banner4
banner23

Tırpancı: Kanserden değil geç kalmaktan korkun

Aydın Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, dünyada her yıl 11 milyon kişinin kanserle tanıştığını belirterek, “Kanserden değil geç kalmaktan korkun” dedi.

Tırpancı: Kanserden değil geç kalmaktan korkun
banner8

Kanserin en kısa tanımı ile hücrelerin kontrolsüz bir şekilde anormal çoğalması olduğunu ifade eden İl Sağlık Müdürü dr. Hüsnü Tırpancı, “Anormal şekilde çoğalmaya başlayan bu hücreler bulundukları yerdeki doku ve organları işgal eder ve hatta daha uzaktaki organları da işgal ederek bu bölgelerin görevlerini yapmalarını engeller. Dünyada 25 milyon kanser haftası bulunuyor. İstatistiklere göre her yıl 11 milyon kişi kanserle tanışıyor. 2020 yılında bu rakam yaklaşık yüzde 50 artış göstererek 16 milyona ulaşacağı ve üçte ikisinin gelişmekte olan ülkelerde olacağı tahmin ediliyor. Dünyada 7 milyon kişi kanser nedeni ile hayatını kaybediyor. 2020 yılına kadar bu rakam 10 milyonu geçmesinden endişe ediliyor. Ülkemizde kanser en sık ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Her 10 ölümden, bir tanesine kanser neden olmaktadır. Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser yüzde 24.2 ile meme kanseri, erkelerde ise akciğer kanseridir” diye konuştu.
Kanserden korunma yollarına da değinen Tırpancı, “Sigaradan uzak durmak, Alkolden uzak durmak, Aşırı ve uzun süreli güneş ışığından sakınmak, Mesleki nedenlerle kanser yapıcı maddelere maruz kalan kişilerin korunmaya yönelik önlem alması ve periyodik olarak kontrollerinin yapılması, Yeterli ve dengeli beslenme, Meyve ve sebze gibi lif ve vitamin içerikli zengin olan gıdalara ağırlık vermek ve çok tuzlu, nitritli ve salamura yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların yanında kitle taramaları ve periyodik muayeneler ile erken tanı koymak, Hepatit B virüs enfeksiyonundan aşı ile korunmak ve şüpheli bir durumda en kısa sürede hekime başvurmaktır” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 11:20