banner313

Sigortadan destek yok!

Aydın Valiliği’nden yapılan açıklama ile son günlerde etkili olan yağış ve doludan mağdur olan üreticilere bu afetlerin sigorta kapsamına girmesi nedeniyle destek yapılamayacağı belirtildi.

Sigortadan destek yok!

Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı"nın 01 Ocak 2010 tarih itibariyle yürürlüğe girmiş olduğu hatırlatılan açıklamada, “2010 yılında sigorta priminin yüzde 50"si Devlet tarafından desteklenmektedir. Bitkisel ürünler için Dolu riski ana teminatı ile birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, Sel ve Su baskını riskleri paket halinde ve ayrıca isteğe bağlı olarak açıkta yetiştirilen Meyveler için don riski teminatı uygulanmaktadır. Seralar için Dolu riski teminatı ile birlikte fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlığı ile Sel ve Su baskını riskleri paket halinde uygulanmaktadır. Süt sığırları için Önsoy ve soy kütüğüne kayıtlı olma şartıyla Ölüm riski teminatı uygulanmaktadır. Kümes hayvanları için; bio-güvenlik ve hijyen tedbirlerini almış olma şartıyla Ölüm riski teminatı uygulanmaktadır. Denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri için Ölüm riski teminatı uygulanmaktadır. Risk incelemesi sonunda, havuz tarafından sigortalanması uygun görülmeyen ürün ve riskler sigorta edilmez” denildi.
Sigorta yaptırmak isteyen çiftçilerin riskler oluşmadan ve risk durumuna göre zamanında sigorta yaptırmaları gerektiği kaydedilen açıklamada, “Son günlerde ilimizde görülen dolu ve yağmur yağışlar nedeniyle oluşacak sel ve su taşkınları sonucunda meydana gelen zirai zararlar Tarım Sigortaları kapsamına girmektedir. Bu nedenle, Sigorta kapsamında sayılan riskler ve afetler için 2090 Sayılı Kanun kapsamında çalışma ve destek yapılamaz” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2010, 14:42
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k