banner339
banner274

PC toplayanlar buraya! İşte size kusursuz RAM tavsiyesi! XPG Spectrix D50

PC toplarken en çok kafa karıştıran ekipmanlardan biri olan RAM'leri mercek altına alıyoruz. İşte XPG Spectrix D50 incelemesi

PC toplayanlar buraya! İşte size kusursuz RAM tavsiyesi! XPG Spectrix D50
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

PC bileşenleri denildiğinde akla gelen ilk unsurlardan birisi de şüphesiz RAM diyebiliriz. RAM bir PC için olmazsa olmazların başında gelir. Peki iyi bir RAM seçerken dikkat etmemiz gerekenler neler?

Öncelikli olarak alacağımız RAM'in anakartımız ile uyumlu olup olmadığına bakmamız gerekiyor. Malum, her anakartın desteklediği RAM formatı aynı olmayabiliyor. Günümüzde DDR3 VE DDR4 RAM'lerin yaygın olarak kullanıldığını söyleyebiliriz.

Bugün sizler için inclediğimiz XPG logosu taşıyan bu RAM de DDR4 desteği sunan tüm anakartlarda kullanılabiyor. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir durum var. O da RAM'in frekansı.

Eğer anakartınız daha düşük bir frekans desteğine sahipse, o zaman RAM'in sunduğu maksimum performansı almanız mümkün olmayacaktır.

XPG bu RAM ikilisinde RGB aydınlatmalı bir soğutma ünitesi kullanmış. Bu RAM ikilisi genel anlamda oyun severlerin beklentilerini her anlamda karşılıyor.

Dip not olarak şunu da belirtelim. Genel olarak yeni nesil anakartlarda 4 farklı RAM yuvası yer alıyor. Yani 2x8GB'lık dual RAM ihtiyacımı tam olarak karşılar mı diye düşünmeyin.  Keza şu anda tüm oyunlar için 16GB RAM yeterli diyebiliriz.

Zaten yeni nesil konsollarda da 24GB RAM yer alıyor. Bu da yeni nesil oyunların max bu seviyede RAM gereksinimi duyacağını gösteriyor. 16GB'lık kite bir 16GB daha eklerseniz sizi 5 yıl rahat götürecektir.
banner218