banner339
banner274

Twitter ve Pinterest Türkiye yasağı başladı!

Twitter ve Pinterest Türkiye yasağı başladı!
banner341


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te F5Haber'e abone olun

F5Haber'e Google News'te abone olun

Ekim ayında yürürlüğe giren yeni sosyal medya yasası ile beraber Türkiye'deki faaliyette bulunan ve günlük ziyaretçi sayısı 1 milyonu aşan sosyal medya platformlarına temsilci atama ve belli sorumluluklar getirilmişti. Yasa kapsamında temsilci atamayan sosyal medya platformlarına kademeli bir ceza sistemi de hayata geçirilmişti. Buna göre aşağıdaki sırayla sosyal medya platformlarına cezalar verilecekti.

Aralarında YouTube, Facebook, VK, LinkedIn gibi sosyal medya platformlarının bulunduğu şirketler farklı zamanlarda olsa da temsilci atadıklarını duyurdular. Ancak Twitter ve Pinterest bu konuda henüz bir adım atmadığı için bugün Resmi Gazete'de yayınlanan yeni bir düzenleme ile reklam yasağına maruz kalmaya başladılar. Bu yasağa göre Türkiye'deki hiçbir kişi ya da kuruluş bu platformlara reklam veremeyecek. Yayınlanan karara göre Twitter ve Pinterest'e reklam vermek yasaklandı. Kararda benzer şekilde Periscope yani Twitter'in canlı yayın platformuna da reklam vermek yasaklanıyor.

Bu düzenlemeye uymayanlara ise ilgili kanunlardaki mevzuata göre işlem yapılacağı bilgisi de verildi. Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemenin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi bir sonraki aşamada temsilci atamayan sosyal ağlara önce yüzde 50 sonrasında da yüzde 90 bant genişliği kısıtlaması gelecek. Özellikle yüzde 90 bant genişliği kısıtlaması bu platformun kullanılamayacağı anlamına geliyor. 
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k