banner4

Yörük kültürünü tanıdılar

Söke Sadullah Kuşada İlköğretim Okulu öğrencileri, Kıyı Ege’nin tarihi kültürlerinden göçebe Yörük kültürünü yakından tanımak için, Bafa Gölü sırtlarında Yörük kıl çadırını ziyaret etti.

Yörük kültürünü tanıdılar
banner8

Sökeli izciler Liderleri Haşim Marangoz, Selma Ertuğrul ve Kezban Kaplan, Rehber Cevdet Üzüm ve İlçe İzci Kurulu üyesi Rasim Yavuzyılmaz, Başkanı H.Hüseyin Ertuğrul önderliğinde Bozseki Mevkiindeki Kıl Çadırı ziyareti gerçekleştirdiler. Hayvancılık yaparak geçimini sağlayan, Süleyman Herdemgil, Mustafa Herdemgil ve ailesi tarafından ağırlanan Sökeli İzciler; sıcak ortamda Yörük Ailesine sorular yönelttiler.
Etkinlik hakkında bilgiler veren Sökeli izciler Liderleri Haşim Marangoz, “Göçebe Yörük Kültürü Söke ve çevresinin olduğu kadar kıyı Ege"nin tarihi kültürel yapısında önemli bir yer tutuyor. Modern yapılaşma, kentleşme ve şehirleşme ile hala mücadele eden Yörük Kültürü"nün son temsilcilerini kıyı Ege"de görmek hala mümkün. Sökeli izciler bu kültürün son temsilcilerini doğal kıl çadırı yaşamlarında ziyaret ederek, yaşamlarını yakından tanıma fırsatı buldular” dedi.


Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2009, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER