihdamının tehlikede olduğu belirtiliyor. Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası'nın raporuna göre ise yılladır sektörde çalışan kalifiye işçiler bile asgari ücret düzeyinde maaşlar alıyor. Birçok şehirde fabrikalar asgari ücret bile vermiyor. Tekstilde en yüksek işçi maaşı ise 17 bin lira.

Birgün'den Aycan Karadağ'a konuşan Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, tekstil sektöründe sıkıntıların devam ettiğini belirterek, “Bu bir arz talep meselesi. Türkiye’de maalesef talep çok kısıtlandı. Konfeksiyon sektörü daraldı. Türkiye’de bundan önceki ekonomik tedbirler ve kurdaki dengesizlik sektör için çok kan kaybettirdi" dedi.

Didim’deki balıkçılar Yunan Sahil Güvenliğin saldırı anlarını anlattı Didim’deki balıkçılar Yunan Sahil Güvenliğin saldırı anlarını anlattı

Merkez Bankası verilerine göre ise Türkiye’nin hazırgiyim ihracatı yılın ilk 7 ayında yüzde 7 azaldı. Kapasite kullanım oranı Haziran 2023’te yüzde 70,8’e kadar geriledi. SGK verilerine göre 582 işletme kapandı, 153 bin kişinin işten çıkarıldı.