banner339
banner391
banner274

Yer altı suyu kirleniyor

Dünya genelinde çevrecilerin ve yerel yönetimlerin toplanması için büyük mücadele verdiği atık yağların 1 litresinin 1 milyon litre yer altı suyunu kirlettiği belirtildi.

Yer altı suyu kirleniyor
banner353

Yeraltı sularının kirlenmesinde lavabolardan dökülen kullanılmış kızartmalık yağların yüzde 25 etkisi olduğu bilimsel olarak ispatlandı. Lavaboya dökülen 1 litre kullanılmış yağın, 1 milyon litre yeraltı suyunu kirletmekte olduğu biliniyor. Atık yağların su yüzeyini kapladığı ve güneş ışığını engellediği için sudaki canlı yaşamını bitiriyor. Atık yağlar, lavabolarda kanalizasyon sistemlerinde tıkanmalara ve zararlara neden oluyor. Atık yağlar nedeniyle vatandaşlar lavabo açıcılara büyük paralar öderken, belediyelerde kanalizasyon sistemlerinin tamiratına önemli bir bütçe ayırıyor.
Atık yağların çevreye ve bütçeye verdiği zararların önüne geçilmesi için ortak hareket edilmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar, şu tavsiyelerde bulunuyor: “Kızartma yağlarını defalarca kızartmada kullanmaktan kaçının. Bilindiği üzere kızartma yağlarının gıdada defalarca kullanımı kanserojen etki oluşturmaktadır. Kullanılmış kızartmalık yağları, kanalizasyona (lavaboya), toprağa, denize ve benzeri alıcı ortamlara kesinlikle dökmeyiniz. Ticari amaçla alınıp satılması yasak olan kızartmalık yağları diğer atıklardan ayrı olarak temiz ve ağzı kapaklı bir kapta biriktiriniz. Bu yağları Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan lisanslı kullanılmış kızartmalık yağ toplayıcılarına veya Belediyenizin göstereceği yerlere teslim ediniz”-iha

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2010, 19:19
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k