banner4

Tarihi eser çalındı

Nazilli’nin İsabeyli Beldesi Yeşildere Mahallesindeki bir okulun girişinde bulunan su yalağındaki Roma Döneminden kalma üzüm salkımı desenli tarihi eser gece çalındı.

Tarihi eser çalındı
banner8

Mahalle halkı, okulun yapıldığı tarihten bu yana üzüm işlemeli mermerin orada durduğunu ifade etti. Su yalağının yapımında kullanılan ve estetik güzellik vermesi için yerleştirilen tarihi eseri tarihi eser kaçakçılarının çalmış olabileceği belirtildi.
Edinilen bilgiye göre İsabeyli Beldesine yaklaşık 5 km mesafede bulunan Yeşildere Mahallesindeki İsabeyli İzci Evi girişindeki su yalağında bulunan üzüm desenli Roma Döneminden kaldığı tahmin edilen tarihi mermer sütun bilinmeyen kişiler tarafından yerinden sökülerek çalındı. Hırsızlık olayı mahalle sakinleri tarafından fark edildi. Okulun yapımı ile birlikte okulun giriş kapısının hemen yanına yapılan su yalağında, ustalar tarafından mahallede bolca bulunan Roma Eserleri de kullanılarak çeşmenin güzel görünümlü olmasının sağlandığı öğrenildi. Mahalleli tarafından yapılan açıklamada “Bu çeşme ve su yalağı okulumuzun kuruluşundan itibaren var. Mahallemizde değerini yeni yeni fark ettiğimiz Roma Döneminden kalma mermer sütunlar ve işlemeli taşlar var. Ve bu mermerden yapılma eserler mahallemizin hemen hemen her evinde, duvarında, temelinde, çeşme inşaatlarında kullanıldı. Ama çalınan eser ise üzüm salkımı şeklinde yapılmış çok güzel işlemeleri olan bir mermerdi. Ustamız çeşmenin güzel görünümlü olması için o mermeri çeşmenin tam altına yerleştirmiş. Tahminimizce tarihi eser hırsızları gece gizlice çeşmenin arka tarafından kazarak bu mermeri çıkartmış ve götürmüş. Çeşmenin altındaki boşluğu görünce eserin çalındığını fark ettik. İlgililerden bu konuyu araştırmalarını istiyoruz. Ayrıca mahallemizin her alanına yayılmış durumda bulunan eserlerin koruma altına alınmasını istiyoruz” dediler.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2009, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER