banner158

Sarılık aşısı olun

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Kliniği öğretim üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği (VHSD) Aydın Bölge Temsilcisi Prof. Dr. M. Hadi Yaşa, “Hepatit B aşısı, B tipi sarılık hastalığını önlemenin en iy

Sarılık aşısı olun

“B tipi sarılık mikrobu ile karşılaşmadan önce toplam üç doz aşı yaptırırsanız hayat boyu B tipi sarılık olmama şansına kavuşursunuz” tavsiyesinde bulunan Hadi Yaşa, “Hepatit B aşısı B tipi sarılık hastalığını önlemenin en iyi yoludur. Ama mikrobu önceden alıp taşıyıcı kaldıysanız aşı sizi hastalanmaktan korumayacaktır. Bir kişide B tipi veya C tipi sarılık hastalığı olup olmadığını anlamanın tek yolu kan tetkiki yapılmasıdır. Bu kan tetkiki birçok hastanede kolaylıkla yapılabilmektedir. Ülkemizde 1998 yılından beri her yeni doğan bebek ücretsiz olarak sağlık ocaklarında ve doğum yapılan hastanelerde B tipi sarılık için aşılanmaktadır. Ayrıca risk grubu denilen taşıyıcı kişilerin yakın aile bireylerinin aşıları da Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı ile Viral Hepatitle Savaşım Derneği"nin ortaklaşa yürüttüğü bir proje kapsamında birçok ilde B veya C tipi sarılık durumunu öğrenmek isteyen kişilerin Sağlık Ocaklarına veya Aile Hekimlerine başvurması durumunda testler ve gereken yönlendirmelerin yapılmakta olduğuna değinen Yaşa, “Yine derneğimizin gezici otobüsü ile de tüm ülkemiz dolaşılarak hepatitler konusunda eğitici bilgiler verilmekte, isteyenlerden kan alınarak ücretsiz hepatit B ve hepatit C testleri yapılmakta ve yine arzu eden kişilere Sağlık Bakanlığından sağlanan hepatit B aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır. C tipi sarılıktan korunmak için ise henüz bir aşı yoktur. Sarılık hastası olmamak için bulaşıcı sarılık testlerini yaptırın” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 11:57
banner192