banner339
banner313

Samsung da Apple'a özendi: Kutudan şarj cihazı çıkmayabilir

Samsung da Apple'a özendi: Kutudan şarj cihazı çıkmayabilir
banner448
banner451


Geçtiğimiz günlerde teknoloji gündemine bomba gibi düşen bir iddia ortalığı karıştırmıştı. Buna göre Apple'ın iPhone 12 modelinde kutudan şarj aleti ve şarj kablosu koymayacağı iddia edilmişti. Henüz doğrulanmayan bu iddianın üzerinden çok geçmeden Samsung cephesinden de benzer bir hamlenin geleceği iddiası ortaya atıldı.

Şimdilik iddia olarak ortaya atılan bu bilgiye göre maliyetlerden kısmayı ve elektronik atık sayısını azaltmayı planlayan marka önümüzdeki yıldan itibaren üreteceği cep telefonlarında kutuya şarj cihazı koymayacak.

Kore merkezle SamMobile sitesinde yayınlanan iddiaya göre marka maliyetleri düşürmek için bu tarz bir adım atacak. Özellikle pahalı ürünlerde uygulanması düşünülen bu hamle ile beraber akıllara 'kutudan şarj cihazı çıkmayınca kullanıcı farklı adaptörleri mi kullanmak zorunda kalacak' sorusu geliyor.

Bu sorunun yanıtı kritik. Zira günümüzde birçok cep telefonu farklı standartlarda adaptörle geliyor. Örneğin X markasının adaptörü Y markası için uyumlu olmayabiliyor. Ya da Y markasının telefonu yüksek güçlü şarj destekliyor ama kullanıcının elinde o tarz adaptör yoksa hızlı şarj edemeyeceği anlamına geliyor.

Yani adaptör çıkmaması firmalar için bir kolaylık olsa da özellikle Android ekosistemi için büyük bir sıkıntı olacağı anlamına geliyor. Elbette bu haberlerin iddia olduğunu ve kesin bilgi olmadığının altını çizmek isteriz.
banner218