banner339
banner274

Solucanlar 42 bin yıl sonra canlandı

Rusya'nın Sibirya bölgesinde bulunan ve 42 bin yıl önce yaşayan solucanlar yeniden canlandı ve beslenmeye başladı.

Solucanlar 42 bin yıl sonra canlandı
banner401
banner427

Sibirya'dan getirilen binlerce yıllık donmuş toprak örneklerinin çözülmesiyle yeniden canlanan 2 solucan, yaşam belirtileri gösterdi ve beslenmeye başladı. Moskova'da Toprak Biliminin Fizyo-Kimya ve Biyolojik Sorunları Enstitüsüne ait bir laboratuvarda, tarih öncesi döneme ait toprak örnekleri üzerinde çalışıldığı sırada yaklaşık 300 donmuş solucandan ikisi, toprak çözdürülünce yeniden canlandı. Solucanlardan birinin yaklaşık 32 bin, diğerinin ise 42 bin yıldır donmuş halde bulunduğu sanılıyor.

Siberian Times'ın internet sitesinde yer alan haberde, "solucanların çözülmeden sonra yaşam belirtileri gösterdiği, hareket etmeye ve yemeye başladığı" belirtildi. Haberde, "Buzul dönemine ait bu canlıların gösterdiği adaptasyon mekanizmasının, kriyobiyoloji ve astrobiyoloji gibi ilgili bilim dalları açısından önemli" olduğu vurgulandı.

Solucanları hayata döndüren mekanizmanın incelenmesinin, dünya dışında yaşamın var olabileceğine ilişkin teorilerin çoğunu değiştirebileceği ifade ediliyor. Küresel ısınma devam edip toprak çözülmeye başladıkça benzer canlıların yeniden yaşama dönme ihtimalinin ortaya çıkabileceği öngörülüyor.

Filmlere ve kitaplara konu olan eski çağ hayvanlarının tekrar hayata dönmesi yaşanan bu olayla mümkün olacak gibi görünüyor. Yine de her hayvanın bu örnekteki solucanlar gibi 42 bin yıl sonra canlanması pratikte mümkün olmayabilir.Kaynak: TEKNOLOJİ OKU
Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 09:47
banner218