banner158
banner218

Valilikten tapınak açıklaması

Aydın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada ‘Didim Apollon Tapınağı’nın ziyarete açık oldu belirtildi.

Valilikten tapınak açıklaması
banner216

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Kültür ve Turizm Bakanlığı"na bağlı Müze ve Ören yerlerinde mevcut ve yeni açılacak satış üniteleri ve tüm diğer ticari faaliyetlerin yönetimi, yürütülmesi, geliştirilmesi ve ürün hizmet tedariki konularını kapsayan ihale Kültür ve Turizm Bakanlığı"nca yapılmış olup, ihale en uygun teklif veren BİLİNTUR Bilkent Turizm İnşaat Yatırım ve Ticaret A.Ş. de kalmıştır. Bu bağlamda; Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 29 Nisan 2010 tarih ve 2834 sayılı kararı doğrultusunda Didim Ören yerinde I. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde kalan mevcut ören yeri gişesi ve deposunun kaldırılarak yerine geçici olarak yapılacak olan bilet gişeleri ve satış mağazası fonksiyonlarını içerecek olan hafif konstrüksiyonlu yapıya ilişkin proje uygun bulunmuş, müellif mimar tarafından proje üstlenilmiş ve söz konusu kurul kararı doğrultusunda Bilintur A.Ş. tarafından 24 Mayıs 2010 tarihinde mevcut gişe binasının yıkımına Milet Müzesi Müdürlüğü denetiminde başlanılmıştır. Yıkım çalışmaları sırasında tapınağa her hangi bir zarar verilmesi de söz konusu değildir” denildi.
Açıklamada Bilintur A.Ş. tarafından yapılan çalışmaların 29 Nisan 2010 tarih ve 2834 sayılı Kurul Kararı doğrultusunda yapılmakta olduğu, ve bu tarihte yapılan kurul toplantısına Didim Belediyesi temsilen bir üyenin de katılığı belirtildi. Bu kararın Aydın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu"nun 03 Mayıs 2010 tarih ve 935 sayılı yazıları ile de Didim Belediye Başkanlığı"na gönderildiği belirtilen açıklamanın devamında “Didim Apollon Tapınağının, Didim Belediyesi"nce ziyarete kapatılması söz konusu olmayıp, Bilintur A.Ş. tarafından yapılan yıkım çalışmalarının ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkım çalışmalarının Didim Belediyesi"nce durdurulduğu ve mühürlendiği yönünde bir haber olup, Didim Apollon Tapınağı ziyarete açık bulunmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 17:54