banner158

Vali Coş'tan uyarı

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, işsizliğin en büyük sebeplerinden birisinin vasıf yetersizliği olduğunu savunarak, “Ekonomik ve sosyal boyutları olan işsizlikle mücadele için mesleki eğitime büyük önem verilmelidir” dedi.

Vali Coş'tan uyarı
banner152

Tüm dünyanın mücadele ettiği işsizlik sorunun hem ekonomik hem de sosyal boyutu olan bir devasa bir konu olduğuna dikkat çeken Vali Hüseyin Avni Coş, işsizliğin ekonomik boyutunda sahip olunan iş gücünün önemli bir kısmının kullanılamadığının görüldüğünü söyledi. Sosyal boyutta ise işsizlerin geçimlerini sağlayacak para kazanamadıkları, umutsuzluk, çaresizlik ve özgüven kaybı nedeniyle depresyona kadar giden bir psikolojik rahatsızlık içerisine girdiklerinin tespit edildiğini belirten Coş, “Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, her ülke işsizlik sorunuyla, hem ekonomik, hem de sosyal boyutta mücadele etmektedir. İşsizliğin en önemli sebeplerinden biri vasıf yetersizliğidir. İnsan kaynaklarımızı kalifiye hale getirmek için mesleki eğitime büyük önem verilmelidir. Yerel düzeyde iş gücü piyasasının arz ve talep yapısına uygun insan kaynakları politikaları geliştirilmelidir” dedi.
İnsan kaynakları için politika geliştirme ve uygulamanın kolay olmadığına işaret eden Vali Coş, şunları söyledi: “Her şeyden önce insana yatırımın maliyeti çok yüksektir. Her şeyi devletten beklememek gerekir. İlimizde uygulanacak mesleki eğitim programlarına kamu ve özel kesim eğitim kurumları, işçi ve işveren örgütleri, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları gerekli katkıyı sağlamalıdır” iha

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 13:59