banner313

Şok iddia! WhatsApp Türkiye'de engellenebilir!

Şok iddia! WhatsApp Türkiye'de engellenebilir!
banner328


WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi kapsamında kullanıcıların verileri Facebook ve iştirakleri ile paylaşılacak. 8 Şubat tarihinde yürürlüğe girecek olan bu yeni politika için Türkiye'de Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) ve Rekabet Kurulu harekete geçmişti. Türkiye'deki vatandaşların verilerini Amerika'ya göndermek istemeyen Rekabet Kurulu WhatsApp'ın bu politikasını durdurma kararı almıştı. KVKK ise 8 Şubat 2021 tarihinde konuyu tekrardan değerlendirip nihai bir karar alacak.

Bugün ise WhatsApp'ın Türkiye'de engellenebileceği ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi 2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na göre; Türkiye'de faaliyet gösteren şirketlerin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Aksi durumda 2 milyon TL para cezasına çarptırılmaları söz konusu.

Ayrıca bazı kaynaklara göre WhatsApp'ın BTK lisansı bulunmuyor. Bu yüzden BTK, WhatsApp'ın sunucularını Türkiye'de engelleyebilir. Böyle bir durum gerçekleşirse WhatsApp'ı Türkiye'de kullanmak mümkün olmayacak. Kimse de mesajlaşmak için VPN kullanmayacağına göre WhatsApp'ın ülkemizdeki devri kapanabilir.Ancak bunlar şimdilik bir iddiadan ibaret. Muhtemelen WhatsApp, Avrupa Birliği ülkelerine uygulamış olduğu politikayı Türkiye'de de uygulamak zorunda kalacak. Bu sayede kullanıcılar verilerini Facebook ve iştirakleri ile paylaşmadan WhatsApp'ı güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilecek.

Yaşanan bu süreç, WhatsApp'ın rakipleri olan Telegram ve Signal'e yaradı diyebiliriz. Kullanıcı sayılarında büyük bir artış yaşayan bu platformlar, ülkemizde yaygınlaştığı için artık WhatsApp'a ihtiyaç da kalmayabilir. WhatsApp'tan daha fazla seçenek ve özelleştirme sunan Telegram ve Signal, daha uzun süreler popülerliğini korumaya devam edecek gibi görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 12:42
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k