banner116

Nazilli Ticaret Odası bölge toplantılarına katılıyor

Nazilli Ticaret Odası, TOBB ile Türkiye Bankalar Birliği işbirliğinde Muğla'da düzenlenen ‘Yatırım Projeleri Fizibilitesi ve Finansmanı’ konulu toplantıya katıldı.

Nazilli Ticaret Odası bölge toplantılarına katılıyor
banner94
banner26

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Nazilli Ticaret Odası Meclis Başkanı Enes Öğünçlü, Yönetim Kurulu Bşk.Yrd.Ramazan Canatan, Meclis üyeleri Ergun Sedef ve İsak Akgün ile Genel Sekreter Eray Rüştü Taka katıldı. Muğla Vali Yardımcısı Ali Kamil Başar, TOBB Başkan Yardımcısı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz, Muğla Belediye Başkan Vekili Yavuz Kayı, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin başkanları ve temsilcileri ile Muğla, Aydın, Denizli ve Afyonkarahisar'daki tüm oda ve borsaların temsilcilerinin iştirak ettiği toplantıda; “KOBİ'lerimizin ve tamamen yerel piyasada faaliyet göstermek isteyen işletmelerimizin bile başarılı ve devamlı olabilmesi için küresel rekabet koşullarına adapte olmaları ve gereklerini yerine getirmeleri gerektiği, bunların başında da doğru projelere yatırım ve finans kaynaklarının verimli kullanılması gerektiği, ağırlaşan rekabet koşullarıyla fizibilite ve ucuz finansmanın ciddi önem kazandığı bu yüzden yatırımlar henüz fikir aşamasındayken sonuç almaya odaklı projeler üretilmesi ve uygun fizibilite çalışmalarıyla hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığı” ifade edildi.
“HER YIL 100 BİN YENİ İŞLETME KURULUYOR”
TOBB Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz, Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin yeni işletme kurulduğu ve firmaların ömrünün 5-10 yıl arasında değiştiğinin altını çizdi. İşletmelerin, sermaye yetersizliği sebebiyle büyüyemediğini vurgulayan Koşmaz, “Bu duruma, mevcut finansman imkanları ve risk azaltıcı yöntemlerde bilgi noksanlığı eklenince KOBİ'lerimiz faaliyetlerinde güçlük yaşıyor. Oysa ihracatçı sayımızı arttırmak, mevcut girişimcilerimizi güçlendirmek zorundayız. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz; 500 milyar dolar ihracat ve 25 bin dolar kişi başına düşen gelir hedefimiz var. Bunları yakalamamız için bütün potansiyelimizi en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor. Mevcut imkanlarımızı sonuna kadar kullanmak için de en geniş bilgi birikimine sahip olmayız” şeklinde konuştu.

[PAGE]
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2012, 11:59
banner118
banner129